Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שומרי ההיסטוריה 1- ראשית הסערה
תגית:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2012
מס' עמודים: 306
שום דבר בחייו הנורמליים להפליא של ג´ייק דג´ונס בן ה-14 אינו מכין אותו ליום שבו הוא נחטף בידי צמד אנשים מוזרים ביותר. עד לאותו רגע, ג´ייק הוא ילד אנגלי רגיל לגמרי. הוא חי עם משפחתו בלונדון ולומד בבית–ספר ממוצע. הוא איום ונורא במתמטיקה, טוב בגיאוגרפיה ומצוין בכדורסל. הוריו אינם אנשי עסקים מצליחים, אבל הם הורים טובים. בשעות הפנאי אמו מגישה מנות בלתי אפשריות לחלוטין, פרי המצאתה, ואבא שלו מנסה, לא בהצלחה רבה, לתקן דברים. אבל יום אחד נוסעים הוריו של ג´ייק לתערוכה מקצועית בברמינגהם - ונעלמים כאילו בלעה אותם האדמה. ארבעה ימים לאחר מכן, ג´ייק עצמו נחטף. בימים הבאים ייתקל לראשונה ב"שומרי ההיסטוריה", ארגון שעל אודותיו לא שמע מעולם, אך מסתבר שחברי הארגון דווקא שמעו על ג´ייק, ואולי אפילו ציפו לבואו. ביחד עם נייתן השחצן והגנדרן להחריד, עם יופיטוס קוֹל המסתורי, טופז המקסימה ורבת התושייה, צ´רלי המדען המבריק ורבים אחרים, הוא ייקלע למשימות מסמרות שיער במרחביהם של העולם ושל ההיסטוריה - ויגלה שכל מה שחשב שידע על עצמו ועל העולם אינו תקף עוד.

חייו של ג'ייק דג'ונס היו די רגילים, אמא ואבא אוהבים ואח אחד, לצערו הרב של ג'ייק ושל הוריו, אחיו מת בתאונת טיפוס, אבל חוץ מזה חייו באמת די רגילים, עד שיום אחד חוטפים אותו שני אנשים וכך הוא מגלה שהוריו נעלמו. כדי להציל את הוריו חייב ג'ייק לבוא עם שני הזרים, ולגלות שחייו לא יחזרו להיות רגילים כנראה אף פעם. הוא מצטרף לאגודת 'שומרי ההיסטוריה' מגלה חברים חדשים, כוחות שלא ידע שיש בו ויוצא למסע במרחבי הזמן בדרך להציל את הוריו ואת ההיסטוריה.

תמיד כשאני מוטרדת ממשהו או מאוד עסוקה, אני משתדלת לקחת לי ספר נוער, ואז אני יודעת שהוא יעשה לי טוב בלב ויספק לי בריחה טובה מהמציאות, ולכן מכל הספרים שעמדו לי המדף, בחרתי הפעם בספר הזה, למרות שחיכו לי כמה ספרים לפניו. עוד לפני שהיה על המדף שלי, בחרתי אותו כי ההיסטוריה התנוססה בשמו, והתעניינתי לראות באיזו היסטוריה הוא יעסוק. הספר סיפק לי בדיוק את הסחורה, הוא עזר לי לברוח קצת מהמציאות, לנקות את הראש ולהנות.

אמנם לא התחברתי בהתחלה לספר, הרגשתי ש100 העמודים הראשונים היו מן הקדמה ארוכה מידי, אבל ככל שהעלילה התקדמה נשאבתי יותר פנימה, הספר כשמו מתעסק בהיסטוריה, אבל יותר בכלליות, כך שאם הילדים שלכם יסרבו לקרוא אותו בגלל השם שלו, תדעו שאין לכם מה לדאוג, העיסוק בבגדים ההיסטוריים, ובאופנות שהיו בתקופות השונות, הוא רב יותר מאשר העיסוק בהיסטוריה עצמה. מה שכן, מוזכרות כמה נקודות ציון היסטוריות וכמה מאפיינים של תקופה אחת, אז למרות שהספר סיפק את הסחורה בבריחה מהמציאות, את עניין ההיסטוריה הוא פחות סיפק, לפחות בעבורי.

קשה לי קצת להגדיר למי מתאים הספר הזה. הוא יכול להתאים כבר מגיל 9 או 10, אך הוא מכיל 306 עמודים, מה שיכול להרתיע ילדים בגיל הזה. אז אפשר להגיד שהספר מתאים מגיל 9 למיטבי לכת, ולגילאי 11-12 לכאלו שאורך הספר יכול להרתיע אותם. בכל מקרה, הוא מתאים לילדים חובבי פנטזיה, שהיסטוריה היא לא מילה גסה בעבורם. הפעם, בשונה מספרי נוער אחרים שקראתי, אני מרגישה שמבוגרים פחות יהנו מהספר הזה, וגם נוער בוגר לא בדיוק ימצא לעצמו את המקום בספר.

זהו ספר ראשון בסדרת ספרים, ובגלל הצורה שבו הוא נגמר, הילדים שלכם ירצו לקרוא את ההמשכים, ויכול להיות שגם אני.

שורה תחתונה: רבותיי, ההיסטוריה חוזרת? מבט בספר יראה לנו שזה לא תמיד כך..

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן