Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שורשים על המים
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 448
בגיל עשרים וחמש החיים של אלה שוורץ נראים מושלמים. אלה, שעלתה לא מזמן לארץ ממוסקבה, נשואה לבנו היחיד של אוליגרך רוסי. עד מהרה היא מגלה שהרצון שלה להגשים את חלומותיה מתנגש ברצון של בעלה לשלוט בה ולכבות כל תשוקה בגופה ובנפשה. היא לא מוכנה להיכנע למניפולציות של בעלה, וכנגד כל המוסכמות מתחילה לעצב תלבושות להצגה בבית הספר למשחק "בית צבי", שם היא פוגשת את אדם גרוס, שחקן הלום קרב. המשיכה ביניהם שורפת את פערי התרבות והגיל וממיסה את עולמה הישן בשמש הישראלית. אך האם די במשיכה כדי למוטט את החומות ולחשוף את סודות העבר? שורשים על המים הוא רומן מטלטל ומלא תשוקה על אהבה בלתי אפשרית, על מסע אמיץ של אישה שלא מוכנה לחיות את הפשרה. זהו סיפורה של מהגרת שמחפשת בית לנטוע בו את שורשיה. זיכרונותיה של הגיבורה ממוסקבה הסובייטית מתוארים בצבעים ובהומור ונותנים לנו הצצה לחיים במשפחה יהודית, לחוקים האבסורדיים ולכללים שעליהם גדלה. בלה חבצקין היא סופרת, ציירת ומעצבת במה, ילידת מוסקבה, אומנית ישראלית, זוכת פרסי אומנות רבים. "במילים ובצבע אני יוצרת מציאות, באומץ אני בוחרת כל יום לחיות את האמת של חיי."

כשאחצה את הפס האדום מול הביקורת הראשונה ייקרעו שורשיי לתמיד.

אלה פוזנר היא בחורה בת 25, עולה מברית המועצות שמתגוררת בחיפה וחולמת להיות מעצבת במה בתיאטרון.
אלה עבדה במשך שלוש שנים בצוות הטכני בחוג לתיאטרון של אוניברסיטת חיפה ושם גם הכירה לראשונה את בעלה מקסים (מקס).
מקס אוהב את אלה אבל הוא גם רכושני שאוהב לשלוט על חייה וצעדיה וכאשר היא מקבלת עבודה כמעצבת תפאורה ותלבושות בבית צבי, מקס לא מתלהב מעצם הרעיון שאשתו תסתובב בלילות ברכבות בין תל אביב לחיפה, במקום להיות האישה הקטנה שהוא צריך לצידו בבית.
אלה רוצה להתפתח, לצאת לעצמאות וקשה לה לקבל את העובדה שמקס רוצה שהיא תנהל את משק הבית ותשרת את צרכיו והיא גם נאלצת לספוג ביקורת נוקבת מאביו האוליגרך, בוריס.

מאחורי הקלעים של ההצגה, אלה פוגשת לראשונה את אדם גרוס, אחד השחקנים שהיא צריכה למדוד לו תלבושות.
בין השניים עפים ניצוצות ואלה מרגישה לרגע כמו תיכוניסטית שמתאהבת בבחור הכי שווה בשכבה.
במקביל לקשר שמתחיל להתפתח עם אדם, אלה מתמודדת בקושי עם השתלטנות של מקס שלא מוכן ללכת לקראתה בשום תחום, הוא לא מוכן לעבור להתגורר בתל אביב ולא מוכן ש-אלה תמשיך לעבוד בחוץ וגם אביה הדומיננטי מעדיף שבתו תקשיב לבעלה, תמשיך ללמוד ציור ולא תנסה לצאת לדרך עצמאית.
אלה עוברת מסע עצמי לא פשוט וטלטלות רגשיות שלא נותנות מנוח לנפשה אבל האם היא תצליח בסופו של דבר לנטוע שורש ולמצוא את המקום שהיא יכולה לקרוא לו בית?

במהלך העלילה דמותה של אלה עוברת שינויים לא מעטים, היא מתרסקת ונוסקת, מתבגרת ומתמרדת ועוברת הרבה חיבוטי נפש עם עצמה.
היא נשאבת לתוך סחרור מסוכן ביחסיה עם אדם שמסתיר הרבה סודות אפלים. אדם הוא כמו תיבה סגורה ונעולה היטב שקשה לפצח אותה ולגלות מה מסתתר בתוכה, נפשו מצולקת והוא טיפוס מאד מורכב שלא רוצה להתחייב לשום דבר ואף אחד.
אהבתי את התמימות של אלה, היא היתה כמו ילדה קטנה שרואה את העולם בעיניים חדשות, היא רוצה לפרוץ גבולות אבל גם להפסיק להרגיש תלושה ולמצוא את הבית שלה. אהבתי את הנחישות שלה לצאת לחופש, לעמוד על שלה ולא לתת לאף אחד לנהל לה את החיים, היה בה חוזק נפשי ואומץ שאפילו היא עצמה לא היתה מודעות לו, וכמו שהיא אומרת בספר: "פשרה היא לא אופציה, אני רוצה את החיים האמיתיים."
הסופרת בלה חבצקין יצרה כאן דמות מיוחדת ונוגעת ללב שבסוף הקריאה יש רצון עז לחבק אותה ולהבטיח לה שהכל יהיה בסדר.
"שורשים על המים" זהו ספר רומנטי על אישה נחושה שמוכיחה ששום דבר לא עומד בפני הרצון.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. בלה חבצקין

    חגית המון תודה על הסקירה, על כל משפט וכל פסקה. תודה על רגישות ותובנות, על החוכמה והפרגון.

    1. חגית בן-חור

      בשמחה רבה, בהצלחה עם הספר ועם הפרוייקטים הבאים שלך⁦❤️⁩

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן