Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שואה הכרוניקה
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 370
 1933-1945, השנים שבין עליית היטלר לשלטון ועד לנפילת משטרו, היו חשוכות וייזכרו לדיראון ‏עולם. בתקופה זו התחוללו על אדמת אירופה רצח עם ורדיפות אתניות. היטלר התווה את ‏האידיאולוגיה הנאצית על פי   רעיונותיו הזדוניים והציב את העם היהודי בתחתית הסולם של המין ‏האנושי.  בתקופה איומה זו, שלב אחרי שלב ובתכנון מדוקדק, התחוללה השואה.  שלב ראשון: 1939-1933 רדיפת היהודים בגרמניה.‏  שלב שני: 1941-1939 תחילת מלחמת העולם השנייה והקמת מחנות עבודה וגטאות.‏  שלב שלישי: 1943-1941 ”הפתרון הסופי", השמדה המונית של היהודים במחנות השמדה יעודיים ‏שהוקמו ברחבי אירופה הכבושה.‏  שלב רביעי: 1945-1943 נסיגה וניסיון לטשטוש ההשמדה.‏  ספר זה מתאר באופן כרונולוגי וקולח את מהלך האירועים והזוועות שהתחוללו לאורך 12 שנים של ‏שואה ומספק תמונה כוללת ושלמה על תקופה קשה זו.‏ שואה - הכרוניקה הוא מעין מדריך שימושי לכל המתעניין בפרק ההיסטורי המשמעותי והדרמטי ‏ביותר לעם היהודי. זהו ספרו השישי של הסופר עופר ריחני.

רבות נכתב על נושא השואה ומלחמת העולם השניה וכל ספר כזה מסקרן אותי יותר ויותר.
הספר "שואה-הכרוניקה" חוזר אחורה בזמן על איך הכל התחיל ומה גרם למדינה שלמה ללכת שבי אחר מטורף אחד עם חזון להשמיד עם שלם.
הספר נכתב לזכרה של סבתו של הכותב עופר ריחני – היסטוריון ואיש נדלן, שנרצחה על גדות הדנובה.

אז איך נולד תינוק שהופך להיות מפלצת? היטלר נולד לתוך בית אלים, הוא גדל לתוך תסכול, מרמור ושנאה, הוא לא היה תלמיד מוצלח וגם לא הגיע רחוק כאדריכל או צייר ומצבו הכלכלי היה גרוע והוא אף הגיע לפת רעב.
חלומו היה להיות אמן אך הוא לא הצליח להתקבל לאקדמיה לאמנות מה שהגביר את המרמור שלו.
בצעירותו הוא התגורר בוינה ולצד העושר והנהנתנות שהיו מנת חלקם של התושבים במקום הוא היה חי בעוני מכפיר ובמצוקת רעב.
היטלר היה חייב להאשים מישהו במצוקה הכלכלית שלו והכתובת מבחינתו היתה: העם היהודי! הם התעסקו עם כספים והיו בעלי משרות גבוהות בעוד שהוא מסתובב ברחובות כמו אביון ללא בית.

שנאתו את היהודים בתקופה זו בווינה הייתה יותר ניסיון לתרץ את נסיבות חייו האישיות מהשקפת עולם שקולה. (עמ' 18)

מלחמת העולם הראשונה שבה גרמניה הפסידה, ליבתה עוד יותר את שנאתו של היטלר כלפי היהודים.
הגרמנים שיוועו לשינוי והיטלר שהחל להיות פעיל במחתרת ונאם במרתפי הבירה במינכן, תפס את העם שלו בנקודת חולשה כדי להסית ולקומם אותם נגד היהודים וכך הכל החל.
היטלר אמנם נאסר לחצי שנה עקב ההסתות הרבות שלו ורצונו להפיל את הממשלה הגרמנית אך זרע השינאה והפורענות כבר נשתל היטב באדמה.
אנשים הכירו אותו בזכות נאומיו וספרו נוטף השינאה "מיין קאמפף" והוא צבר לעצמו עדת מעריצים והצליח בדרכי עורמה והרבה מניפולציה להשתחל לתוך הממשל עם מפלגתו הנאצית.
נקודת המפנה קרתה בשנת 1933 כאשר המפלגה הדמוקרטית נכשלה והמצב הכלכלי בגרמניה היה בכי רע וכך נהפך היטלר לקנצלר גרמניה.
היטלר הצליח להכניס לתוך הממשלה את הבריונים האכזריים שלו ומאז הכל היסטוריה, אבל היסטוריה אכזרית ועקובה מדם שבה הרבה אנשים חפים מפשע מצאו את מותם ללא עוול בכפם ונותרה ככתם נורא על דפי ההיסטוריה של כל הזמנים.

כשהייתי בתיכון צפינו בסרט "הנחשול" ותמיד הסתקרנתי איך יתכן שהשכן הנוצרי שלך יכול בוקר אחד לקום ולהפוך להיות האויב האכזר שלך, איך יתכן שמיליוני אנשים רגילים, הורים לילדים, אנשים שקמים בבוקר לעבודה ומגדלים בעלי חיים יכולים להפוך לכל כך אכזריים וללכת אחרי רוצח כמו עדר ללא עיניים ובסרט הנחשול בדיוק דיברו על הנושא הזה, על כיתה שלמה שהולכת שבי אחר מורה אחד עם אידיאולוגיה מטורפת.
הייתי מרותקת לספר הזה, עם כל זאת שהנושא קשה והספר גם מלווה בתמונות שקשה מאד לצפות בהן. הספר מתאר אחד לאחד בצורה הכי מסודרת מה קרה שם באמת, איך הכל התחיל ואיך הכל נגמר ומה המחיר הכבד שאנשים תמימים היו צריכים לשאת עקב החלטות של כמה אנשים מטורפים וחסרי לב והיגיון. זהו ספר שחובה לקרוא.

קריאה מהנה.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן