Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שומרי הערים
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 400
מצד אחד, ליונתן יש חיים קלים. הוא אף פעם לא צריך לחפש חניה, לעמוד בתורים או להזמין מקום במסעדה. הרחובות נפתחים לפניו. אבל מצד שני, הוא לא יכול לצאת מגבולות ישראל, אין לו פרטיות ויש לו שליחות. לא מהסוג שעושים על אופניים חשמליים. ליונתן יש ייעוד. הוא לא בחר בו, ואפילו ניסה להתנער ולברוח ממנו. אבל כשאתה שומר ערים, אין לך ממש ברירה. כי ערים הן לא רק שלמת בטון ומלט, גבולות מוניציפליים וארנונה, לא רק מקומות יישוב. לכל עיר יש התגלמות חיה של כל מה שעושה אותה ייחודית: תרבות, קהילה, אווירה, אנשים, מבנים, צמחייה, מזג אוויר, עסקים — כל מה שמרכיב אותה. "גניוס לוקי". רוח עיר. אנחנו יכולים אולי לחוש באופייה של העיר, יכולות להצמיד לה תכונות, לחבב אותה או להתייאש ממנה, אבל רק שומר הערים יכול לראות את רוחה, לעזור לה ולקרוא לעזרתה. יונתן נאלץ לעשות בדיוק את זה כשתל אביב, שאיתה יש לו עבר מורכב, מתחילה להשתנות. גבעתיים, רמת גן ושאר ערי גוש דן מודאגות, סדום שומרת סוד וחולקת אזהרות נושנות, וכאשר יונתן מנסה להבין מה קורה, הוא מוצא את עצמו במרכזה של תעלומה שמקיפה את חייו, בהווה ובעבר, ומול אויב עתיק ורב־עוצמה. שומרי הערים הוא יצירת פנטסיה אורבנית במלוא מובן המילה, כזו שעוסקת בקשר המורכב והמופלא שלנו עם המקומות שבהם התגבשה ונוצרה התרבות האנושית. בתנופה ובשטף סוחפים פורשת כאן רותם ברוכין יריעה רחבה המשתרעת מראשית הזמן ועד ימינו, שזורה בקסם ייחודי, בהומור וביופי, שיגרמו לכם לרצות לצאת החוצה ולחבק את העיר שלכן, כי לפעמים זה מה שהיא צריכה.

יונתן חי את החיים שכולנו מייחלים להם מפעם לפעם – הוא תמיד מוצא חניה, אף פעם לא ממתין בתורים, וכל המסעדות והמלונות שמחים לתת לו שירות ברמה הגבוהה ביותר. רק שיש לזה עוד צד, שאני בספק אם הייתם "חותמים" גם עליו – אין לו פרטיות, אסור לו לצאת מגבולות ישראל, ויש לו תפקיד מאוד חשוב – הוא שומר הערים של המדינה. ומה זה שומר ערים? טוב ששאלתם. אחרוג ממנהגי ואצטט מגב הספר, כי ההסבר נפלא:
"כי ערים הן לא רק שלמת בטון ומלט, גבולות מוניציפליים וארנונה, לא רק מקומות יישוב. לכל עיר יש התגלמות חיה של כל מה שעושה אותה ייחודית: תרבות, קהילה, אווירה, אנשים, מבנים, צמחייה, מזג אוויר, עסקים — כל מה שמרכיב אותה. "גניוס לוקי". רוח עיר. אנחנו יכולים אולי לחוש באופייה של העיר, יכולות להצמיד לה תכונות, לחבב אותה או להתייאש ממנה, אבל רק שומר הערים יכול לראות את רוחה, לעזור לה ולקרוא לעזרתה."
אז עד כאן על העולם שבו מתקיים בסיפור. ובסיפור עצמו? תל אביב מתחילה להשתנות. הערים השכנות וגם הרחוקות יותר מתחילות לדאוג, ויונתן נשאב לתעלומה גדולה ולהתמודדות מול אויב חזק ועתיק.

הספר מחולק לשני חלקים, בכל אחד מסופרים לסירוגין שני סיפורים – אחד הוא ההווה של הסיפור, ואחד מהעבר. המספר הוא יונתן, שומר הערים של ישראל. בשני החלקים משובצים קטעים קצרים שמסופרים מנקודת מבט שונה, על אירועים היסטוריים גדולים. בספרים מסוימים, המעבר בין נקודות זמן שונות יוצר בלבול. במקרה של "שומרי הערים" הוא בעיקר יצר דחיפות – לגלות מה קורה בעלילה שאני לא קוראת כרגע. בסופו של כל פרק הרגשתי כמו בסיום פרק של טלנובלה (כן, הייתה לי תקופה כזו בילדותי, קטנטנות לנצח) שמסתיים במתח רציני ואני לא מבינה איך אני אמורה לחכות למחר כדי לדעת מה קורה (או במקרה של הספר – איך אני אמורה להתאפק ולקרוא את הפרק הנוכחי בלי לדלג עליו. אבל בכל פרק מחדש!).

אז כמו שכתבתי – העלילה (עלילות) מאוד מעניינת. ברוכין מספרת סיפורים מהלב, והיא מתארת קשרים אנושיים (כן, חלקם עם רוחות ערים) מגוונים ומרגשים, מכניסה אותנו לתוך פרטים קטנים של סיטואציות גדולות וגורמת לנו להרגיש שאנחנו ממש לוקחים בהן חלק. זה ספר שלאורך כל הקריאה שלו רציתי להמשיך לקרוא רצוף ולדעת מה קורה – ובמקביל לא רציתי שיסתיים כי נהנתי מאוד. אספר לכם גם שבסוף הקריאה הלכתי ישר לקרוא את הסיפורים הקצרים מהעולם הזה שמפורסמים באתר של הסופרת.

לדעתי היה מקום להבהיר או לדייק קצת יותר את מערכת הקסם של העולם – אבל לא אכנס כאן להסברים כדי לא לספיילר. ההתרחשויות בעלילת ההווה היו מאוד מהירות כבר מהרגע הראשון, ואולי היה מקום לבנות קצת יותר את העולם לפני שמעמיקים בהן, אך כמו שבטח כבר הבנתם – זה לא ממש פגם בחוויה הכללית שלי מהספר.

"שומרי הערים" הוא פנטזיה אורבנית שמתקיימת כאן בישראל, והישראליות בו מאוד חזקה ובקטע טוב. בספר שזורים
המון ניואנסים שקורצים לישראלים מכל מיני כיוונים. הריח של ירושלים, הבגדים שגבעתיים לובשת ברגע מסויים, הדוגמאות שחיפה נותנת לסיטואציות, הקפה שרמת גן מכינה (שטעים כמעט כמו זה של תל אביב), ועוד ועוד.
לתחושתי זה מה שהופך הסיפור מפנטזיה נחמדה לעולם שממש שקעתי בתוכו ונהנתי מכל רגע.

אם אתם אוהבים פנטזיה, או את ישראל, ובעיקר אם אתם אוהבים גם וגם – אני ממליצה מאוד על "שומרי הערים". אני אישית נשבתי חזק בקסם שלו, וכבר מחכה לחוות עוד ממנו (:

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן