Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
רוחות טובות
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 260
נגה בת השש-עשרה, נערה סקרנית ומבולבלת, חושבת כי המוות הוא דבר נפלא לחשוב עליו כשהחיים די מדכאים. ולאחר מעשה שנעשה בהחלטה של רגע היא מוצאת את עצמה בבית פרטי נטוש, בין זיכרון יעקב לבנימינה, בחברתן של חמש רוחות רפאים נוספות. מילכה, בעלת אוב מן התקופה המקראית הפוחדת מעולם המתים, בו קנתה לה אויבים רבים. עובד, שודד דרכים נבטי המחפש לשווא אוצר אבוד. בני, שחקן עבר כושל שמתבייש בעברו. הלן, אשתו של אחד מפקידי הברון רוטשילד שנשארה כדי לנקום בבעלה הבוגדני ולאה, בת לאנשי העלייה הראשונה שרגשות האשם שלה על התפקיד שמילאה ברציחתה של הלן אינם מרפים ממנה. מהר מאוד מגלה נגה כי הסיבה להישארותה בעולם הזה, במקום להמשיך הלאה אינה גזירת גורל אלא תוצאה של הבחירות שלה. בחיפושה אחר דרך לשנות את מצבה ולהשתחרר, היא עוזרת גם לשאר דיירי הבית להבין מהו הדבר שתוקע אותם כאן, מתים בעולמם של החיים, ומה עליהם לעשות כדי להשתחרר ממנו. "רוחות טובות" הוא רומן חניכה מקורי אקסטטי, שמדלג בקלות מעוררת השתאות בין העולמות. נע מהריאליסטי אל המיסטי–פנטסטי ותוך כך מצליח לנגוע באופן מפוכח, שנון ועצוב גם יחד, בחיים ובמוות ובקצוות שבין לבין: בין גורל לבחירה, בין העולם הזה לעולם שמעבר לו, כשמעל לכל, זהו סיפור מסע לגילוי פנימי.

נגה עשתה תאונה, והיא מוצאת את עצמה במיטת בית חולים, היא לא רוצה להיות שם, היא רוצה לחזור הביתה, והיא רוצה את אמא, הבעיה שנגה לא מבינה שהיא בעצם מתה, וכשהיא מחליטה לחזור, היא מגיעה לבית נטוש בין זיכרון יעקב לבנימינה ואיתה עוד 5 רוחות אחרות. נגה סקרנית מטבעה, ומרגע שהיא מגיעה לבית, האיזון והשקט מופרים, היא לא מפסיקה לחקור ולבדוק ולנסות להבין איך היא הגיעה לשם, ואיך היא יכולה לעבור הלאה. בדרך אנחנו נחשפים לסיפורים של כל הדמויות שבסיפור, ואנחנו שותפים למסע שלהם בדרך אל מנוחת עולמים.

את הספר קיבלתי במסגרת המשחק 'תעבירו את זה הלאה' שיזמה הסופרת. המשחק מאוד פשוט, הסופרת החליטה להשקיע 5 עותקים מהספר שלה ולהפוך אותם לעותקים נודדים. העותקים עוברים כל הזמן בין אנשים שונים, ואלו כותבים את דעתם האמיתית על הספר, גם אם היא טובה וגם אם היא רעה. לאחר הקריאה מעבירים את הספר לאדם הבא וגם הוא עושה זאת וחוזר חלילה. הקונספט הזה מגניב מאוד בעיניי, ונותן גם חיי מדף ארוכים יותר לספר.

במבט ראשון כשהסתכלתי על הספר, התקציר לא היה לי לגמרי ברור, אבל הוא סיקרן אותי ברמות. כשהתחלתי לקרוא, הבנתי שבאמת לא הבנתי את התקציר, אבל לאט לאט צללתי פנימה לתוך העלילה. הספר מסקרן, הוא שונה מאוד מהרבה ספרים שקראתי, ובעיקר נותן תחושה טבעית לעלילה שהיא כביכול על-טבעית. למרות שאפשר לחשוב שבטעות מדובר בכזה, הספר בכלל לא נוגע למוות, הוא נוגע בדברים שמשאירים אותנו מאחור, בזכות שלנו לבחור, ובהבנה ובלקיחת אחריות על המעשים שלנו, והוא עושה את זה בשפה עשירה ומיוחדת, שעושה חשק לקרוא עוד ועוד.

היה איזה עמוד אחד בספר שבו חשבתי לעצמי שהספר לא מתקדם, עמוד אחד בדיוק, וכבר בעמוד הבא העלילה המשיכה להתפתח ולהפתיע, ולמרות שהייתה לי הרגשה לאורך כל הספר מה יהיה הסוף, נהנתי מהקריאה. רק דבר אחד לא הבנתי בספר, וזה היה האפילוג, ויכול להיות שבגלל שלא הבנתי אותו, גם לא הבנתי למה הוא נמצא שם.

אחד הדברים שהדהימו אותי בקריאה היה היכולת של הסופרת לכתוב בקולות שונים ובסגנונות היסטוריים שונים. כל אחת מהדמויות באה מתקופה קצת אחרת בהיסטוריה, והשפה של הדמות מותאמת לתקופה ממנה היא באה וזה היה פשוט מדהים. הספר מתאים למי שאוהב ספרות ישראלית ושפה עשירה, למי שלא מפחד לקחת אחריות על מה שהוא עושה ושלא מפחד להתקדם ולעמוד מול כל הפחדים שלו, וממה שתוקע אותו במקום.

שורה תחתונה: רוח, רוח! רוח, רוח! למה לא תשכב לנוח? (מרים ילן-שטקליס)

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן