Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
רעיס
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 320
בלב שכונת הג'ורג'ים בירושלים שני ילדים ניצלים מלינץ' בעור שיניהם. כעבור עשרים שנה הם "נפגשים" שוב במיון של הדסה, אחד מחוסר הכרה והשני הרופא המטפל בו. נער ערבי נפצע ומחלים בעזרת ילד יהודי משכונת הפחים. המשפחה האמידה של הנער הערבי מאמצת את הילד היהודי. האם חברותם תעמוד במבחן גורלי במהלך המלחמה, כשייפגשו במחצבה של בית מחסיר? רעיס מספר את קורות חייהם של אב ושלושת בניו בשכונות ירושלים הנעלמות. לאט, כבדרך אגב ומבעד לעיניהם של מספרים רבים, נגלה לקורא תמהיל ראשוני של יהודים, אנגלים, ערבים, מזרחים, אשכנזים, תושבים ותיקים וניצולי שואה. כל אלה שזורים בסיפור על הרוח האנושית האיתנה על רקע מלחמת העולם, מלחמת השחרור ותקופת הצנע. ספר הביכורים של ניר כהן, יוצא משפחת בנאי הירושלמית, נכתב בהשראת סיפור משפחתו. הספר הוא מסע אֶפי המתאר את עליותיהן ונפילותיהן של משפחה ומדינה.

סיפורים על ירושלים תמיד משרים עלי קסם מיוחד, אולי כי אבי ירושלמי במקור וספגתי את אהבתו וסיפוריו על עיר הולדתו מגיל אפס.

זהו ספר שעלילתו נמשכת כשלושים שנה, מתקופת המנדט הבריטי ועד כעשר שנים לאחר הקמת המדינה.
הסיפור מתמקד במשפחת רעיס- האב יעקב שהתאלמן מאישתו בעת שילדה את בן הזקונים משה, ושלושת ילדיו מיכאל,אליהו וכמובן משה.

לכל אחד מהאחים אופי וגורל שונים לחלוטין:
מיכאל נלקח לאחר מות אימו לאנגליה על ידי סבתו מצד אימו, על מנת לרכוש השכלה טובה ובהמשך ללמוד רפואה, הוא מפתח אופי ותרבות אנגליים, אם כי לאורך כל השנים הוא מקפיד לשמור על קשר מכתבים עם משפחתו.
אליהו – שנחשב הילד הפחות חכם מבין האחים, אביו מייעדו לרשת את הבאסטה שלו בשוק, אך הוא שונא את זה ובוחר להשקיע את כל מרצו בכדורגל.
ומשה הקטן- "הפרובלם מייקר", ילד מתוחכם עם נטיה להסתבך ולהסתכסך, בעל תעוזה, חוצפה וחוסר פחד, עקשן אך תמיד משיג את מטרותיו.

הספר מסופר מנקודת המבט של כל אחד מהם ולא רק – יש בו מגוון רחב של נקודות מבט, הן מהצד היהודי ישראלי והן מהצד הערבי.
מתוארים בו קונפליקטים על רקע הקמת המדינה, היחסים עם הבריטים והסכסוך הערבי ישראלי.
יחסי הערבים ישראלים טרום הקמת המדינה ואחריה באים לידי ביטוי בספר בעיקר ביחסים בין משה למוסטפא, משה שהציל את מוסטפא בילדותו הופך לו כאח ויחד הם כורתים ברית דמים- אך מה ינצח בסוף החברות או הנאמנות ללאום ולמולדת?

החיים באותה תקופה לא היו קלים, יעקב האב בוחר לחיות בצמצום ומחנך את ילדיו למאמץ ועבודה קשה. הוא לא תמיד מצליח למלא את התפקיד החסר של האם ולעתים נוהג בנוקשות עם ילדיו, אך הדרך שלו להביע אהבה ניכרת באמצעות האוכל – כיאה למוצאו הפרסי.

מכל הדמויות היה לי קשה במיוחד עם דמותו של משה- הוא הצטייר כאחד שאכפת לו מעצמו, שמחפש צרות, שבוחר לעתים בעולם הפשע, חסרה לי בדמותו תחושת הציונות והאהבה למדינה, ניכר כי הרבה נמדד אצלו בעסקים ובכסף. מצד שני בעת צרה במשפחתו הוא זה שהצליח להציל את המצב, ולא בחל באף אמצעי.

זהו ספר שמהרגע הראשון נשאבים אליו, התיאורים שבו ממחישים בצורה מקסימה את ירושלים האותנטית – האווירה, קיבוץ הגלויות וההווי. הספר שזור ביטויים בערבית ובפרסית (את רובם הבנתי,אך הייתי שמחה לתרגום של חלקם). ניכר כי הסופר ניסה גם באמצעות השפה לתאר את הדמויות, וזה בא לידי ביטוי במיוחד בפרקים המסופרים מנקודת המבט של אליהו – עברית של דיבור ולא של כתיבה, ללא מילות קישור. (מודה שהיה לי קצת קשה להסתגל).

לסיכום
ממליצה בחום לכל חובבי ההיסטוריה של ירושלים וגם למי שלא, העלילה מרתקת לא רק מההיבט ההיסטורי שלה..
סיפור היכרות של לידתה והתהוותה של מדינת ישראל מזוויות שונות.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן