Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
רומן קווקזי
רומן קווקזי מתאר 150 שנים של שושלת נשים מפוארת שתחילתה בדרבנט אשר בחבל הקווקז, המשכה בירושלים המנדטורית, וסופה בטבריה של שנות השמונים בישראל. חמישה דורות של נשים מרתקות, שונות זו מזו, שכולן אחוזות בתוך המסורת התרבותית העתיקה שלהן. חמשת הגיבורות חיות במתכונת קבועה: הן משודכות בגיל צעיר, לעיתים ברגע לידתן, בנעוריהן הן עוברות לחיות בבית החמות שם הם לומדות לנהל משק בית, ואז הן נישאות ואמורות ללדת בנים. מתוך דפוס הציפיות הזה צומחת כל אחת מהגיבורות ומפלסת לעצמה את חייה בדרכה הייחודית. תיילו הסקרנית והיצירתית , אסתר הנועזת והאהובה, רחל החכמה והחזקה, שמחה השברירית והרדופה, ולאה היפה שמנסה להיאבק בשדים של עברה. סיפורה של שושלת הנשים הקווקזיות חושפת את אורח חייהן של נשים במסגרת המשפחה המסורתית ההדוקה, מסגרת שלעיתים מטיבה עם הגיבורות ולעיתים מצרה את צעדיהן עד כדי אומללות. הצורך בהשתייכות ושימור מול התשוקה להתפתח ולמצוא את קולן הם המוטיב המרכזי שעובר כחוט השני בספר. הסופרת רחל מדר-דדשוב משרטטת ביד אומן רגישה את גלגוליהן של הנשים במשפחתה על רקע התהפוכות ההיסטוריות במאות האחרונות. היא מפליאה לתאר בעין אוהבת את המסורת הקווקזית העשירה ובמקביל היא משכילה לבטא את הלכי  הנפש המפותלים והנסערים של הגיבורות. רומן קווקזי הוא רומן יפיפה הלופת את הלב ולא מרפה.

רומן קווקזי

נעתקה נשימתי מול סצנות רבות תוך כדי קריאת הספר המצוין ,"רומן קווקזי". ספר המגולל סיפורה של שושלת נשים קווקזית . גיבורות המסורת הקווקזית לאורך דורות. בנות צעירות שכאשר היה להן אורח הנשים, השתדכו בתחילת נעוריהן ועברו להתגורר בבית החמות עד לנישואיהן. נערות שהיו תחת זכוכית מגדלת הצופה במיומנויות הבישול ואפייה, מלאכת יד וגידול ילדים. מחד- נראה היום כי אז היו לנשים חיים מאד פרימיטיביים כאשר באישה הולכת תרתי משמע אחר בעלה ואישיותה נעלמת בתוככי משפחת בעלה. ומאידך- מובאת כאן מסורת קווקזית עשירה במנהגים , באופנה, בתכשיטים ומעל לכל בקולינריה מיוחדת וייחודית. המסורת המפוארת שוזרת סיפורי חתונה , לידה ואבלות.

הספר מתחיל בשנת 1858 בקווקז. מספר את סיפורה של תיילו הנישאת לאיסק בחור מדרבנט. לאחר נישואיהם נולד להם ילד אחד ששרד את הלידות הרבות מנקיל- יעקב. לימים נישא מנקיל לאסתר מזרחי נצר למשפחת רבנים מצד אביה וסוחרים מצד אימה. הזוג הצעיר הפליג מאיסטנבול ליפו לאחר לידתה של רחל בתם. לאחר שבוע אחד בלבד ביפו, עלו לירושלים לשכונת שמעון הצדיק.

הקיץ בירושלים הביא עימו חום כבד מנשוא. אסתר הכירה את צילה רווקה שכמהה להינשא והיא זו שליוותה את אסתר גם בלידתה השנייה, עת נפחה את נשמתה. מנקיל נישא בשנית לצילה אשר אימצה את ליבה ואל חיקה את שתי הבנות רחל ושירה.

רחל גדלה וחברה למשפחת בכור בשנת 1903 בקשרי נישואין למשה. להם נולדו ארבעה ילדים :שני בנים ושתי בנות. הבת הצעירה שמחה נישאה כשהגיעה לפרקה לניסן אברמוב לאחר מסכת שידוכין של שדכנית. המשפחה עברה לשכונת "שבת צדק"-שכונת הפחים. שמחה  חוותה "דיכאון אחר לידה" ובעלה וילדיה עברו לתל אביב בעודה נשארת בירושלים. תלאות עברו עליהם. ועם חלוף הימים הגיעה אף בתם לאה לפרקה והיא נישאת לפיני סאלם בטבריה.

החיים בארץ ישראל והשנים שחלפו הביאו את המנהגים הקווקזים לעמוד במבחן המציאות הישראלית העכשווית. מה אירע??

העלילה רוויית מתחים נפשיים, נלחמת בין מסורת העבר לבין התפתחותו של העם היהודי היושב בארץ ישראל.

הספר לכד את ליבי והדיר שינה מעיניי שבת שלמה עד תום קריאתו. הסופרת מגוללת את סיפור הנשים במשפחתה נוכח כל התהפוכות ההיסטוריות . כתוב באופן קולח . מומלץ מאד!

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. רחל מדר

    רחל היקרה, תודה רבה. שימחת אותי בסקירה שלך.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן