Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
רוחות של נייר
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 390
רייצ‭'‬ל,‭ ‬אחותה‭ ‬של‭ ‬גרייס,‭ ‬נעלמה‭ ‬לפני‭ ‬שנים.‭ ‬גרייס‭ ‬חושדת‭ ‬שהאחראי‭ ‬להיעלמותה‭ ‬של‭ ‬אחותה‭ ‬הוא‭ ‬קרל‭ ‬פלדמן,‭ ‬צלם‭ ‬מצליח‭ ‬שזוכה‭ ‬מרצח‭ ‬של‭ ‬אישה‭ ‬אחרת‭ ‬וכעת‭ ‬הוא‭ ‬איש‭ ‬זקן‭ ‬שחי‭ ‬לבד‭ ‬במוסד‭ ‬סיעודי‭ ‬וזיכרונו‭ ‬בוגד‭ ‬בו.‭ ‬גרייס‭ ‬נחושה‭ ‬לגלות‭ ‬מה‭ ‬עלה‭ ‬בגורלה‭ ‬של‭ ‬רייצ‭'‬ל‭, ‬ולשם‭ ‬כך‭ ‬היא‭ ‬רוקמת‭ ‬תוכנית‭ ‬מסוכנת:‭ ‬היא‭ ‬מתחזה‭ ‬לבתו‭ ‬של‭ ‬קרל‭ ‬ולוקחת‭ ‬אותו‭ ‬למסע‭ ‬בן‭ ‬עשרה‭ ‬ימים‭ ‬ברחבי‭ ‬טקסס,‭ ‬בין‭ ‬האתרים‭ ‬שבהם‭ ‬נעלמו‭ ‬נערות‭ ‬נוספות‭ ‬והמקומות‭ ‬שבהם‭ ‬צולמו‭ ‬כמה‭ ‬מתמונותיו‭ ‬המפורסמות‭ ‬ביותר,‭ ‬וזאת‭ ‬במטרה‭ ‬לנסות‭ ‬לעורר‭ ‬את‭ ‬זיכרונו‭ ‬ולגרום‭ ‬לו‭ ‬להתוודות‭.‬ קרל‭ ‬לא‭ ‬מאמין‭ ‬לאישה‭ ‬הצעירה‭ ‬שטוענת‭ ‬שהיא‭ ‬בתו.‭ ‬והוא‭ ‬גם‭ ‬טוען‭ ‬שהוא‭ ‬לא‭ ‬זוכר‭ ‬אם‭ ‬רצח‭ ‬שורה‭ ‬של‭ ‬נשים‭ ‬צעירות. ‬אבל‭ ‬הוא‭ ‬יוצא‭ ‬לטיול, ‬וסיבותיו‭ ‬עימו‭.‬ במהלך‭ ‬המסע‭ ‬גרייס‭ ‬מגלה‭ ‬שהיא‭ ‬לא‭ ‬באמת‭ ‬יודעת‭ ‬מי‭ ‬מבין‭ ‬שניהם‭ ‬שולט‭ ‬במצב:‭ ‬האם‭ ‬זיכרונו‭ ‬של‭ ‬קרל‭ ‬באמת‭ ‬בוגד‭ ‬בו‭ ‬‮–‬‭ ‬או‭ ‬שאולי‭ ‬היא‭ ‬הכניסה‭ ‬את‭ ‬עצמה‭ ‬למלכודת,‭ ‬והיא‭ ‬לבדה‭ ‬במסע‭ ‬עם‭ ‬רוצח‭ ‬סדרתי‭ ‬מסוכן‭.‬ רוחות‭ ‬של‭ ‬נייר‭ ‬הוא‭ ‬מותחן‭ ‬פסיכולוגי‭ ‬מצמרר‭ ‬שאי‭ ‬אפשר‭ ‬לעזוב‭ ‬אפילו‭ ‬לרגע,‭ ‬שעוסק‭ ‬בחיפוש‭ ‬אחר‭ ‬תשובות‭ ‬ובניסיון‭ ‬לברוח‭ ‬מהן‭ ‬בכל‭ ‬מחיר.‭ ‬ ספרה‭ ‬הקודם‭ ‬של‭ ‬ג‭'‬וליה‭ ‬היבֶּרלין, "‬סוזן‭ ‬שחורת‭ ‬העין‭,'"‬ היה‭ ‬לרב–מכר‭ ‬בינלאומי‭ ‬וראה‭ ‬אור‭ ‬בעברית‭ ‬בהוצאת‭ ‬כתר‭.‬

רייצ'ל נעלמה כשגרייס הייתה רק בת 12, ולמרות ש-7 שנים מפרידות ביניהן, הן היו אחיות קרובות מאוד. רייצ'ל הייתה האמיצה מבין השתיים, אבל מרגע שרייצ'ל נעלמת, גרייס מבינה שהגיע תורה להיות אמיצה. השנים עוברות וגרייס מחפשת רמזים, עד שהיא מגיעה למסקנה כי קרל פלדמן, צלם מצליח, הוא זה שרצח את אחותה. קרל נמצא בהוסטל לפושעים חולי דמנציה, וגרייס מנצלת את המצב ומכריזה שהיא ביתו, ומבקשת לקחת אותו לחופשה, בחופשה היא מתכננת להחזיר אותו לאתרי רצח, במטרה לעורר את זכרונו. היא בטוחה שהיא שולטת במצב, אבל הביטחון שלה מתחיל להתערער, עד שהיא לא בטוחה אם קרל דובר אמת בקשר לדמנציה, ומי מביניהם מוביל את העניינים.

כבר המון זמן שלא קראתי ספר מתח, מהסיבה הרגילה שלי, כדי לא להישאב יותר מידי לתוך ספר. אבל כשחנויות הספרים עוד היו פתוחות, הספקתי לקרוא את ההקדמה של הספר והיא שבתה אותי, וכשכמעט ולא נותרו לי ספרים על המדף, החלטתי לקנות לי אותו להמשיך בקריאה. הפרק הראשון לא נפל מההקדמה וסחף אותי אליו, אבל עצרתי את עצמי מלהמשיך אותו כדי לא להישאב מהר מידי.

הספר היה כ"כ מוצלח, והתרגום של אינגה מיכאלי היה מורגש, ועשה לי את חווית הקריאה מוצלחת אפילו יותר. הספר תיעתע בי בלי סוף, הוא שיחק לי במוח, ולא יכולתי לנחש לרגע את הסוף. הרגשתי גם אני כמו גרייס, לא ידעתי מי מוביל את מי במהלך העלילה והרגשתי את פעימות ליבה כשמשהו לא קרה בדיוק כמתוכנן. כל כך חיכיתי לגלות מה קרה עם רייצ'ל, ומה קרל באמת עשה, ולמרות שהיו לי הרבה רעשי רקע, צללתי לתוך הספר. בסוף הספר כשהתעלומה נפתרה, מצאתי את עצמי פעורת פה, והרגשתי שלמרות שהסופרת יכלה, היא עדיין לא האכילה אותנו בכפית, והסיום של הספר השאיר אותי רגועה, אבל עם טעם של עוד.

הספר מוגדר כספר מתח, אבל בעיניי יש בו אלמנט של מתח פסיכולוגי, כי הוא משחק לנו במוח. הספר מתאים לאוהבי מתח מתוחכם, שאוהבים לתת לעלילה להיבנות, ויש להם סבלנות להתפתחויות. זהו לא ספר מתח מהיר, כמו שקורה לי בהרבה מספרי המתח, אלא הוא נקרא לאט לאט, וזה חלק מהקסם שלו. הספר יכול להתאים לקריאה גם לבני נוער, והוא סוג של שיר הלל לטקסס, שם מתרחשת העלילה.

שורה תחתונה: לפני שאתם יוצאים לטיול, תבחנו טוב טוב מי יושב לכם במושב האחורי!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. מיכאלה מאור

    דייקת בסקירתך, תודה.
    מערכת היחסים בין גרייס לקרל פלדמן ממש ריתקה אותי והסיום אכן, היה מאוד מפתיע והייתי רוצה שיתארך קצת יותר ויבהיר את הסיבות והקשר לכל המסע של גרייס וקרל

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן