Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
קצב מנגינת הלב
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 328
"סמית רקמה סיפור על אמהות ובנות, אבות וילדים, צער, אושר והחלמה – וגם על תעשיית המוזיקה, עבודה קשה, חלומות ומערכות יחסים" Kirkus עד לפני כמה חודשים גרטה ג'יימס חיה את החלום. כמוזיקאית אינדי מצליחה שמכשפת את הקהל עם הגיטרה שלה, ועם מפיק חתיך כבן זוג, החיים שלה היו רחוקים מאוד מהמסלול הבורגני של משפחה ועבודה משרדית. אבל אז אמא שלה – המעריצה הגדולה ביותר שלה – מתה, וחייה של גרטה נהפכים על פיהם. היא נפרדת מהחבר שלה ומתמוטטת מול קהל עצום לאחר ביצוע צורמני במיוחד של שיר חדש – וכל זה בדיוק לפני יציאת האלבום השני שלה. הקריירה מהחלומות שטיפחה ושהתחילה ללבלב נמצאת פתאום בסכנת קריסה. בדיוק אותה הקריסה שאביה הזהיר אותה מפניה אם לא תבחר בתלם יציב ובטוח ותלך לעבוד במקצוע "אמיתי". בדיוק בנקודת השפל הזאת, גרטה מסכימה בחוסר רצון להצטרף לשיט תענוגות לאלסקה עם אביה קונרד, שיט שהוריה הזמינו לפני מות אמה כדי לחגוג ארבעים שנות נישואים. זאת אולי ההזדמנות האחרונה של גרטה ושל אביה לרפא את מערכת היחסים שלהם, אבל לא רק. ההפלגה הזאת מתבררת כמסע גילוי עצמי עבור שניהם, וגם עבור בן ויילדר, היסטוריון חנון ומקסים שמתמודד גם הוא עם תהפוכות החיים. בעוד גרטה משקמת את הביטחון שלה בעצמה ובן מתמודד עם עתיד לוט בערפל, השניים מוצאים את עצמם נמשכים אחד לשני ונתמכים זה בזה. דווקא במקום הכי לא צפוי – בים, מול הנופים עוצרי הנשימה של אלסקה, הרחק מהעיר הסואנת שהיתה מגרש המשחקים שלה – גרטה סוף-סוף לוקחת אחריות על הבחירות שלה, על שיברון הלב שלה ועל הפצעים המשפחתיים העמוקים. בסופו של המסע היא תצטרך להסתכל באומץ קדימה ולהחליט באיזה נתיב היא רוצה לבחור ואיך למצוא שוב את קולה. ג'ניפר א' סמית רקמה סיפור יפהפה, מצחיק, רומנטי ומרגש, על התאוששות לאחר אובדן, על היכולת לחשב מסלול מחדש ועל האומץ להתחיל הכול מהתחלה.

אימה של גרטה מתה בפתאומיות ואביה האבל התעקש לצאת לשיט באלסקה שתכנן הרבה זמן גם אם יצטרך לנסוע לבד. אחיה של גרטה היה אופציה אבל נפסל בגלל שהיתה לו משרה קבועה ושלושה ילדים לגדל. כולם הניחו שגרטה היא האופציה הטובה ביותר, אין לה משפחה משלה והיא גמישה יותר בעבודה שלה.

תכירו את גרטה. היא מוזקאית אין לה ממש זוגיות, אין לה ממש בטחון עצמי והקשרים שהיו לה לא עלו יפה. אמא שלה שנפטרה ממש לא מזמן חסרה לה מאוד, היא נפרדה מהחבר שלה והיא מרגישה שהקריירה שלה לא הולכת למקום טוב.

היציאה להפלגה אמנם היתה בעל כורכה אבל בסופו של דבר היא יצאה נשכרת מכך. זו היתה גם הזדמנות לחזק את הקשר הרופף עם אבא שלה, גם לעשות חשבון נפש עם עצמה ולחשוב מה היא רוצה לעשות באמת בחייה וממש על הדרך היא גם הכירה את בן ויילדר.

גם היא וגם בן היו בפרשת דרכים בחיים, כל אחד והפרשה שלו. גרטה חשבה על מערכות היחסים שהיו לה בחייה וניסתה להבין מה היא רוצה באמת ובן היה בתהליך של פרידה כואבת מאישתו, אם ילדיו. כל אחד מהם היה במצב פגיע ורגיש ומצאו אוזן קשבת וכתף להשען האחד אצל השניה.

אחד מהקשיים של גרטה שסחבה עוד מהעבר שלה היה הקשר הרופף עם אבא שלה והעובדה שהרגישה שהוא לא תומך בה ובמה שבחרה לעסוק בחיים שלה. אבא שלה לא האמין בה כאומנית וביכולת להתפרנס מכך והיא הרגישה שהעשייה המוזיקלית היא כל עולמה. היה מקסים לקרוא על פתרון הפלונטר הזה בסוף הסיפור, מודה שהתרגשתי.

ממליצה לכם לקרוא את הספר, על המסע של גרטה. ספר מקסים על התאוששות ממשבר, על תקווה ואומץ ועל הרצון להיות נאהב.
כתוב מקסים, קולח, שנון ולעיתים גם מרגש. לאורך הקריאה היו גם תובנות שעלו ומחשבות שהתעוררו.

ממליצה לקריאה באהבה גדולה, תהנו!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן