Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
רקורסיה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 368
רב-מכר של "הניו יורק טיימס". פאזל מהודק ומשוכלל על זמן, על זהות ועל זיכרון, במותחן שמעובד לסדרה של שונדה ריימס בנטפליקס. בהתחלה זה נראה כמו מחלה. מגפה שמתפרצת ומטריפה את דעתם של אנשים עם זיכרונות מחיים שלא חיו מעולם. איש אינו מבין מהו אופן ההדבקה, אבל זהו רק גל ההלם הראשוני. מתברר שמקור התופעה אינו נגיף אלא תגלית איומה ומדהימה שלא מאיימת רק על המוח האנושי כי אם על מרקם הזמן כולו. הבלש הניו יורקי בארי סאטון מתקרב לגילוי האמת; ורחוק משם, בקצה השני של הארץ, במעבדה בפאלו אלטו, לנוירולוגית הלנה סמית אין מושג שהיא אוחזת הן במפתח לתעלומה והן בכלים להילחם בה. יחד, ייאלצו בארי והלנה להתעמת עם אויב משותף לפני שהם – ושאר העולם – יילכדו בלופ אינסופי של כאוס הולך וגדל. "קראוץ' מפיח רוח חיים בנושאים המשלבים רומנטיקה, אינטליגנציה ופילוסופיה" - אנטרטיינמנט ויקלי "רכבת הרים גדושת אקשן, מבריקה וייחודית, שגרמה לי לזנוח את שאר המחויבויות עד שסיימתי את העמוד האחרון" - אנדי וייר, מחבר "לבד על מאדים"

בארי היה בלש במחלקת השוד במשטרת ניו יורק. יום אחד הוא מקבל קריאה בקשר והוא מגיע לאחד מגורדי השחקים שבעיר, אישה טיפסה על אחד הגגות, היא מאיימת להתאבד.

למרות שזוהי אינה המומחיות שלו הוא מנסה לדובב אותה והיא מספרת לו שהיא סובלת ממחלת הזכרונות הכוזבים ועל בעלה ובנה ועל הקשיים שלה כסובלת מהמחלה. הוא מנסה לשכנע אותה להגיע למקום מבטחים אך ללא הצלחה.
היא קופצת אל מותה ובארי מחליט שהוא יוצא לחקור אודותיה. הוא הסתקרן לא מעט ורצה גם ללמוד יותר על המחלה. הוא לא ידע למה הוא נכנס…

לא סתם הלנה למדה על חקר המוח, היא לגמרי מאמינה שאם רוצים להבין את העולם, צריך באמת להבין איך אנחנו חווים אותו. העובדה שהזכרון של אמא שלה נפגע עקב מחלה, דרבנה אותה עוד יותר לחקור ולדעת יותר על הזכרון. היא קיבלה הצעה מעניינת לחקור אותו במקום סודי ומנותק, על אסדה פרטית שמרוחקת יותר ממאתיים קילומטר מהחוף, היא היתה צריכה להתחייב לסודיות מוחלטת וללא מעט זמן, היא חלמה לשנות את העולם.
היא עבדה במרץ יחד עם חבריה על האסדה הסודית, היא עשתה את הכל כדי שזה יצליח עד שהבינה שהם עוברים את הגבול.
הם בנו כסא מיוחד והמציאו טכנולוגיה מיוחדת שיכולים להזכר בזכרונות ואף לשנות את מה שקרה בעבר. היא בעיקר רצתה לעזור לאנשים כמו אמא שלה שיאבדו את היכולת לזכור, שהעבר שלהם יגמר. הכל היה נראה ורוד עד שהרגישה שהטכנולוגיה תנוצל לא למטרות טובות וטהורות ואז כשרצתה לסגת ולחזור לחייה הקודמים זה היה על גבול המאוחר מידי…

כמובן שהסיפורים מתאחדים, אבל לא אגלה לכם איך בדיוק. כן אגלה לכם שהם חוברים לשתף פעולה כדי למנוע מצב שמנצלים את הטכנולוגיה שנוצרה לא למען מטרות טובות או מחקר.

הספר מחולק לחמישה שערים ומסופר מנקודות מבט של שני הגיבורים בצירי זמן משתנים. מודה שהיה לי קשה מעט לעקוב בעיקר משום שהיו חזרות בזמן עם סיפורים מעט שונים. הגיבורים חזרו לנקודות זמן מעברם רק שהיתה להם הזדמנות לשנות את מה שקרה.
שם הספר מדוייק לעלילה, משמעותו לולאה אינסופית למשהו שקורה שוב ושוב עד שמשהו מסויים קורה ובעצם מנתק את הלולאה. כך היה גם בעלילה בספר שלפנינו.

אם תרצו לדעת מה בדיוק קרה, תצטרכו לקרוא בעצמכם.

ספר מתח בדיוני, שונה מאוד מספרי המתח שאני קוראים בדרך כלל. אני לא מתחברת לספרים בדיוניים ותמיד פוסלת אותם על הסף אבל פה הסתקרנתי ממש ולקחתי את הקריאה כאתגר. יכולה לספר לכם שלא התחברתי לקטעים הבדיוניים אבל בכל זאת המשכתי לקרוא כי הייתי במתח והסתקרנתי לדעת מה יקרה בהמשך. לא התחברתי והמשכתי לקרוא, לא התחברתי והמשכתי לקרוא, ככה עד הסוף😀.

ספר שונה, מיוחד, מותח, כתוב יפה מומלץ בעיקר לאוהבי הז'אנר, מניחה שלא כל אחד יצליח להתחבר.

סקרנים? תקראו!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן