Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שומרת הסוד
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2012
מס' עמודים: 507
1961: ביום קיץ לוהט מסתתרת לורל בת השש-עשרה בבית העץ של ילדותה וחולמת על נער ושמו בילי, על היום שבו תוכל לעבור לגור בלונדון, ועל העתיד המזהיר הצפוי לה שם. אבל בעודה יושבת כך, לורל עדה לפשע נורא שמשנה את כל מה שידעה על משפחתה, ובעיקר על אימה, דורותי. 2011: לורל, שכיום היא שחקנית מוכרת ואהובה, מוצאת את עצמה כורעת תחת נטל העבר. זיכרונותיה והפשע שהיתה עדה לו מחזירים אותה אל בית משפחתה בסאפוק, והיא מתחילה להרכיב את חלקיו של פאזל מיסתורי: סיפור של שלושה אנשים שבאו מעולמות שונים בתכלית - דורותי, ויוויאן וג´ימי - שהגורל הפגיש ביניהם בלונדון של ימי המלחמה ושזר את חייהם אלה באלה לבלי הפרד.

לורל היא נערה צעירה בת 16 שחיה בעיירה קטנה בשם סאפוק עם הוריה, אחיותיה ואחיה התינוק בן השנתיים.
השנה היא שנת 1961 וביום קיץ לוהט אחד של אותה שנה קורה משהו טראומתי במשפחה שמשנה את חייה של לורל לנצח.
לאחר האירוע לורל מתקבלת לבית ספר לאומנויות הבמה בלונדון ומחליטה להשאיר מאחור את חייה הישנים הכוללים את משפחתה ואהוב ליבה ביל ופוצחת בחיים חדשים ומסעירים.
25 שנה לאחר אותו אירוע, השנה היא שנת 2011, לורל היא כבר שחקנית מפורסמת ומוערכת, היא הולכת לבקר את אמה הגוססת בבית חולים ומתייחדת עם אחיותיה בבית המשפחה הישן כדי לארגן מסיבת יום הולדת אחרונה לאם דורותי.

לורל לא העלתה על דעתה אפילו לרגע שאולי יש באמא עוד משהו מעבר לאם ולרעיה המאושרת שנראתה תמיד; שאולי גם היא עצמה היתה פעם צעירה ונחושה לא לגדול ולהיות כמו אמא שלה; שאולי היא אפילו מסתתרת מפני משהו בעברה.

דורותי או בשם החיבה שלה: דולי, אמה של לורל, גדלה בבית עם שני הורים (שהיתה בטוחה בליבה שהם לא הוריה האמיתיים) ואחיה הקטן.

כל מה שרצתה בחייה זה לעזוב את הבית כדי לא לעבוד במפעל האופניים של אביה ולעבור ללונדון.
בשנת 1940, תקופת הבליץ וההפצצות של הגרמנים, היא אכן עוזבת הכל מאחור ועוברת בעידודו של ג'ימי, הארוס שלה, ללונדון, שם היא עובדת כבת לוויה של אישה מבוגרת וערירית ומתחברת לשכנתה הצעירה והיפיפיה ויויאן.
ויויאן היא אוסטרלית לשעבר שהתייתמה מהוריה בגיל צעיר וגדלה עם דודה האבוד עד בגרותה בבית האחוזה שלו באנגליה.
בשנת 1938 היא פוגשת את הנרי ג'נקינס שהיה סופר מצליח ומבוגר ממנה בעשרים שנה ונישאת לו, חייהם נראים מבחוץ כסיפור אגדה אבל רב הניסתר על הגלוי.
דורותי וויויאן נפגשות במפעל לאיסוף בגדים שמטרתו לעזור למאמץ המלחמתי והן כביכול חברות טובות,  או 'נשמות תאומות' כמו שרוצה דורותי להאמין.

חברות אמת היא מגדלור באפילה.

העלילה נעה בין השנים 1941 שזה סיפור חייה של דורותי , קיץ 1961 הטראומה שעברה בצעירותה לורל וההווה בשנת 2011 ולבסוף סיפור חייה של ויויאן משנת 1929 ועד למותה הטרגי.. סיפורי חיים של שלוש נשים שכמהו לאהבה והגשמת השאיפות והחלומות שלהן.
לורל מנסה לשחזר פיסה אחר פיסה את  זיכרונות ילדותה ולגלות את המסתורין שאופף את חייה של אמה לפני שהתחתנה עם אביה ואיך כל זה מתקשר לסיפור הנורא שקרה ב 1961.
היא בטוחה שישנם הרבה דברים סודיים שאמה מעולם לא סיפרה לה ועכשיו כשדורותי עומדת למות ומתחילה להזכיר שמות מעברה זה מטריד את מנוחתה של לורל.
אזכור שמו של ג'ימי אהוב ליבה של אמה מערער את לורל ואת היחסים שחשבה שהיו בין הוריה במשך חמישים ומשהו שנה, האם התחתנה עם אביה לא מתוך אהבה אמיתית? היא הרגישה שמשהו חומק מעיניה.

אמה אהבה את אביה; לורל ידעה זאת באותה ודאות שבה ידעה את שמה.  הם היו נשואים במשך חמישה עשורים וחצי עד מותו של אביה,  ובכל השנים האלה לא היו ביניהם אפילו צל של חיכוך או מחלוקת. אם דורותי התחתנה מסיבה שאינה אהבה,  אם במהלך כל השנים האלה היא התחרטה על ההחלטה הזאת,  הרי אין ספק שהצליחה להפליא להסתיר זאת.

 לורל ממשיכה לחקור את העבר, מחפשת דמויות מעברה של אמה באינטרנט ונפגשת עם חברות שהכירו אותה בתקופת הבליץ,  ביאושה היא מערבת את אחיה ג'רי המדען המבריק שינסה למצוא קצה של חוט לכל הפרשה.
האמת סביב התעלומה מתחילה להתגלות, מפרק לפרק נפרשת למול עינינו המציאות,  סיפור הקשר החזק של שלושת הדמויות: ג'ימי, דורותי וויויאן נחשף וחוטי הסבך מותרים עד לסוף המפתיע.
ספר מרגש, מרתק ומשאיר את הקורא בנשימה עצורה עד לדף האחרון.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן