Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ראי כוזב
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 278
עולמה של בקי בת השש-עשרה מתרסק בן לילה, כשהיא חוזרת לבית שלא נותר בו דבר, מלבד עקבות הדם של בני משפחתה. היא פונה לעזרת קרוב משפחתה היחיד, הדוד ג'ייק, ומגלה שהוא למעשה מרשל בתוכנית להגנת עדים. בקי מבינה שעליה לעזוב את עיירת הולדתה השלווה ולחפש דווקא בניו-יורק את התשובות לשאלות שתמיד הטרידו אותה בקשר לעברה המסתורי. מכתב מרובב בדם ובו אצבעו הכרותה של אביה מפגיש אותה עם הבלשית שרון דיוויס, ממשטרת ניו-יורק. שרון נמצאת בעיצומה של חקירה מתוקשרת, הנוגעת למותה המסתורי של נערת ליווי מפורסמת, חביבת האליטה הניו-יורקית. הבלשית יודעת שרבים היו רוצים שתסגור את התיק ולא תמשיך לחקור, אך היא מאמינה שיש כאן יותר מן הגלוי לעין. מה הקשר בין המכתב האיום שקיבלה הנערה הצעירה למותה של יצאנית הצמרת? כיצד יסתיים המרדף של שרון אחר רוצח מסוכן וסדיסטי? מי המוח המתוחכם שעומד מאחורי הפרשה? האם בקי תזכה אי פעם לראות שוב את אביה? הכול מתחיל ונגמר בהון גנוב שאיש אינו יודע היכן הוטמן.

בקי מיטשל היא נערה מתוקה בת 16 שגרה עם הוריה ואחיה ברנדון בפירלנד,  אוקלהומה.
ערב אחד חוזרת בקי לביתה ומגלה למרבה הזוועה שאמה נרצחה, אביה נעלם ואחיה פצוע במצב קשה.
דוד שלה, ג'ק מגיע לזירת הפשע ומבקש מבקי להכין תיק ולבוא איתו לדירתו.
בעוד בקי אורזת מספר חפצים היא מגלה על הרצפה אלבום תמונות של הוריה בצעירותם כשברקע מתנוססת העיר ניו יורק והיא גם נתקלת בתמונה של הוריה ביום חתונתם כשהם עומדים תחת חופה יהודית.
בקי שגדלה לתוך בית נוצרי מופתעת מאד מהתמונה שגורמת לה לפקפק בחיים שהכירה עד כה.

החג האהוב עליה הוא חג המולד.  משפחתה מבקרת בכל שבוע בכנסייה.  חייב להיות לכך הסבר.  הוריה היו מספרים לה אם היו יהודים.  היא כנראה מפספסת משהו בתצלום-זה פשוט לא הגיוני. (עמ' 22)

כאשר בקי מתעמתת עם ג'ק לגבי התמונה, הוא מגלה לה שהוריה היו כל השנים בתוכנית להגנת עדים ונאלצו להסתיר את זהותם האמיתית והוא בעצם לא קרוב משפחה של אביה אלא מרשל פדרלי שהיה אחראי על ההעברה וההתאקלמות של הוריה.
בקי בקושי מצליחה לעכל את כל השקרים שליוו את חייה עד כה וג'ק מבשר לה שלמחרת היא עוברת להתגורר עם משפחה מאמצת שנמצאת אף היא בתוכנית להגנת עדים.
בקי לא מוכנה להמשיך לחיות תחת מסכת שקרים והיא מחליטה לנסוע לברוקלין כדי להתחקות אחר העבר של הוריה.
היא מגיעה לני יורק והרוצח של אמה ממשיך לרדוף אותה ושולח לה מכתב עם האצבע הכרותה של אביה בליווי איום שאם היא לא תעשה כדבריו, המכתבים ימשיכו להגיע עד הסוף המר.

לא, היא לא תמשיך לחיות בשקר.  שש-עשרה השנים האחרונות היו די והותר.  נותר לה סיכוי אחרון לגלות מי היא באמת ואדם אחד בלבד לפנות אליו. (עמ' 48)

שרון דיוויס היא בלשית במשטרת ניו יורק שמטפלת בתיק בו הקורבן היא נערת ליווי בשם טרייסי נבארו.
מספר שבועות לפני מותה, חשפה טרייסי את "הפנקס השחור" שלה שבו נמנו גברים רמי דרג בניו יורק שכנראה לא היו מעוניינים בחשיפה התקשורתית.
עכשיו גופתה מוטלת חסרת חיים בסמטה צדדית ושרון בטוחה שאחד מהלקוחות שלה החליט להתנקם בה על חשיפת הפנקס למרות שהבדיקה הפתלוגית מראה אחרת.
שרון יוצאת למסע חקירות אינטנסיבי שמסכן את חייה ונעזרת בכל מי שרק אפשר כדי לפצח את תעלומת מותה של טרייסי.
דרכיהן של בקי ושרון מצטלבות, מה הקשר בין השתיים ומה הקשר בין שני מקרי הפשע המסתוריים שמובילים את העלילה?

הספר 'ראי כוזב' הוא ספרה השני של הסופרת ממוצא ישראלי/אמריקני, דנה מויסון.
ספר המתח הראשון שלה, 'תעתוע אפל' שיצא כשהיתה דנה רק בת 23 (הספק מעורר כבוד לבחורה כל כך צעירה) הצליח מאד בארץ ואף תורגם לאנגלית והיה רב מכר ברחבי ארה"ב.
נהנתי מהספר מאד, בתור מעריצה מושבעת של ספרי מתח ומסתורין, אהבתי את העלילה המסתעפת והמסקרנת שהותירה אותי מופתעת עד לעמוד האחרון של הספר.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן