Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שבעת העקרונות לנישואים מאושרים
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 362
הספר מתבסס על מחקרים מדעיים שכללו אלפי זוגות, ונעשו לאורך עשרות שנים, במעבדה של גוטמן באוניברסיטת וושינגטון בסיאטל. כאן תמצאו תשובות חדשות ובלתי צפויות לשתי השאלות ששואלים שוב ושוב זוגות רבים, בכל הגילים ובכל העולם: מדוע כל כך קשה לנו לחיות יחד? ומה אפשר לעשות כדי שיהיה לנו טוב יחד? "שבעת העקרונות", שהפך לרב-מכר בארצות הברית, הוא ספר פורץ דרך. הספר חושף בשיטתיות את ההרגלים והתהליכים הסמויים ששוחקים לנו את האהבה את האהבה הזוגית הגדולה. על סמך התגליות והתובנות המפתיעות של גוטמן, הספר נותן המלצות ברורות – כללי "עשה" ו"אל תעשה" – לשדרוג איכות הקשר הזוגי, לא רק ביומיום אלא גם בזמני ריב ומשבר. להמלצות האלה, שמסתייעות בשאלונים רבים ובתרגילים מעשיים, יש יעילות מוכחת בהקטנת הסיכוי לגירושים, ובהגדלת מידת הסיפוק וההנאה של שני השותפים לקשר הזוגי.

זה לא הים אשר בינינו, זה אנו שנינו אשר בנינו.

מי מאיתנו לא חולם על זוגיות מושלמת? על חיי נישואין מכילים והרמוניים? אז כמו שאומרים אצלנו: חלומות לחוד ומציאות לחוד ולא תמיד הציפיות שלנו תואמות למה שאנחנו מקבלים בפועל.
במהלך נישואי קראתי לא מעט ספרים על זוגיות, ניסיתי לבדוק כיצד אפשר עוד לשפר את הקיים, מה אני עושה לא טוב, ואיך אפשר להגיע למנוחה ולנחלה עם בן זוג שהוא לא ממש נמצא איתך בראש אחד, בשום תחום כמעט, הרי צריך שניים לטנגו ואם הצד השני לא משתף פעולה ברצון לשפר דברים אז מה הטעם להמשיך ולסחוב בכח את העגלה המקרטעת הזאת?

הספר הזה מורכב משבעה עקרונות שכתב ד"ר מ. ג'ון גוטמן לחיים מאושרים:
1. שפרו את מפות האהבה שלכם
2. טפחו את החיבה והערצה שלכם.
3. בואו זה לקראת זה ואל תפנו עורף זה לזה.
4. תנו לבני הזוג שלכם להשפיע עליכם.
5. פתרו את הבעיות הפתירות שלכם.
6. כיצד להיחלץ ממבוי סתום.
7. ליצור משמעות משותפת.

מחבר הספר, ד"ר גוטמן, ניהל במשך 16 שנה מעבדת מחקר שנמצאת בסיאטל ובה התגוררו 50 זוגות בתוך דירות וניהלו חיי זוגיות שגרתיים.
מטרת המחקר היתה לגלות מה הסיבה שלשני אנשים כל כך קשה לחיות יחד תחת קורת גג אחת ומה גורם לזוג אחד לחיות יחד באושר בזמן שזוג אחר מסיים את הקשר בגירושין.
אחת הסיבות לפי המחקר, להצלחה של זוגיות היא כאשר בני הזוג ניחנים באינטליגנציה רגשית גבוהה (אני מאד מסכימה עם הסברה הזאת).

ככל שלבני הזוג יש אינטליגנציה רגשית גבוהה יותר – ככל שהם מבינים, מכילים ומכבדים זה את זה ואת הנישואים שלהם – כך גדל הסיכוי שהם יחיו באושר עד עצם היום הזה.

אחת העצות הכי חשובות בספר לניהול זוגיות טובה היא לנהל תקשורת טובה כי בלי לתקשר אחד עם השני, הקשר פשוט לא יעבוד.
מילת המפתח היא לייצר אמפתיה וחמלה כלפי הצד השני, גם כשנמצאים במהלכו של ריב סוער ופשוט להכנס לנעליים של הבן זוג ולנסות להבין מה הוא עובר ולהרגיש את הכאב שלו.
כמו כן, לגשת לקונפליקט ולויכוח באופן לא שיפוטי ולהביע אמפתיה כלפי נקודת המבט של האחר.
לא לעסוק בפנקסנות, למצוא תחומי עניין משותפים, להתחבר לצד "המשוגע" של בן הזוג ולהתייחס אליו בכבוד, חיבה ואכפתיות והכי חשוב, להיות חברים אמיתיים (כי בסופו של דבר מה שנשאר זה החברות).

הספר מלא בעצות ובתובנות הקשורות לעולם הזוגיות וגם מלווה זוגות רבים עם בעיות ודילמות יום יומיות בזוגיות ובחיים המשותפים ובכל פרק יש שאלונים ותרגילי זוגיות שצריך לעשות בבית.
בדרך כלל אני מאד סקפטית לגבי ספרים מהסוג הזה אבל הפעם מצאתי את עצמי מהנהנת לא פעם בראש ומסכימה עם כל מה שנאמר בספר.
במהלך הקריאה הצלחתי להגיע לתובנות למה פרק א' שלי לא הצליח ולמה פרק ב' כן זורם, מכיל וטוב…כנראה שאנחנו עושים משהו נכון כי הקשר הזה עובד כבר הרבה שנים ואנחנו עדיין מתעוררים בבוקר עם חיוך ולא מרגישים מרמור, כעס או טינה זה כלפי זה.  אני ממליצה על הספר הזה בחום לכל מי שנמצא בזוגיות וגם למי שבדרך לשם.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן