Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
קרייתונו
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 226
סוד משפחתי אפל, ילדות מאושרת בקריית אונו, חומרי ארכיון ולא מעט דמיון. אלה הם החומרים מהם עשוי הספר הזה. על פני מאה שנה, משנות העשרים של המאה העשרים ועד ימינו, מכפר אונו ועד סלוניקי, מתל אביב ועד המושבה משמר הירדן, הרומן הזה לא מפסיק להפתיע. במבט נשי, ילדי וגם בוגר, בנימה משועשעת שמתחתיה רוחש לא מעט כאב נע רומן הביכורים הבשל הזה. מדוע ניסה עזריה רפאל לירות באשתו כשחזר מהמשמר האזרחי בעצם ימי מלחמת העולם? מדוע נאלצה סבתא יהודית לצפות בילדיה הקטנים רק מבעד לשלבי החלון של כיתה אחת בגימנסיה הרצליה? איך בונים אוהל סיירים ולמי זה נחוץ? קרייתונו של שנות השבעים והשמונים מתגלה כחממה אנושית, ירוקה ומוארת, מקום שכיף לגדול בו. בו בזמן ההסתכלות המאוחרת מעוררת שאלות נוקבות אודות דור שנות השישים, 'דור סנדוויץ' חסר תהילה שבגר בארץ. הרי אנחנו, עשרים שנה אחרי השואה, כבר יכולנו לחיות באמת. נולדנו בשנות השישים, אבל איפה הסיקסטיז ואיפה היינו אנחנו. כשבוודסטוק חגגו, כשבקליפורניה עישנו, וכשהסטודנטים באירופה עלו על בריקדות, אנחנו הלכנו לגן חובה ולמדנו שירי מולדת. ובצופים למדנו להקים אוהל סיירים לכל צרה שלא תבוא.  קרייתונו, קרייתונו. היינו כאן. אבל האם גם חיינו כאן? על ילדות ועל אימהות, על אושר ועל ספקות, על שמחות קטנות וכאבים גדולים, 'קרייתונו' הוא קליידוסקופ צבעוני, טיפת מים אנושית אחת שחורגת הרבה מעבר לזמן והמקום. דליה גבריאלי נורי היא פרופסור לתקשורת ולתרבות ישראלית. זהו הרומן הראשון שלה.

קרייתונו

יש משהו  בזיכרונות ילדות שאנו אוהבים להתרפק עליהם. כזה הוא הספר קרייתונו = קריית אונו.

את ילדותי שלי העברתי לא רחוק, ברמת גן. ילדה שנולדה בשלהי שנות ה- 60. דור משחקי החוץ היצירתיים ופעילות בתנועת נוער ללא פלאפונים.

דליה גבריאלי נורי , מחברת הספר הנוסטלגי, נזכרת בערגה בילדותה. מספרת את הסיפור המשפחתי אודות ד"ר סמואל ,רופא הקהילה היהודית בסלוניקי ואשתו אנג'לינה. להם בת ג'וליה או בשמה העברי, יהודית. יהודית הכירה את עזריה רפאל, סנדלר מסלוניקי ולהם נולדו שלושה ילדים. לילה אחד גילה עזריה כי יהודית נמצאת בזרועותיו של מאהב, ירה בו וגירש את רעייתו תוך חתימה על הסכם לבל תיפגש יותר עם ילדיה לעולם. הוא נישא בשנית. אך הבת הבכורה נינה היתה נפגשת עם אמה בסתר. נינה היא אמה של הסופרת….כשהוריה עזבו את תל אביב העיר הגדולה, הגיעו לגור בקריית אונו, כפר קטן.

בינות לדפי הספר המתבונן על החיים של פעם , הזיכרונות צפים מגן הילדים וארגז החול, דרך שערי בית הספר והתיכון עם ילקוט העור על הגב. המחנות שהוקמו בתנועות הנוער, החופש הגדול והקייטנות עם השוקו והלחמנייה. איך דרך עפר הפכה להיות ציר מרכזי בגוש דן. הדרך שבה בתי קרקע הופכים להיות שכונות חדשות עם בתים רבי קומות. הכפר שהפך לעיר של ממש.

הספר מתזכר את חיי התרבות של פעם. מקום של כבוד ניתן לתזמורת העירונית ואף למשוררת יונה וולך , תושבת העיר. הספר  אשר מתובל בהומור, יצא לאור במסגרת חגיגות שמונים שנה לקריית אונו.

את הספר קראתי בנשימה אחת, נהנית לראות את התמונות של פעם, מומלץ לחובבי הנוסטלגיה .

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן