Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
רעיס
תגית:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 320
"רעיס" ספר הביכורים של ניר כהן, יוצא משפחת בנאי הירושלמית, נכתב בהשראת סיפור משפחתו. הספר הוא מסע אֶפי המתאר את עליותיהן ונפילותיהן של משפחה ומדינה. סיפור אטיולוגי על ה- DNA הישראלי. הצצה על המאורעות שקרו בהקמה של המדינה, והשפעתם על הדברים כפי שהם היום. רעיס מגולל סיפור מקסים ומרגש המספר את קורות חייהם של אב ושלושת בניו בשכונות ירושלים הנעלמות. לאט, כבדרך אגב ומבעד לעיניהם של מספרים רבים, נגלה לקורא תמהיל ראשוני של יהודים, אנגלים, ערבים, מזרחים, אשכנזים, תושבים ותיקים וניצולי שואה. כל אלה שזורים בסיפור על הרוח האנושית האיתנה על רקע מלחמת העולם, מלחמת השחרור ותקופת הצנע. בלב שכונת הג'ורג'ים בירושלים שני ילדים ניצלים מלינץ' בעור שיניהם. כעבור עשרים שנה הם "נפגשים" שוב במיון של הדסה, אחד מחוסר הכרה והשני הרופא המטפל בו. נער ערבי נפצע ומחלים בעזרת ילד יהודי משכונת הפחים. המשפחה האמידה של הנער הערבי מאמצת את הילד היהודי. האם חברותם תעמוד במבחן גורלי במהלך המלחמה, כשייפגשו במחצבה של בית מחסיר? ניר כהן (45), איש הייטק, נשוי ואב ל- 2, נולד והתגורר שנים רבות בירושלים, עבר בשנים האחרונות לבית דגן.

מידי פעם נופל לידי ספר שמצליח ברגע אחד לשבות את ליבי ולהחזיר אותי לימי ילדותי, לשפה, למילים המצחיקות, לבית סבא וסבתא וזה בדיוק מה שקרה לי עם הספר הזה.

השנה היא שנת 1938, מיכאל, אליהו ומשה רעיס, הם שלושה אחים שגדלו יחד בירושלים עד שאמם נפטרה כאשר ילדה את משה, ומיכאל הבכור מבין האחים, נשלח לחיות עם סבתו באנגליה.
דרכם של האחים נפרדת אך הם שומרים מידי פעם על קשר דרך מכתבים ותשע שנים לאחר שמיכאל עזב את הארץ, הוא מחליט ללכת וללמוד רפואה, בעוד שני אחיו הצעירים מבולבלים ומחפשים את עצמם.
כל אחד מהאחים עובר קשיים משל עצמו ואין ספק שעצם העובדה שגדלו ללא אמא, פגע בנפשם והותיר אותם עם בלבול ועצבות שהשפיעה עליהם גם בבגרותם.
יעקב, אביהם של הבנים, מנסה להתמודד עם עבודתו בשוק וגידולם של שני בנים לבד כשהאחד רק מתעניין כל היום בכדורגל והשני מבריק אך מרדן וקשה עורף.

משה הוא רחב במחשבה, לא פעם אני רואה אותו קורא ספרים. אבל לפעמים יכול להיות אטום לב. אולי זה בגלל שגדל ללא אמא. (עמ' 34)

העלילה מלווה את האחים במשך עשרים שנה, משנת 1938 ועד 1958.
במהלך השנים, מיכאל עושה חיל כרופא באנגליה ואילו יעקב נלחם לגדל את שני בניו האחרים בירושלים כשהם בקושי מצליחים לגמור את החודש ולהתקיים בכבוד.
משה גדל פרא ומסתבך עם עבריינים ואליהו רק חולם להפוך לשחקן כדורגל בליגה האנגלית.
האחים עוברים מסכת ארוכה של טלטלות וכמו כן אהבות, אכזבות, קשרים הדוקים עם שכניהם הערבים עומדים במבחן לא קל, רוחות מלחמה נושבות באויר ודילמות לא פשוטות מלוות כל אחד מהם.

מה יעלה בגורלם של שלושת האחים בצל החיים הקשים בארץ ישראל?

העלילה מסופרת מנקודת מבטם של מספר דמויות עיקריות ומשניות בעלילה.
חייכתי הרבה במהלך הקריאה, הספר העלה בי זכרונות מימי סבתא שלי ונהנתי לקרוא משפטים בערבית שגדלתי עליהם וגם נתקלתי פה ושם במילים בלדינו שהצחיקו אותי.
בשפה קולחת ומשעשעת מתאר הסופר ניר כהן, ילדות ישראלית בתקופה קשה של טרם קום המדינה, בצל הפרעות של הערבים, שלטון הבריטים וחברי ההגנה היהודים שפעלו מתחת לרדאר כאשר מלחמת העולם השניה מתנהלת ברקע. מבחינת הדמויות, מאד התרגשתי מדמותו של יעקב, אב המשפחה, אדם מוסרי ואיש יגע כפיים עם הרבה כבוד וגם מיכאל היה מסוג הדמויות שהצלחתי להתחבר אליהן כבר מההתחלה.
'רעיס' זהו ספר מרגש על בגידה, חברות, קשר משפחתי חזק ומלחמה עקובה מדם על אדמת המולדת, זה מסוג הספרים שנכנסים ללב ומעלים הרבה געגוע בנשמה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן