Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
רוחות של נייר
תגיות: ,
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 384
רייצ‭'‬ל,‭ ‬אחותה‭ ‬של‭ ‬גרייס,‭ ‬נעלמה‭ ‬לפני‭ ‬שנים.‭ ‬גרייס‭ ‬חושדת‭ ‬שהאחראי‭ ‬להיעלמותה‭ ‬של‭ ‬אחותה‭ ‬הוא‭ ‬קרל‭ ‬פלדמן,‭ ‬צלם‭ ‬מצליח‭ ‬שזוכה‭ ‬מרצח‭ ‬של‭ ‬אישה‭ ‬אחרת‭ ‬וכעת‭ ‬הוא‭ ‬איש‭ ‬זקן‭ ‬שחי‭ ‬לבד‭ ‬במוסד‭ ‬סיעודי‭ ‬וזיכרונו‭ ‬בוגד‭ ‬בו.‭ ‬גרייס‭ ‬נחושה‭ ‬לגלות‭ ‬מה‭ ‬עלה‭ ‬בגורלה‭ ‬של‭ ‬רייצ‭'‬ל‭, ‬ולשם‭ ‬כך‭ ‬היא‭ ‬רוקמת‭ ‬תוכנית‭ ‬מסוכנת:‭ ‬היא‭ ‬מתחזה‭ ‬לבתו‭ ‬של‭ ‬קרל‭ ‬ולוקחת‭ ‬אותו‭ ‬למסע‭ ‬בן‭ ‬עשרה‭ ‬ימים‭ ‬ברחבי‭ ‬טקסס,‭ ‬בין‭ ‬האתרים‭ ‬שבהם‭ ‬נעלמו‭ ‬נערות‭ ‬נוספות‭ ‬והמקומות‭ ‬שבהם‭ ‬צולמו‭ ‬כמה‭ ‬מתמונותיו‭ ‬המפורסמות‭ ‬ביותר,‭ ‬וזאת‭ ‬במטרה‭ ‬לנסות‭ ‬לעורר‭ ‬את‭ ‬זיכרונו‭ ‬ולגרום‭ ‬לו‭ ‬להתוודות‭.‬ קרל‭ ‬לא‭ ‬מאמין‭ ‬לאישה‭ ‬הצעירה‭ ‬שטוענת‭ ‬שהיא‭ ‬בתו.‭ ‬והוא‭ ‬גם‭ ‬טוען‭ ‬שהוא‭ ‬לא‭ ‬זוכר‭ ‬אם‭ ‬רצח‭ ‬שורה‭ ‬של‭ ‬נשים‭ ‬צעירות. ‬אבל‭ ‬הוא‭ ‬יוצא‭ ‬לטיול, ‬וסיבותיו‭ ‬עימו‭.‬ במהלך‭ ‬המסע‭ ‬גרייס‭ ‬מגלה‭ ‬שהיא‭ ‬לא‭ ‬באמת‭ ‬יודעת‭ ‬מי‭ ‬מבין‭ ‬שניהם‭ ‬שולט‭ ‬במצב:‭ ‬האם‭ ‬זיכרונו‭ ‬של‭ ‬קרל‭ ‬באמת‭ ‬בוגד‭ ‬בו‭ ‬‮–‬‭ ‬או‭ ‬שאולי‭ ‬היא‭ ‬הכניסה‭ ‬את‭ ‬עצמה‭ ‬למלכודת,‭ ‬והיא‭ ‬לבדה‭ ‬במסע‭ ‬עם‭ ‬רוצח‭ ‬סדרתי‭ ‬מסוכן‭.‬ רוחות‭ ‬של‭ ‬נייר‭ ‬הוא‭ ‬מותחן‭ ‬פסיכולוגי‭ ‬מצמרר‭ ‬שאי‭ ‬אפשר‭ ‬לעזוב‭ ‬אפילו‭ ‬לרגע,‭ ‬שעוסק‭ ‬בחיפוש‭ ‬אחר‭ ‬תשובות‭ ‬ובניסיון‭ ‬לברוח‭ ‬מהן‭ ‬בכל‭ ‬מחיר.‭ ‬ ספרה‭ ‬הקודם‭ ‬של‭ ‬ג‭'‬וליה‭ ‬היבֶּרלין, "‬סוזן‭ ‬שחורת‭ ‬העין‭,'"‬ היה‭ ‬לרב–מכר‭ ‬בינלאומי‭ ‬וראה‭ ‬אור‭ ‬בעברית‭ ‬בהוצאת‭ ‬כתר‭.‬

תמונה היא סוד עם סוד. ככל שהיא חושפת יותר, היא מגלה יותר.

כאשר גרייס הייתה בת 12, אחותה רייצ'ל בת ה 19 נעלמה ולא שבה יותר, ברגע גורלי אחד כל המשפחה נהרסה ושום דבר לא חזר להיות כפי שהיה.
גרייס פיתחה אובססיה לגבי המקרה, היא עקבה אחר הראיונות, העובדות, והחשודים הרבים, במהלך השנים היא אספה רשימה של חשודים שיכלו לגרום להעלמות של ריצ'ייל והיא גם עקבה אחרי נשים נוספות שנעלמו בעשר השנים האחרונות.
גרייס הייתה מאד קשורה לרייצ'ל על אף ששבע שנים הפרידו ביניהן, רייצ'ל תמיד הייתה אמיצה וגררה את גרייס הפחדנית להרפתקאות מסוכנות ולא צפויות.
החקירות של גרייס הובילו אותה לקרל לואיס פלדמן, במאי סרטים תיעודיים וצלם מהולל שנחשד במעקב אחר נשים צעירות ובגנבה מהן במשך שנים.
קרל זוכה מחמת הספק והוא נעלם למשך שש שנים מעין הציבור.
לעת זקנה הוא אובחן כסובל מדמנציה מוקדמת והתגורר בביתה של אישה שניהלה הוסטל לפושעים מזדקנים.
גרייס עקבה אחר קרל במהלך השנים שעברו מאז המשפט שלו והיא הייתה חייבת להוציא ממנו את האמת לגבי מה שקרה לאחותה.

גרייס הצליחה להשתחל במרמה לתוך הבית בו התגורר קרל ולשקר שהיא הבת שלו על מנת להתקרב אליו.
המשימה שלה היתה לשכנע את קרל לצאת איתה למסע של עשרה ימים ברחבי טקסס במסווה של גיבוש משפחתי שבמהלכו היא קיוותה לגלות את האמת שמסתתרת מאחורי האיש המסתורי הזה.
גרייס השקיעה את כל חסכונותיה במסע שלה עם קרל וכדי לגרום לו להאמין לה היא נאלצה להחליף זהות, להחליף את לוחיות הרישוי ברכבה, להשתמש בכרטיס אשראי מזויף ובמהלך המסע היא גם נאלצה לשלם מכיסה על מוטלים, מזון ודלק, וכל הסיפור הזה התחיל לעלות לה ביוקר אבל המטרה קידשה את האמצעים.
במסע הזה גרייס הובילה את קרל בדרכים בהן הוא צילם את הנערות שנעדרו במשך שנים והתיקים שלהן נותרו לא מפוענחים, היא קיוותה שמשהו בנופים יעורר את זכרונו של קרל ויגרום לו לספר את האמת ואולי אף להוביל אותה לרייצ'ל אך מרגע לרגע הכסף שלה הלך ואזל וכמו כן הסבלנות שלה ברחה מהחלון.
אך האם היא זאת שרימתה את קרל או הוא זה שרימה אותה? לו רק התמונות יכלו לדבר ולספר את האמת מאחוריהן.

העלילה נעה בין העבר וילדותה של גרייס לפני שרייצ'ל נעלמה לבין ההווה בו גרייס וקארל יוצאים למסע שלהם.
דמותה של גרייס הייתה מעוררת השתהות כי יחסית לילדה פחדנית היא הפכה להיות אישה מאד אמיצה.
דמותו של קרל הייתה מצמררת ומתעתעת, מצד אחד הוא היה בעל אבחנה דקה ואינטליגנטי מאד ומצד שני דורסני וחסר רגש ואמפתיה.
קרל היה צ'ארמר ואמן האשליות והצליח לגרום לנשים להימשך אליו כמו פרפר לאש, האיש הזה היה מוקף ברוחות רפאים של נשים מהעבר שלו שרדפו אותו לכל מקום והמצלמה שלו הייתה הנשק הכי חזק שלו.
הדמות שלו היתה אמנם אפלה אבל היה קשה לשנוא אותו, הוא פשוט היה משעשע ומצחיק, הוא לא לקח את החיים יותר מידי ברצינות והאמת שאהבתי מאד את דמותו.
הפרקים קצרים וזורמים וכל פרק חושף עוד פיסת מידע על קרל ועל גרייס, היה בספר הזה משהו קצת מורט עצבים למרות שהעלילה נעה לאט והדמויות לא קיצוניות מידי בהתנהגות שלהן אבל בהמשך העלילה הלכה והסתבכה והסוף היה מפתיע ולא צפוי, אהבתי מאד את כתיבתה האינטליגנטית והמיוחדת של הסופרת ג'וליה היברלין ואני ממליצה על הספר הזה בחום.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. רונן

  אחד הספרים היותר חלשים שקראתי לאחרונה. מכיוון שאני לא מפסיק לקרוא ספר לאחר שהתחלתי, התאמצתי לסיים אותו.
  המשפטים ארוכים ולא ממוקדים. המתח לא נבנה והעלילה לא מתקדמת.
  באיזשהו שלב כבר לא היה ברור מה המטרה של גרייס, לגלות את האמת על אחותה? על הנעדרים האחרים?
  המון דמויות מופיעות לרגע ונעלמות כמעט בלי להשאיר חותם. דמויות נוספות משפיעות על העלילה בלי לרדת לעומקן.
  בקיצור, הספר הולך להעלם על מדף הספרים שלי

  1. חגית בן-חור

   אני דווקא מאד נהנתי מהספר אבל האמת שהדמות הכי מוצלחת בעלילה היתה דווקא קרל! אהבתי את הדמות שלו, הוא היה פשוט קורע, אחד המשעשעים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן