Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שומרת אחותי
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2006
מס' עמודים: 450
אנה היא נערה רגילה, מלבד עובדה אחת ההופכת את יחסיה עם משפחתה לטעונים רגשית: הוריה הולידו אותה רק כדי שאחותה הגדולה, קייט, תוכל להילחם בלוקמיה שלה. בגיל 13, כמו רוב המתבגרים, אנה מתחילה לשאול את עצמה מי היא באמת, שכן תמיד הוגדרה ביחס לאחותה. כך היא מקבלת החלטה שאולי אין להעלותה על הדעת, החלטה שתקרע את משפחתה לגזרים ושעלולה להיות הרת-אסון לאחות שהיא אוהבת. הרומן "שומרת אחותי" בוחן את השאלה מה המשמעות של הורה טוב, אחות טובה, אדם טוב. האם נכון מבחינה מוסרית לעשות הכל להצלת חייו של ילד גם במחיר הפרת זכויותיו של ילד אחר? האם כדאי לנסות לגלות מי אתה באמת, אם החיפוש הזה גורם לך לאהוב את עצמך פחות? האם עליך ללכת בעקבות לבך, או להניח לאחרים להוביל אותך? ג'ודי פיקו כתבה עד כה עשרה רומנים, וזהו ספרה הראשון הרואה אור בעברית. בשנת 2003 זכתה בפרס "ניו אינגלנד בוק" על מכלול יצירתה. היא מתגוררת בניו המפשייר עם בעלה ושלושת ילדיה.

אנה היא פרי תכנון גנטי של הוריה כך שתתאים לאחותה הגדולה קייט כדי שתהיה בעת הצורך מאגר של חלקי חילוף לאחותה שלקתה במחלה לוקמיה. את אנה לא שאלו האם היא מוכנה לעבור תהליכים רפואיים לשם הצלת אחותה בהתחלה היה זה רק שימוש בדם הטבורי ואח"כ רק שאיבת מח עצם והמשיך לעוד בדיקות חוזרות ונשנות. בגיל 13 אנה כמו רוב המתבגרים שואלת את עצמה שאלות "מי היא בעצם, ואיזה מקום יש לה במשפחה?" והיא מבינה שהיא בסה"כ משרתת אינטרס לשמור על אחותה בחיים. אבל מה עם החיים שלה?? ממש לפני שאחותה צריכה לעבור השתלת כליה האנה מחליטה לבדוק את הזכויות שלה היא פונה לעו"ד קמבל כדי למנוע מהוריה את השימוש בגופה כמאגר רפואי לאחותה. קמבל רואה את התביעה כאתגר/פרסום חסר תקדים ומוכן ללוות את אנה.

באתי למשרד שלך מפני שרציתי שלפחות פעם אחת זה יתמקד בי ולא בקייט. (עמ' 313)

אל אנה נצמדת ג'וליה אפטרופוס לתביעה שממונה ע"י ביהמ"ש כדי לשמש לאנה תוך כדי הליכים לקטינה. רק שמתגלה שקמבל האקס המתולוגי שלה מיצג את הקטינה, זה לא מרתיע אותה והיא לוקחת את המשימה בשתי ידיים.

אין ספק שאני מאבד את שפיותי, מפני שלא יותר ממטר וחצי ממני ניצבת ג'וליה רומנו,שאותה לא ראיתי כבר חמש-עשרה שנה.(עמ' 133)

אביה של אנה הוא לוחם אש ופרמדיק הרבה שעות בבית אין לו ושהוא נקרא לקריאת אש עליו לצאת מיד ולהציל. אמה שרה עקרת בית במשרה מלאה שבעברה היא עו"ד ומנסה להציל את משפחתה מפני אסון נוראי.

כשהפכתי לראשונה לאמא, הייתי שוכבת במיטה בלילה ומדמיינת את הרצף הנורא ביותר של רעות חולות: עקיצות מדוזה, טעמו של פרי יער רעיל, חיוכו של זר מסוכן… (עמ' 250)

אחיה של אנה ג'סי נער מתבגר שבאיזה שהוא מקום הוריו ויתרו עליו ונתנו לו פינה בעלית הגג שם הוא מתנסה בהרבה דברים לא חוקיים, אולי בשביל למשוך תשומת לב, עד כמה רחוק ילך?

אבא שלי הישיר אלי מבט, אבל לא ענה. העיניים שלו הביעו הלם והוא ממש הביט דרכי, כאילו אני שקוף (עמ' 268)

כלפי חוץ המשפחה משדרת חוזק ואיחוד אבל בפנים הכול מתפורר.
מה עלה בגורלה של אנה האם התביעה יצאה לפועל? והאם קייט נצחה את המחלה?

אני חושבת שאני בסך הכול אומרת שגם אם נזכה, בעצם לא נזכה. (עמ' 322)

הספר כתוב בגוף ראשון ומנקודת מבט של אנה ודמויות נוספות.

בספר נחשפתי למחלה הקשה, המושגים הרפואיים וההתמודדות היומיומית של כל המעורבים בין אם ישירות או בין אם בעקיפין. הסופרת הצליחה ליצור סיפור אנושי עם עלילה אמינה ומרטיטת לב, מבלי ליפול לקלישאות. ספר מרתק, מיוחד עם תעצומות נפש, שנותן פרופורציה לחיים ממליצה מאוד!

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן