Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
רצח בבית האדום
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 288
זוהי תקופת מאורעות הדמים בארץ ישראל של שנת תרפ"א (1921), ששיאם ברצח הסופר והמנהיג יוסף חיים ברנר וחבריו, השוכנים כולם בבית אחד, בית משפחת יצקר, בין פרדסים וחולות בקרבת יפו. ימים קשים ודרמטיים אלה מתוארים מנקודת מבטם של שלושה עדים: הסופר העברי הנשכח יוסף לואידור, הגנן הערבי מוראד אלקרנאווי והילדה רנין אלזיאת. כל אחד מהעדים מצטייר כדמות מובחנת, המתאפיינת בלשון ובאופי משלה, וכל אחד מהם מתאר השתלשלות אירועים טרגית. צירופן יחד של שלוש נקודות המבט יוצר תמונה מלאה, מטרידה ומעוררת השתאות, שדרכה מתבררות וצפות סוגיות אתיות, חברתיות וערכיות הקשורות לזהות, לנאמנות ולאהבה. זהו סיפורו של איש הרוח המתקשה למצוא את מקומו בקרב חבריו החלוצים, זהו סיפורו של בן הארץ המתקשה לקבל את השינויים שמביאים עמם השכנים החדשים וזהו גם סיפורה של ילדה שמיטיבה לראות לא רק את מה שהיה אלא גם את מה שהיה יכול להיות. בדומה לספריו הקודמים עטורי השבחים, "מות הנזיר" ו"אחוזת דג'אני", גם ב"רצח בבית האדום" משולבים הממד ההיסטורי והממד האישי באופן ייחודי. חילו שב ומביט באירועי הרצח שאירע בשנת תרפ"א בעיניו של סופר אמת, עיניים המתעקשות לברור בקפידה את הסיפורים הקטנים שמאחורי הסערות הגדולות. זהו ספרו הרביעי של אלון חילו, יליד יפו, 1972 , העובד כמשפטן ומתגורר בתל אביב.

שנת 1921
יוסף לואידור הוא סופר שכותב ספר (בעיקר למגירה) על מאורעות החשמונאים וחי בבדידות ובסגפנות בחדר מעופש, במלון ביפו.
הוא חי כעני מרוד, בקושי מצליח למצוא כסף כדי לשלם שכר דירה, הוריו שנותרו מאחור בלודז' אינם יודעים על מצבו העגום של בנם.
לואידור מקווה להתפרנס מכתיבתו או אפילו לעבוד עבודת אדמה אבל מתקבל בעוינות רבה ע"י האיכרים המקומיים.
יום אחד הוא מקבל הצעה מחברו הסופר המפורסם יוסף חיים ברנר, שיבוא לגור עמו באבו כביר, שם יש אחוזה עם גגות אדומים השייכת למשפחת יצקר העמידה, פרדסים לרוב ושקט פסטורלי שיגרום לו לכתוב בשקט ובנחת ולא לדאוג לפרנסה ומזון לגופו.
לואידור מקבל את הצעתו של ברנר ועובר לגור עמו באחוזה, שם הוא פוגש את עבד אלווהאב, נער ערבי צעיר והוא מתאהב בו אהבת נפש, למורת רוחו של ברנר שאף הוא מעוניין בקשרים אינטימיים עם לואידור.
לואידור לא מעוניין להיות מחויב לברנר, על אף שהוא מכבד אותו כסופר וכבן אדם אבל מחוסר ברירה הוא נשאר איתו באחוזה.

אילו היתה בי מידה ראויה של גבריות, הייתי אוזר אומץ, קם באותו רגע עצמו. אולם בית היצקרים היה לי למלכודת דבש. בימי שבתי הקצרים כאן מצאתי את המקום הנאה ונוח לצרכי. (עמ' 41)

יום אחד נעלם עבד וכל האזור כמרקחה, הוריו מחפשים אותו וגם המשטרה, לואידור לא מוצא מנוח לנפשו כשהוא מבין שכנראה משהו רע קרה לאהוב לבו.
הימים הם ימי המנדט הבריטי והמלחמות על הבית בין הערבים ליהודים רותחות וגועשות מתחת לפני השטח.
כאשר עבד נמצא לבסוף כשהוא פצוע קשה מיירית כדור ובסופו של דבר גם מוצא את מותו, הערבים מחפשים נקמה.
מאורעות ה 1 למאי שנת תרפ"א, כאשר הערבים מפגינים ומתקוממים ביום הפועלים ביפו, מושכות אש גם לאחוזה באבו כביר והרצח של לואידור ושאר יהודי האחוזה בלתי נמנע.

האם הרצח נעשה כתוצאה ממותו של עבד ומי באמת רצח אותם? 

העלילה נחלקת לשלושה חלקים, הסיפור של לואידור, הסיפור של מוראד – הגנן הערבי שעבד כשבע שנים באחוזה עוד כשהיתה שייכת למשפחה ערבית והוא קשור מאד לפרדס ולעצים עד כדי אובססיה (הלוחש לעצים) והסיפור של רנין, אחותו הקטנה של עבד.
כל אחד מהם נותן נופך שונה לסיפור ולרצח שקרה באחוזה וכל אחד מספר אותו מנקודת מבטו שלו.
האנשים בעלילה הם אמיתיים ולגבי מאורעות הרצח ומה גרם לכך יש ספוקלציות רבות והסיפור הוא בעצם אמת ובדיון מעורבים זה בזה.
הסיפור עצמו היה קשה להכלה מבחינתי, אבל נהנתי מאד מכתיבתו היפה והקולחת של הסופר אלון חילו, העלילה עצמה היתה מרתקת ומסקרנת – מומלץ לקריאה.

קריאה נעימה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן