Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הרשימה שלא סופית של הפחדים הכי איומים שלי
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 333
יפור מצחיק ומרגש מאת מחברת "להתאהב בגרייס" אסתר סולאר משוכנעת שעל המשפחה שלה הוטלה קללה: לסבול מפחדים איומים ולמות מהם. אבא שלה סובל מאגורפוביה ולא יצא כבר שש שנים מהמרתף; אחיה התאום לא מסוגל בשום פנים ואופן להיות בחושך; ואמא שלה ממלאת את הבית בקמעות כדי להרחיק מזל רע. רק אסתר עדיין לא יודעת מהו הפחד הגדול שהיא אמורה לסבול ממנו, וכדי להיות מוגנת מהקללה היא מחליטה להכין רשימה של כל הדברים שעלולים לגרום לה לפוביה ופשוט להימנע מהם. אז מופיע ג'ונה סמולווד ומציב לה אתגר: הם ייפגשו בכל יום ראשון לאורך שנת הלימודים ויתמודדו עם הפחדים שברשימה אחד אחד, בניסיון לשבור את הקללה שמאיימת עליה. אלא שלרשימה נוסף עוד פחד אחד שאסתר לא ידעה על קיומו: הפחד להתאהב. רשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי הוא סיפור סוחף, מצחיק ומרגש על שליטתם של פחדים בחיינו ועל האפשרות להתמודד איתם ולהתגבר עליהם. קריסטל סאתרלנד נולדה באוסטרליה ועבדה כעיתונאית באמסטרדם ובהונג קונג. ספר הביכורים שלה, להתאהב בגרייס, ראה אור ביותר מ-20 מדינות וזכה להצלחה גדולה. רשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי הוא ספרה השני.

לאסתר יש משפחה לא רגילה. אימה מפחדת ממזל רע, תולה קמעות בבית, שותה תה עם ריח חזק שמרתיע רוחות וכל חתול שחור שעובר משבית אותה. אביה סובל מאגרופוביה ולא יוצא ממרתף הבית. אחיה מפחד מהחושך ומסתובב עם פנסים ונרות שמא יקלע למקום חשוך. אסתר גדלה במשפחה "לא בריאה " בלשון המעטה ובהחלט לא יציבה .

גם היא נערה מוזרה משהו. לכל מקום היתה יוצאת מחופשת ולעיתים אף עם מסיכות.

יום אחד, כשהיא מחכה בתחנת אוטובוס, היא פוגשת את ג'ונה. נער שהיה חבר שלה כשהיו צעירים יותר. הוא מבקש עזרה שתשאיל לו כסף. לא רק שלא התכוון להחזיר לה את הכסף שהשאיל ממנה, הוא כייס אותה. הוא לקח לה את הטלפון הנייד שלה ואת הרשימה שלה שהיא נהלה כבר כמה שנים. את רשימת הפחדים שלה.

משפחת סולאר, משפחתה של אסתר, מתו מהפחדים שלהם. אסתר ניהלה רשימה מפורטת, ארוכה כאורך הגלות של פחדים מהם היא נמנעה באופן עקבי.

אסתר וג'ונה משלימים והופכים חברים. ג'ונה מציע לאסתר הצעה. להתעמת עם פחדים מהרשימה כדי להתגבר עליהם. בכל פעם פחד אחר. יחד הם יתמודדו עם הפחדים ברשימה וכך ישברו את הקללה שמאיימת על המשפחה. מהר מאוד ג'ונה הופך מאוייב (כייס אותה בתחנה) לחבר נפש ואף יותר מזה . הוא מביא אותה להתמודדות פנים מול פנים מול כל פחד בנפרד .

אסתר נהנית מתשומת הלב ומהיחס של ג'ונה. הילדים בכיתה היו מגעילים אליה. היא עשתה הכל כדי שיתעלמו ממנה ויניחו לה לנפשה. כשהקללה תקפה את המשפחה אסתר התחילה להתחפש כדי להתחבא מהפחד. היא הרגישה שכך יהיה למוות קשה יותר למצוא אותה. היא גם הרגישה שההצקות של הילדים מופנות כלפי התחפושות שהן רק קליפה ולא אליה עצמה. כך היה לה קל יותר להתמודד עם היחס הרע והמשפיל של הילדים.

ג'ונה חובב צילום. הוא צילם את המפגשים עם הפחד. הוא תיעד הכל למען מטרה מסויימת . חוץ מלהראות את הכישורים שלו הוא רצה לעזור לאחרים להתמודד עם הפחדים שלהם ולהראות לכולם שאפשר להתמודד ולנצח את הפחד.

מה ג'ונה עשה עם מה שהוא צילם? מה יהיה סוף הסיפור? האם אסתר תתגבר על פחדיה?

זהו ספר נוער בעקרון- אבל גם המבוגרים יכולים בהחלט להנות ממנו. הוא כתוב בצורה קולחת ונעימה.

המסר שלו חשוב מאוד. כדי לנצח את הפחד צריך להיות אמיצים, להסתכל לו בעיניים ולנצח אותו. את זה צריכים לעשות גם המבוגרים וגם הצעירים כאחד. לכל אחד יש פחדים / קשיים. בסיפור שלפנינו המסר מועבר בצורה מקסימה .

נגע לליבי לקרוא על הוריה של אסתר המעורערים. לא פעם דמיינתי את ילדי חיים במציאות שכזו והיה לא לא פשוט. לצערי גם במציאות לא מעט ילדים וחסרי ישע חיים עם הורים מעורערים בנפשם. מחלת נפש היא מחלה נוראה שקשה מאוד להתמודד איתה. מי שמצליח ויוצא מזה הוא אדם חזק בעל שליטה עצמית טובה.

בסך הכל הספר היה נחמד. אהבתי את הרעיון ואת המסר אך פחות את התוצאה הסופית. לא הצלחתי להתחבר לספר לגמרי והוא לא הצליח להגיע עמוק אל תוך ליבי.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן