Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
רשימת המשאלות
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2013
מס' עמודים: 370
"בטח נדהמת היום כשאחייך קיבלו את הירושה ואת לא. ואני יכולה לשער כמה כעסת כשהמשרה הבכירה ניתנת לקתרין. תסמכי עלי. אני יודעת מה אני עושה, וכל מעשי הם אך ורק לטובתך". רשימת המשאלות הוא ספר על הגשמת חלומות ישנים, על האפשרות לחיות את החיים באופן אותנטי, על האופן שבו האנשים הקרובים לנו מכירים אותנו לעתים טוב יותר מאשר אנו עצמנו, ועל הקשר שלא יסולא בפז בין אמהות לבנות. חייה של ברט בולינג'ר מסודרים מקיר לקיר: יש לה עבודה מכובדת ודירה מרווחת,  ואפילו חבר שהוא עורך-דין מוצלח ויפה תואר. הרומן נפתח במות אמה של ברט שבמקום להוריש לה את האימפריה הכלכלית שהקימה שולחת אותה להגשים את רשימת המשאלות שכתבה עשרים שנה קודם לכן, כשהיתה בת ארבע עשרה. מוכת יגון והלם יוצאת ברט – שעד עתה היתה משוכנעת שחייה פשוט מושלמים – לרדוף אחר משאלות הנעורים שלה, ומגלה שיש חלומות שאין להם תאריך תפוגה. ברוח קלילה מצליחה לורי ספילמן לסחוף את הקוראים בסיפור מלא אופטימיות, שבו המתנות הכי יפות שהחיים מעניקים לנו מתגלות דווקא במקומות הכי פחות צפויים. רשימת המשאלות הוא ספר הביכורים של לורי נלסון ספילמן, מורה ממישיגן. את ההשראה לכתיבתו קיבלה כשמצאה את רשימת המשאלות שכתבה כשהיתה בתיכון, שאחת מהן היתה להיות סופרת. כמו הגיבורה של ספרה, גם ספילמן גילתה שיש חלומות שלעולם אינם מתיישנים. ספרה נמכר לתרגום ל-20 מדינות, הביקורות היללו אותו כ"ספר מהלך קסם" (Kirkus Review) וזכויות ההסרטה שלו נמכרו לחברת פוקס.

הגרעין של עלילת הספר "רשימת המשאלות" כבר מוכר מספרים אחרים כדוגמת הסופרת האהובה עלי: ססליה אהרן כמו "נ.ב אני אוהב אותך " ואפילו "100 שמות" שלה, וראינו כבר סרטים שכאלו, עם רשימות/צוואות כאלו ואחרות ומסעות לגילוי עצמי וסגירת מעגלי חיים. ואפילו הסוף היה צפוי (לפחות עבורי, אלוהים חנן אותי בדמיון מפותח אז מי יכול עוד להפתיע אותי?) ועם זאת, המסע לגילוי עצמי שעברתי עם הגיבורה ברט, התחנות בהן עצרה והשלבים בחייה שעברה, היו מרגשים ומפעימים, מיוחדים וקסומים.
הקריאה זרמה וריתקה אותי. הספר התקדם על מי-מנוחות במסלול ידוע מראש, הסופרת כתבה בסגנון מלא הומור וזימנה לגיבורה שלה הפתעות נעימות ופחות נעימות לאורך כל העלילה.
התחושה הייתה כמו להתעטף ביום חורף סגרירי בשמיכה רכה ואהובה, תחושה מנחמת, ביתית, משפחתית ונעימה.
והסוף, אף כי היה צפוי מבחינתי וכבר חיכיתי לרגע שבו לא אתבדה – כי לעולם לא הייתי מסכימה לסוף אחר.

אז לפעמים לא צריך ספרים מלאי דרמה/אקשן/טוויסטים/התאהבות של בום זבנג כדי להינות מכמה שעות של קסם.
לפעמים סיפור אהבה יכול להתפתח לאט ועדיין למלא את הלב שלנו עד גדותיו.
לפעמים סיפור מוכר וידוע מראש – הוא בדיוק הסיפור לו היינו זקוקים כדי להישאר עם חיוך על השפתיים.
ספר טוב על אף שהוא צפוי, עדיין מצליח לפרוט לנו על הנימים הדקים ולנגוע בכל אחד ואחד מאיתנו בנקודה אחרת.

אני לא רוצה לעשות ספויילרים, אבל אני יכולה לרמוז שכשהגיבורה שרה "Somewhere Over The Rainbow", נשברתי ודמעתי. ועכשיו בא לי לראות את "נדודי שינה בסיאטל".

ממליצה בחום.

 

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן