Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
רומן למתחילים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2010
מס' עמודים: 359
חייה של קלודיה, אישה בסוף שנות השלושים שלה, מגיעים למבוי סתום. היא כמהה לילד אבל הריונותיה מסתיימים בהפלות; חיי הנישואים שלה כבויים ומנוכרים והיא מתרחקת בהדרגה מבעלה; היא מתפטרת מעבודתה כדי לכתוב ספר אבל מצליחה לכתוב רק התחלות. הקשר החי היחיד שלה הן שיחות הטלפון עם אחיה תומר. מפגש מקרי עם סוכן ספרותי אמריקאי מטלטל וסוחף אותה והיא אוזרת עוז, מותירה את חייה הישנים מאחור, ונוסעת לניו יורק. אט-אט נפרמים הקשרים הסבוכים מעברה, והיא נאלצת להתמודד עם הבחירות שעשתה ועם אלה שעוד לפניה. בסגנון סוחף, ייחודי ומקורי, הרומן מוביל אותנו אל סופו המפתיע שבו חידות עברה של קלודיה מתבהרות בזו אחר זו וההווה מואר באור חדש של תקווה. רומן למתחילים מגולל את סיפורה של אישה המתעמתת באומץ עם כל פחדיה, מתגברת על חלקם, אך מגלה גם כאלה שלעולם לא תוכל להם. באירוניה עדינה וביד רגישה משקפת המחברת את המציאות הישראלית המודרנית השוחקת, ומשרטטת תמונות ותבונות שבכוחן לגעת בכל אחד מאיתנו.

הסיפור מתרחש בתל אביב, תחילת אוקטובר 2009, קלודיה היא סגנית של עורך מגזין סוף שבוע מוביל.
היא בת ארבעים שלא מוצאת סיפוק בחייה המקצועיים והאישיים ומאבדת את דרכה.
בהחלטה של רגע היא מתפטרת מעבודתה בעיתון בלי שתהיה לה תוכנית גיבוי ומתכננת להמשיך את הספר שהחלה לכתוב המכיל בתוכו התחלות ללא סיום.
קלודיה נשואה מיזה 11 שנה לאודי ועברה מספר הפלות לא פשוטות ולידה אחת שהסתיימה עם תינוק מת.
החבר הקרוב ביותר שלה הוא תומר אחיה שנותן לה עצות חכמות לחיים.
חברתה הטובה והשתלטנית ליאורה, אף היא אישיות בכירה בעיתון, לא ממש מבינה אותה וקלודיה מרגישה שהיא לא יכולה לשתף אותה בכל מה שעובר עליה.

לפעמים התגנבו ללבה תהיות בקשר לליאורה.  היה נדמה לה שכמו בגדים, יש אנשים שמתאימים רק לתקופות מסוימות, אבל הבעיה היא שקשה מאד לדעת מתי הזמן הנכון להוציא אותם מהארון ולפנות מקום לחדשים.

בשיטוט מקרי בקניון רמת אביב, בזמן שהיא גונבת ליפסטיק מהמשביר (קלודיה היא גם קלפטומנית לעת מצוא) היא פוגשת את אדם גולד, סוכן ספרותי מניו יורק שמזמין אותה לקפה.
ההזמנה לקפה הופכת לנסיעת עסקים של אדם לירושלים כשקלודיה מצטרפת אליו ומספרת לו בדרך על הספר שלה המורכב מאוסף של שלושים התחלות בלתי גמורות, סיפורי אהבה קצרים שאין להם המשכיות.
אדם מציע לה לנסות לכתוב סיפור אחד שלם ולאחר שהם נפרדים קלודיה ממשיכה לחשוב עליו ועל המילים שלו.
היא חוזרת הביתה לאודי בעלה, לחייה המשמימים, האפרוריים, היא מרגישה שמשהו שם חסר וגם אודי מתגעגע לחייהם הקודמים כזוג מאושר ולא שחוק.

הוא ראה את אשתו כמו צפה לאטה ומתרחקת ממנו ושאל את עצמו מתי יחזרו הימים שבהם הוא היה כל עולמה,  שבהם לא היתה זקוקה לשום דבר מלבדו.  למה היא בכלל רצתה כל כך ילד?

במהלך העלילה, קלודיה נזכרת בילדותה כילדה 'שקופה' שעברה עם הוריה ואחיה תומר לניו יורק.
הוריה עבדו יום וליל וקלודיה הבלתי מקובלת נאלצה להתמודד לבדה מול הבריונות של בנות כיתתה, לוריין וויקי.
עשרים וחמש שנה אחרי, קלודיה מחליטה לארוז מזוודה, לעזוב את אודי ולבקר את הסוכן הספרותי אדם גולד בניו יורק וגם להתמודד מול הפחדים שלה ועברה ולהתעמת עם לוריין על מקרה שקרה בילדותן.

מה שעוצר אותך הוא לא מי שאתה, אלא מי שאתה לא חושב שאתה.

'רומן למתחילים' הוא ספר של התמודדות עם כאב, אובדן ושחיקה בחיי נישואין וכמובן משבר גיל הארבעים הבלתי נמנע, שכל אחד עובר אותו בדרך שלו.
המציאות והדימיון בספר מתמזגים זה בזה וכל שנותר בסוף זה רק געגועים למה שאבד ומה שיכול היה לקרות.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן