Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
רצח על כיפת הקרח
סוגות: , ,
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 376
כשגופה חנוטה של ויקינג מתגלה בבקיע בקצה כיפת קרח בעיר הנידחת נוּק, העיתונאי מתיו קייב נשלח לסקר את הסיפור. למחרת המומיה נעלמת, וגופתו של השוטר שאִבטח את הזירה שבה נמצאה מתגלה עירומה וקרביה עקורים – בדיוק כמו הקורבנות של סדרת מקרי רצח מעוררי צמרמורת שזעזעו את העיר הגרינלנדית בשנות השבעים של המאה שעברה. במהלך חקירתו מתיו נחשף למחסור ולאלימות הקשה שהם שגרת יומם של המקומיים. הוא אינו יכול לבטוח במשטרה ומתחיל לחשוד שמדובר בטיוח, אולם רק כשהוא פוגש את טוּפַּרְנאק, אישה אינואיטית צעירה שהורשעה ברצח הוריה ושתי אחיותיה הקטנות, הוא מתחיל להבין לאיזה עומק הסיפור מחלחל – ובאיזו סכנה הוא עצמו נמצא. מאדְס פֵּדֶר נוֹרדבּוֹ הוא סופר דני המתגורר בגרינלנד ועובד בעיריית נוּק. הוא בוגר אוניברסיטת דרום דנמרק ואוניברסיטת שטוקהולם בספרות, תקשורת ופילוסופיה. חיבר חמישה רומנים, שהשניים האחרונים שבהם תורגמו לשמונה-עשרה שפות. רצח על כיפת הקרח הוא ספרו הראשון שרואה אור בעברית.

אני מאוהבת בספרי המתח הסקנדינביים שהם מתח נואר טהור ואפל. ברצח על כיפת הקרח יש את כל האלמנטים שהם הסימן המסחרי של הז'אנר: רצח ברוטלי ואכזרי, דרמה אנושית, וביקורת חברתית – פוליטית על ההיסטוריה של המדינה. המדינה היא גרינלנד, ואני מודה שלא ידעתי עליה הרבה לפני הקריאה. ידעתי שהיא אי מכוסה בקרח – ואפשר לומר שזה הכל. גרינלנד היא טריטוריה של דנמרק והייתה בשליטתה עד לשנת 1979 שבה היא קיבלה אוטונומיה. כל אוכלוסיית גרינלנד מונה בסך הכל כ-57,000 נפש שרובה מתרכזת בעיר הבירה נוק וסביבתה. הילידים הגרינלנדים מכונים אינואיטים ומהווים כמעט 90 אחוז מתושבי גרינלנד, השאר הם בעיקר דנים.

מתיו קייב הוא עיתונאי דני שעבר להתגורר בנוק, בירת גרינלנד, לאחר שחווה טרגדיה בחייו האישיים. מתיו לא עבר לגרינלנד רק כדי להתרחק מהזיכרונות. אביו היה חייל אמריקאי ששירת בגרינלנד ושם הכיר את אמו. מתיו נולד בגרינלנד וגדל בה עד גיל 4, ואז עבר להתגורר בדנמרק עם אמו. אביו היה אמור לעבור מיד אחריהם אך ניתק עימם את הקשר ומעולם לא שב. מתיו נשלח מטעם העיתון שבו הוא עובד לסקר גילוי של גופה. החשד הראשוני הוא שמדובר בגופה של ויקינג שנשמרה חנוטה מאות שנים ומעולם לא התגלתה, ולכן מדובר בסיפור חם במיוחד.

כשמתיו חוזר למחרת הוא מגלה שהגופה החנוטה נעלמה והשוטר שאבטח את הזירה נרצח. לא סתם נרצח, אלא נרצח באכזריות על ידי סכין אולו (סכין גרינלנדית מסורתית). הוא שוסף וקרביו הוצאו מגופו, ממש כמו בעל חיים. הרצח הייחודי מזכיר למשטרה המקומית סדרה של 4 רציחות זהות שהתרחשו בנוק בשנת 1973 ומעולם לא פוענחו, והרוצח הסדרתי מעולם לא נתפס. מתיו מתחיל לחקור את הקשר בין סדרת הרציחות בשנות ה-70 ובין הרצח הנוכחי. לידיו מגיע יומן של חוקר משטרה בשם יקוב פדרסן. יקוב תיעד ביומנו את פרטי החקירה שהתנהלה ב-1973.

גיבורי הספר הם שניים: מתיו העיתונאי ויקוב השוטר, והעלילה נעה בין העבר של 1973 ובין ההווה של 2014. כמו בכל ספר מתח סקנדינבי, גם כאן יש מתחת לפני השטח הרבה יותר ממה שרואים, והאמת שנחשפת פיסה אחר פיסה מטרידה מאד ואכזרית מאד. אהבתי את דמויותיהם של מתיו ויקוב, וגם את דמותה של טוּפַּרְנאק שמסייעת למתיו לחקור את הקשר בין הרציחות. דמותה הזכירה לי את ליסבת סלאנדר האחת והיחידה.

פסק הדין:
רצח על כיפת הקרח הוא מסוג ספרי המתח שלא תוכלו להניח ולא תוכלו לשכוח. זהו ספר אלים ומצמרר, שמוכיח שוב כי האדם הוא האויב הכי גדול של עצמו. בספר ישנם תיאורים לא קלים וגרפיים של רצח והתעללות, אך אם אתם חובבי מתח סקנדינבי אז הספר הזה הוא הדובדבן שבקצפת. אני חושבת שמאז טרילוגיית נערה עם קעקוע דרקון לא קראתי ספר מתח כל כך עשיר ואפל. מאדְס פֵּדֶר נוֹרדבּוֹ עשה עבודה מעולה בתיאור התחושה המדויקת של מקום קר ומבודד. היה מרענן לקרוא אותו בחום המהביל של אוגוסט. גם בפן ההיסטורי והפוליטי הרגשתי שנעשתה עבודת תחקיר טובה, ולמדתי רבות מהספר. ספר מלא בקור (תרתי משמע) שחודר תחת העור והעצמות.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. נילי

  סקירה נהדרת!
  למרות שכבר קצת עייפתי מהאכזריות בספרי/סרטי מתח סקנדינביים – לא נראה לי שאוכל להתעלם מהספר לאחר הסקירה הזו.

  ציינת בדיוק כל מה שאני אוהבת ומעריכה כל כך בז'אנר – ספרות מתח סקנדינבית כתובה היטב – מגלה לנו עולם אחר, כתובה בכמה רבדים וחושפת פרטים בהדרגה: תמיד מרחיבת אופקים, מרתקת ומעוררת מחשבה.
  מוסיפה את הספר לרשימת הקריאה.
  תודה!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן