Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
רשימת המשאלות
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2013
מס' עמודים: 370
"בטח נדהמת היום כשאחייך קיבלו את הירושה ואת לא. ואני יכולה לשער כמה כעסת כשהמשרה הבכירה ניתנת לקתרין. תסמכי עלי. אני יודעת מה אני עושה, וכל מעשי הם אך ורק לטובתך". רשימת המשאלות הוא ספר על הגשמת חלומות ישנים, על האפשרות לחיות את החיים באופן אותנטי, על האופן שבו האנשים הקרובים לנו מכירים אותנו לעתים טוב יותר מאשר אנו עצמנו, ועל הקשר שלא יסולא בפז בין אמהות לבנות. חייה של ברט בולינג'ר מסודרים מקיר לקיר: יש לה עבודה מכובדת ודירה מרווחת,  ואפילו חבר שהוא עורך-דין מוצלח ויפה תואר. הרומן נפתח במות אמה של ברט שבמקום להוריש לה את האימפריה הכלכלית שהקימה שולחת אותה להגשים את רשימת המשאלות שכתבה עשרים שנה קודם לכן, כשהיתה בת ארבע עשרה. מוכת יגון והלם יוצאת ברט – שעד עתה היתה משוכנעת שחייה פשוט מושלמים – לרדוף אחר משאלות הנעורים שלה, ומגלה שיש חלומות שאין להם תאריך תפוגה. ברוח קלילה מצליחה לורי ספילמן לסחוף את הקוראים בסיפור מלא אופטימיות, שבו המתנות הכי יפות שהחיים מעניקים לנו מתגלות דווקא במקומות הכי פחות צפויים. רשימת המשאלות הוא ספר הביכורים של לורי נלסון ספילמן, מורה ממישיגן. את ההשראה לכתיבתו קיבלה כשמצאה את רשימת המשאלות שכתבה כשהיתה בתיכון, שאחת מהן היתה להיות סופרת. כמו הגיבורה של ספרה, גם ספילמן גילתה שיש חלומות שלעולם אינם מתיישנים. ספרה נמכר לתרגום ל-20 מדינות, הביקורות היללו אותו כ"ספר מהלך קסם" (Kirkus Review) וזכויות ההסרטה שלו נמכרו לחברת פוקס.

ברט בולינג'ר מאבדת את אמה האהובה והיקרה בגלל מחלת הסרטן. בעודה מתאבלת על האובדן הקשה לה מכל, היא גם צריכה להתמודד מול גיסתה המושלמת קתרין שמנהלת ביד רמה את המפעל המשפחתי.
לאחר ההלוויה של האם, מתאספת כל המשפחה אצל עורך הדין הצעיר שבחרה אמה של ברט כדי לקרוא את הצוואה.
ברט בטוחה שהיא הולכת להיות מנכ"לית חברת הקוסמטיקה של המשפחה, אבל מגלה להפתעתה ולהפתעת שאר בני המשפחה – שלאמה היו תוכניות אחרות בשבילה ושהיא מנושלת מהחברה ותקבל את הירושה שלה רק אחרי שתמלא את כל המשאלות שכתבה לעצמה בפתק כילדה בת 14.
חלק מהמשאלות הן למצוא בית, להתאהב, לגדל סוס, לאמץ כלב ושאר דברים שנתפסים בעיני ברט כבלתי ניתנים למימוש ובטח שלא תוך מספר חודשים.
לאחר ההלם הראשוני ברט מחליטה להירתם למשימות שהציבה בפניה אמה. ולשם כך, היא נעזרת בגיסתה, שלי ובחברתה המצחיקה מייגן כדי להתקדם במטרותיה.

לדעתי, כל אישה צריכה חברה אחת עם פה גדול, שמצד אחד מתגלגלים מצחוק מהסיפורים שלה ומצד שני גם מסתכלים אחורה כדי לוודא שאף אחד לא שומע. מייגן היא חברה כזאת.

העלילה מתפתלת ומתפתחת. ויחד איתה, גם דמותה של ברט, שהופכת מאישה עשירה ומפונקת שיש לה הכל, לאישה שאין לה כלום ושצריכה לזכות בכל הדברים מחדש בזכות טוב ליבה והרצון החזק שלה לחיות ולהרגיש.
​​ברט חיה את חייה בנינוחות. הכל אצלה מאורגן ומסודר ובן זוגה האנוכי – אנדרו – הוא הגשמת השאיפות וכל החלומות מבחינתה, היא כל כך מרוכזת בחיים שבנתה לעצמה, שהיא מאבדת בדרך את הילדה שהיתה – ילדה עם חלומות ושאיפות לעתיד. ברט חיה בתחושה שהיא חייבת לרצות את כולם, חוץ מאשר את עצמה.
צוואתה של האם גורמת לטלטלה חזקה בחייה השלווים של ברט והיא מפחדת להעז, להיפרד מהמקום המוכר והידוע ולהגיע למחוזות חדשים ומרגשים.

אמא שלי הימרה בגדול כשהחליטה לתקן את חיי שנראו לה פגומים. היא רצתה להבטיח את אושרי, פשוט מאד.

אמא של ברט נמצאת שם תמיד איתה ברוחה, נראה כאילו שהיא יודעת בדיוק מה הולך להיות הצעד הבא של ברט ואיך לתת לה את האומץ להמשיך הלאה.
התחלתי לקרוא את הספר הזה עם ציפיות לא גבוהות במיוחד. ההתחלה היתה קצת מסורבלת, הפסקתי אותו ושוב חזרתי אליו, עד שנשאבתי לתוכו בסופו של דבר ומאותו רגע – לא יכולתי להפסיק לקרוא אותו.
'רשימת המשאלות' הוא ספר נפלא: בכיתי, צחקתי, התרגשתי והכל היה בדיוק במינון הנכון.
ברט מתבגרת, משתנה, עוברת כל כך הרבה תהפוכות, מכירה אנשים חדשים, יוצרת קשר עם אנשים מהעבר, מתאהבת, הכל בעצם קורה לה והיא לומדת לצעוד מחדש.

אהבה היא הדבר היחיד שאסור לך להתפשר עליו בשום אופן.

כשקראתי את הספר נזכרתי במשפט מהסרט 'יפה במנהטן': "לפעמים כופים עלינו כיוונים שהיינו צריכים למצוא לבד".
ממליצה על הספר מאוד.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן