Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
רשימת המשאלות
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2013
מס' עמודים: 375
"בטח נדהמת היום כשאחייך קיבלו את הירושה ואת לא. ואני יכולה לשער כמה כעסת כשהמשרה הבכירה ניתנת לקתרין. תסמכי עלי. אני יודעת מה אני עושה, וכל מעשי הם אך ורק לטובתך". רשימת המשאלות הוא ספר על הגשמת חלומות ישנים, על האפשרות לחיות את החיים באופן אותנטי, על האופן שבו האנשים הקרובים לנו מכירים אותנו לעתים טוב יותר מאשר אנו עצמנו, ועל הקשר שלא יסולא בפז בין אימהות לבנות. חייה של ברט בולינג'ר מסודרים מקיר לקיר: יש לה עבודה מכובדת ודירה מרווחת,  ואפילו חבר שהוא עורך-דין מוצלח ויפה תואר. הרומן נפתח במות אמה של ברט שבמקום להוריש לה את האימפריה הכלכלית שהקימה שולחת אותה להגשים את רשימת המשאלות שכתבה עשרים שנה קודם לכן, כשהייתה בת ארבע עשרה. מוכת יגון והלם יוצאת ברט – שעד עתה הייתה משוכנעת שחייה פשוט מושלמים – לרדוף אחר משאלות הנעורים שלה, ומגלה שיש חלומות שאין להם תאריך תפוגה. ברוח קלילה מצליחה לורי ספילמן לסחוף את הקוראים בסיפור מלא אופטימיות, שבו המתנות הכי יפות שהחיים מעניקים לנו מתגלות דווקא במקומות הכי פחות צפויים.

הספר הזה הגיע אליי ממש במקרה, קיבלתי אותו כמתנת יום הולדת לגיל 40. לא הכרתי אותו, לא שמעתי מעולם על הסופרת, ואני לא בטוחה שהייתי רוכשת אותו מכספי או בוחרת בו מתוך המבחר הענק שיש בחנויות הספרים. קראתי את התקציר ולא התרשמתי במיוחד. חשבתי שהוא עוד ספר ניו אייג' רוחני עם מנטרות לעוסות לחיים. כמה טעיתי! מהרגע שהתחלתי אותו, לא יכולתי להניח אותו מידי. מדובר בספר לא פחות ממבריק, כזה שנשאר איתי הרבה אחרי קריאה, ואני עדיין חושבת עליו מדי פעם.

הסיפור מתחיל בטרגדיה, ברט בולינג'ר בת ה-34 הרוסה כשאימא שלה נפטרה ממחלת הסרטן. היא ואמה היו קרובות מאד, והיא תוהה איך היא הולכת להמשיך ולחיות בלי הסלע האיתן שלה. יום למחרת, בעת הקראת הצוואה, היא נדהמת לגלות שאת חברת הקוסמטיקה המצליחה של אימא שלה, הולכת לנהל לא אחרת מאשר גיסתה קתרין. ברט ציפתה לקבל את תפקיד המנכ"לית והיא מרגישה שהיא נותרה מאחור.
ולא רק זה, שני אחיה הגדולים מקבלים את הירושה ואילו ברט לא מקבלת דבר. במקום זה אימא שלה מורה לה בצוואה לחזור לרשימת משאלות ישנה, שכתבה ברט בילדותה. מה לה ולמשאלות שכתבה שהייתה ילדה? ברט לא מצליחה להבין את כוונתה של אימה, וכך בנוסף לאבל על מותה, היא נותרת מבולבלת וחסרת כל.

ברט מבינה שאם היא רוצה לקבל את החלק שלה בירושה, היא חייבת לעשות את מה שאימא שלה ביקשה בצוואה. עורך הדין אותו מינתה האם למוציא הצוואה לפועל נראה נחוש בדעתו לקיים את רצון אמה. היא קוראת את הרשימה, בהתחלה כועסת ומבולבלת ולאט לאט מתחילה להגשים אותה סעיף סעיף. היא מתחילה בדברים הקלים יותר כמו להביך את עצמה בהופעת קריוקי על במה, ולאט לאט היא מקבלת ביטחון והגשמת המשאלות תופסת תאוצה. איך יגמר המסע של ברט? האם תצליח להגשים את כל משאלות ילדותה? איך תשפיע הגשמת משאלות העבר על חייה בהווה?

פסק הדין:
אל תתנו לכריכת הספר הרומנטית ולרושם הקליל לבלבל אתכם: הספר הזה ילכוד אתכם בעדינות. הוא עמוק יותר ממה שהוא נראה. נכון שמדובר בספר בנות בהגדרתו והוא לא חף מקלישאות, אבל הקריאה בו עלולה לסחוף אתכם למסע משל עצמכם. פתאום מצאתי את עצמי חושבת על הילדה שהייתי: מתי התרחקתי כל כך מחלומות הילדות שלי? הספר השפיע עלי עד כדי כך שהגשמתי בעצמי את אחת המשאלות של ברט, וחידשתי קשר ילדות ישן. הייתה לי הזדמנות לספר זאת באופן אישי לסופרת, כשהיא התארחה במועדון הקריאה הווירטואלי של קבוצת פרלמנט הספרים. ונחשו מה? הסופרת הזו נפלאה בדיוק כמו הספר שלה. אין לי ספק שארוץ לרכוש את ספריה הבאים. אל תפספסו את הספר המיוחד הזה.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן