Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
roller- coaster
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 635
לאחר שהוביל סר איאן קרשו, מגדולי ההיסטוריונים בימינו, את קוראיו בשבילי הגיהינום והחזיר אותם אל אירופה המשוחררת בתום מלחמת העולם השנייה (בספרו לגיהינום ובחזרה), הוא מגולל את יריעת המחצית השנייה של המאה העשרים הסוערת. אירופה המחולקת נקלעה ליריבות המרה בין שני הגושים הגדולים, ואיום "הפצצה" לא נעלם ולו לרגע. תושביה של אירופה נסעו במעין רכבת הרים אל עבר הלא ידוע, וסכנה איימה להשמיד את כל מה שנבנה בעמל רב. מרבית אזוריה של אירופה נהנו בתקופה זו מרווחה יחסית ומשלום: הכלכלה שגשגה, חידושים ופיתוחים בתחומים שונים שיפרו את תנאי המחיה, אך מעל התקווה לשלום בר קיימה ריחפה אימה גדולה. המלחמה הקרה הסתיימה בקריסתן של ברית המועצות וגרורותיה, משטרים דיקטטוריים שנדמה כי יעמדו לעולם נעלמו ממפת אירופה, ומדינות שחתרו לכונן דמוקרטיות בשטחן נקלעו למלחמות אחים. הרגשת הרווחה והשלווה לא האריכה ימים. הגלובליזציה הדוהרת ומשבר 2008 הוכיחו לאירופים המאוחדים כי אינם יכולים לעצב את עתידם כרצונם וכי איומים חדשים מרחפים מעל. כמו בחלקו הראשון של דיוקן זה של המאה העשרים, גם רכבת הרים הוא יצירת מופת פנורמית מרתקת אשר מעוררת מחשבות ותהיות על עתידה של אירופה במאה העשרים ואחת. מספריו הקודמים של איאן קרשו בספריית אופקים: "היטלר, היבריס: 1936-1881" (2003); "היטלר, נמסיס: 1945-1936" (2005); הכרעות גורליות: "עשר ההחלטות ששינו את העולם, 1941-1940" (2009); "היטלר, הגרמנים ו"הפתרון הסופי" (2011)"; "הסוף: התרסה וחורבן בגרמניה של היטלר, 1945-1944" (2012); "לגיהינום ובחזרה: אירופה 1949-1914" (2015).

איאן קרשו חוזר להביא לנו את החלק השני של תולדות אירופה ב-100 השנים האחרונות. ומביא לנו את ההיסטוריה של אירופה בין השנים 1950-2017. הספר בוחן את המלחמה הקרה, את בניית האיחוד האירופי, את התמורות הפוליטיות והכלכליות, וגם את המשברים הכלכליים ומשבר הפליטים. הוא מביא לנו היסטוריה "ישנה" לצד היסטוריה בת זמננו. ובעיקר הוא מראה לנו כי ההיסטוריה רצופה עליות ומורדות, רכבת הרים של צמיחות ומשברים, ומה יזמן לנו העתיד? את זה קשה לחזות.

כשראיתי את הספר לראשונה נלחצתי, הוא עב קרס ומכיל 635 עמודים ארוכים יחסית לספר רגיל. הוא גם ספר עיוני, שבדרך כלל לוקח לי יותר זמן לקרוא, והוא נראה קצת מאיים. כשפתחתי אותו והסתכלתי על השפה, הבנתי שהוא מאיים קצת פחות, מה גם ש80 העמודים האחרונים מכילים ביבליוגרפיה ומפתח. ובכל זאת, כשהתחלתי לקרוא בספר, חששתי שהוא לא לעולם לא יסתיים. הקריאה הייתה לי לא פשוטה ולמרות שאני נוהגת לקרוא פרק ביום, לא הצלחתי לעמוד בזה. כל פרק נראה לי ארוך, וגם הרגשתי שיש הרבה חזרות בספר, מה שהפריע לי לקרוא. הספר הכניס אותי למין מחסום קריאה, ולמרות שברוב המקרים הייתי פשוט נוטשת אותו, החלטתי להציב לעצמי אתגר ולסיים אותו, ולו רק כי חשוב לי ללמוד.

ככל שהקריאה התקדמה, ואיתה גם השנים, הרגשתי שאני מצליחה להתחבר יותר, חלק מההיסטוריה הזו למדתי בקורס שעשיתי במכללה, ובהמשך הייתה גם היסטוריה שכבר הכרתי. הופתעתי לגלות וללמוד פרקים בהיסטוריה שעד אותו רגע לא ידעתי על קיומם. אחד הדברים שהדהימו אותי יותר מכול בספר, היא היכולת של קרשו לכתוב פרקים קשים בהיסטוריה בכזו רגישות, הדהימה אותי גם היכולת לכתוב בצורה בהירה כל כך על היסטוריה בת זמננו, כאילו כבר עברו שנים מאז שנכתבה. עוד למדתי מהספר שדברים שנראו לי קיימים מאז ומעולם, האיחוד האירופי למשל, הם דברים שנולדו ב30 השנים האחרונות. ואם מרגיש לכם שכבר סיפרתי פה הכול, חכו לקרוא בספר ולראות איזו טלטלות עברה אירופה ב70 השנים האחרונות.

הספר מתאים לאוהבי היסטוריה, אבל גם למי שמתעניינים בעבר הלא רחוק. אמנם המדינה שלנו מוזכרות 5 פעמים בערך, אך אין זה אומר שהיא לא הושפעה גם כן מן הדברים ששררו באירופה. מי שרוצה להרחיב אופקים גם ימצא את מקומו בספר, בתחומים מדיניים וכלכליים כאחד.

שורה תחתונה: מדהים מה 70 שנה יכולות לשנות!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. ברכה שמילוביץ

    קניתי גם את החלק הראשון וגם את השניבתור היסטורית מקווה שיקרא בשקיקה את שני הכרכים,במבצע ב ומת ספרים השני בשקל עלו 119 שקלים שני הספרים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן