Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שאנטראם
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2009
מס' עמודים: 990
נדרשו לי זמן רב ועולם שלם כדי ללמוד את מה שאני יודע היום על אהבה, על גורל ועל הבחירות שלנו, אבל את המהות קלטתי בהרף עין, בעת שהייתי כבול לקיר ומעונה." כך נפתח שאנטראם, רומן אפי ומהפנט המתרחש בעולם התחתון של בומבי בת זמננו ומספר את סיפורו של לין, שנמלט מכלא שמור באוסטרליה אל רחובותיה הסואנים של עיר זרה כדי להיעלם בה. רדוף וחסר בית, משפחה או זהות, לין מחפש אחר אהבה ומשמעות. המפתח לאלה נמצא בידיהם של סנדק המאפְיה, פושע–פילוסוף–קדוש ומורהו הרוחני של לין בעולם התחתון של העיר, ושל קרלה החמקמקה, המסוכנת והיפהפייה, שסודות גדולים מענים אותה ומעניקים לה עוצמה איומה. בשנת 1978 נידון גרגורי דייוויד רוברטס ל–19 שנות מאסר על סדרת מעשי שוד מזוין בזמן שהיה מכור להרואין. ביולי 1980 הוא ברח מהכלא והפך לאחד הפושעים המבוקשים באוסטרליה. לאחר שהות קצרה בניו זילנד נמלט לבומבי, פעל בה בשירות המאפיה המקומית וב–1990 נלכד בפרנקפורט, הוסגר לאוסטרליה וישב בכלא שש שנים נוספות, שנתיים מהן בצינוק. אז גם החל לכתוב את סיפורו. "רוברטס לוקח אותנו היישר אל משכנות העוני של בומבי, אל מאורות האופיום, אל הזונות, אל הברים... הוא אומר לכולנו: 'בואו אחרי,' ואנחנו הולכים אחריו." וושינגטון פוסט "מדהים לחשוב שרוברטס עדיין חי ומסוגל לספר את סיפורו. אף על פי שצלל לתוך התהום, הצליח לזחול החוצה בריא ושלם... גאולתו טמונה באהבת האדם שלו... ספרים רבי–עוצמה שכאלה יכולים לשנות את חיינו." דייטון דיילי ניוז "רומן אוטוביוגרפי ענק ששואב את השראתו מחייו הבלתי נתפסים של רוברטס. אל תניחו לגודלו להרתיע אתכם. שאנטראם הוא מסיפורי הגאולה המרתקים ביותר שתקראו בימיכם." ג'יאנט מגזין

הספר הזה חיכה לי על השידה כמעט שנתיים עד שסוף סוף התפניתי אליו, ולא בכדי, מדובר בספר של כמעט אלף עמודים ועל כן לקח לי כמעט חודש לסיים אותו.

זהו סיפורו האוטוביוגרפי של מחבר הספר גרגורי דיוויד רוברטס, שמו הבדוי הוא לינדזי ובספר הוא מכונה לין או לינבאבא.
לין הוא אסיר נמלט, שברח מהכלא בניו זילנד והגיע לבומביי בהודו. בהגיעו לבומביי הוא חסר כל וחושש להתגלות, אך אט אט הוא צובר בטחון ומתחיל להכיר את העיר ההומה, הרב גונית, הרב שכבתית, והרבה בזכות פרבקר מדריך תיירים ההופך לחברו הטוב, ומראה לו את כל חלקי העיר גם אלו ה"קשים לצפייה".

נדמה כי חיים שלמים עוברים על לין בספר הזה. הוא חוקר ולומד את בומביי על כל מורכבויותיה. הוא מכיר את המסעדות המקומיות, את מקדשי הדת, את מאורות האופיום, את השוק השחור, את מוכרי הסמים, את אזורי הסחר ואזורי העוני, את בתי הבושת, את סוגי האנשים והעדות השונים.

בתחילה הוא מתגורר בבתי מלון, אך משפג תוקפו של דרכונו המזויף, הוא עובר להתגורר במשכנות העני, בבקתות מטות ליפול, באזור ללא שירותים וללא מים זורמים, אך עם שכנים וחברי אמת הדואגים לו ללא הרף. לתקופה מסוימת הוא נוסע לאחד הכפרים לגור עם משפחתו של פרבקר, וחי כאחד האיכרים.
הוא לומד את השפה ואת התרבות, הוא מתאהב בבומביי ומתאהב גם בקרלה היפה, המסתורית והמתעתעת.
הוא מתחבר למאפיה ולעולם התחתון, לומד את עולם הפשע ועובד איתם, כאשר ראש המאפיה הופך לאביו הרוחני.
הוא אפילו נכלא לתקופה בכלא האכזרי של בומביי, אך נדמה כי כמעט שום דבר לא מפיל את רוחו, והוא במידה מסוימת בלתי מנוצח.

הספר הזה לא קל לקריאה והוא אינו מסוג הספרים שאפשר לקרוא ברצף. נדמה כי כל תקופה בספר מתוארת לפרטי פרטים מתוך רצון להמחיש את תרבותה והווייתה של הודו ואת החוויות, שחלקן מטלטלות ומסמרות שיער, לקוראים.

יש בו קטעים פילוסופיים בהם דן לין עם חבריו ובעיקר עם מורהו הרוחני,ראש המאפיה בעודו מנסה לחפש משמעות, ויש בו קטעי אלימות והתעללות קשים. יש בו סיפורים עוצרי נשימה ויש בו סיפורים על חברות עמוקה, על אהבה, על בגידה, על כאב, על שמחה ועל מוות.

נראה כי הכל קורה ללין בספר הזה – הוא מתאהב, הוא חווה אובדן , הוא כואב, מתגעגע, לומד, נופל וקם.
דמותו של לין מצטיירת כאנושית והומנית, הוא מתואר כחבר נאמן, רגיש ,נדיב ולעתים קשה להאמין כי הוא עבריין נמלט.. אך מנגד ברגעים בהם הוא מאוים הוא מסוגל להשתמש באלימות אכזרית.

כחובבת סיפורים אמיתיים, אין ספק שנהניתי מהספר הזה, וכערך מוסף, העשרתי את ידיעותיי על הודו ותרבותה הרב-גונית – נדמה כי בעיר הזאת הכל מותר, ומה שלא, הופך למותר באמצעות קצת שוחד..

לסיכום- רגע לפני שיוצאים למסע המטלטל בספר הזה, קחו נשימה עמוקה והרבה אורך רוח.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן