Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הרשימה שלא סופית של הפחדים הכי איומים שלי
תגיות: ,
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 327
אסתר סולאר משוכנעת שעל המשפחה שלה הוטלה קללה: לסבול מפחדים איומים ולמות מהם. אבא שלה סובל מאגורפוביה ולא יצא כבר שש שנים מהמרתף; אחיה התאום לא מסוגל בשום פנים ואופן להיות בחושך; ואמא שלה ממלאת את הבית בקמעות כדי להרחיק מזל רע. רק אסתר עדיין לא יודעת מהו הפחד הגדול שהיא אמורה לסבול ממנו, וכדי להיות מוגנת מהקללה היא מחליטה להכין רשימה של כל הדברים שעלולים לגרום לה לפוביה ופשוט להימנע מהם. אז מופיע ג'ונה סמולווד ומציב לה אתגר: הם ייפגשו בכל יום ראשון לאורך שנת הלימודים ויתמודדו עם הפחדים שברשימה אחד אחד, בניסיון לשבור את הקללה שמאיימת עליה. אלא שלרשימה נוסף עוד פחד אחד שאסתר לא ידעה על קיומו: הפחד להתאהב. רשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי הוא סיפור סוחף, מצחיק ומרגש על שליטתם של פחדים בחיינו ועל האפשרות להתמודד איתם ולהתגבר עליהם. קריסטל סאתרלנד נולדה באוסטרליה ועבדה כעיתונאית באמסטרדם ובהונג קונג. ספר הביכורים שלה, להתאהב בגרייס, ראה אור ביותר מ-20 מדינות וזכה להצלחה גדולה. רשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי הוא ספרה השני.

כל מה שאתם רוצים נמצא מעברו השני של הפחד

אסתר סולאר בת ה-17 רוצה רק דבר אחד בחיים: לחיות חיים נורמליים! אבל עם אמא שמאמינה באמונות תפלות וממלאת את הבית בקמעות נגד עין הרע, אבא חרדתי שלא יצא מהמרתף כבר שש שנים ואיש לא ראה אותו ואח תאום שמפחד מהחושך, זה כמעט בלתי אפשרי.
הכל היה טוב בבית משפחת סולאר עד שקללה מסתורית רבצה על ראשם או זה בכל אופן מה שהם מאמינים שקרה.
פיטר, אבא של אסתר קיבל פתאום שבץ מוחי ונכנס לחרדות שגרמו לו להתחבא במרתף במשך שש שנים, כתוצאה מכך המצב הכלכלי בבית החמיר, רוזמרי אמה של אסתר, התחילה להמר ונכנסה לחרדות קיומיות וכך כל הבית נשאב לתוך מעגל קסמים של פחד והיסטריה בלתי נשלטת.
גם לאסתר יש שריטות משלה, היא כל יום מתחפשת לדמות אחרת ויש לה חברה שלא בטוח אם היא דמיונית או אמתית שמלווה אותה כבר שלוש שנים.

חרדה היא כמו עוגן עם ארבע זרועות מעוקלות שננעץ לך בגב-זרוע בכל ריאה,  זרוע בלב, זרוע בעמוד השידרה-משקלו מכופף את הגוף קדימה ומושך אותו למעמקי הים. (עמ' 25)

אבל בניגוד לבני משפחתה אסתר מאמינה שהיא לא מפחדת מכלום, עד שהיא פוגשת במקרה ברחוב את ג'ונה סמולווד.
אסתר היתה מאוהבת בג'ונה כשהיתה בת שמונה אבל מאז הוא הספיק לשבור לה את הלב וגם המפגש המחודש שלהם לא נוחל הצלחה גדולה כאשר ג'ונה מצליח לרמות אותה ולכייס אותה בלי שתרגיש וגם לגנוב לה את הרשימה הכי אינטימית שלה שבה רשומים כל הפחדים האיומים שלה.
אסתר מסרבת להיכנע לפחד ולכן במשך שש שנים היא הרכיבה רשימה משלה של כל הדברים שעלולים לגרום לה לפחד וחרדה ונגדם היא חייבת להילחם.
ג'ונה ממשיך להגיח לתוך חייה של אסתר והיא מספרת לו את הסיפור המוזר שאופף את בני משפחתה.
השניים מחליטים לנסות ולשבור את הקללה שרובצת על בני המשפחה במשך דורות רבים ולהתגרות במוות בכך שבכל יום ראשון יתנסו במשהו מפחיד שנמצא ברשימה ואולי אף ימצאו את המוות עצמו ויבקשו ממנו להסיר את הקללה.  עכשיו נותר בפני אסתר רק פחד אחד שהיא חייבת להתמודד מולו והוא: לא ליפול ברשת קסמיו של ג'ונה סמולווד או כמו שהיא מגדירה את זה: אם לא תתני לאנשים להתקרב אליך, הם לא יפגעו בך כשהם יעזבו.

האם יצליחו בני משפחת סולאר להתגבר על הפחדים שלהם? האם תצליח אסתר לחיות חיי נערה נורמאלים?

הספר הזה מדבר על נושא מאד חשוב שהוא: איך להתמודד עם הפחדים שלנו והרי לכולנו יש פחדים.
הפחד בסך הכל הוא דבר טוב כי הוא אות אזהרה שמגן עלינו מפני סכנות אבל כאשר הפחד מתחיל לשלוט לנו על החיים אנחנו מפסיקים לחיות, עדיף לא להיכנע לפחד ואולי אפילו להצליח להפיק ממנו הנאה.
למרות הנושא הכאוב והכבד של עלילת הספר, הוא כתוב בצורה מאד משעשעת וקלילה, הדיאלוגים בין אסתר לג'ונה היו מצחיקים ונהנתי מהם מאד, כמובן שיש בו גם הרבה עצב ומצבים לא פשוטים.
דמותה של אסתר היתה שובת לב ואני מודה שהזדהתי עם רוב הפחדים שהיו לה ברשימה והייתי מוסיפה אפילו כמה פחדים משלי.
אסתר היא נערה אמיצה ומאד בוגרת לגילה ועצם זה שהיא נאלצת לחיות בתוך משפחה לא מתפקדת ולהמשיך להתנהג באופן נורמאלי נחשב בעיני למעשה מאד אמיץ.
הספר הזה הוא אמנם סוג של ספר נוער אבל גם המבוגרים יהנו ממנו מאד.
לספר יש מסר ברור: החיים קצרים אז תחיו אותם במלואם, תהנו מכל רגע, אם אנשים הקרובים לכם סובלים מבעיה נפשית, תדאגו להם לטיפול הולם והכי חשוב: אל תפחדו מהפחד, כי הוא נמצא רק במחשבה.

קריאה מהנה.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן