Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
קסם לא נורמלי
תגית:
סוגות: ,
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 174
כוחות הקסם של נוֹרי הוֹראס חזקים מאוד, אבל היא נתקלת בקשיים לקראת מבחן הכניסה שלה ל"אקדמיית אַשָּׁפִים", בית הספר היוקרתי ביותר לקסמים. נורי היא מִתהפּכָנית, יש לה את היכולת להפוך לבעל חיים, אבל בכל פעם שהיא מנסה להפוך לחתול שחור משהו משתבש והיא הופכת ליצורים משונים כמו שילוב של בונה וחתול, בואש וחתול ואפילו דרקון וחתול. ואז היא נתקפת בדחף בלתי-נשלט לכרסם, לשרוף, להרוס... וכך, אף על פי שאבא שלה הוא המנהל של "אקדמיית אשפים", נורי מוצאת את עצמה, יחד עם עוד קוסמים צעירים בלתי-רגילים, בכיתה מיוחדת: כיתת "קסם לא נורמלי", או בקיצור קל"ן. יש שם תלמיד שיודע לרחף אבל לא יודע לחזור לאדמה, תלמיד שמקפיא דברים במקום להבעיר אותם ועוד תלמידות ותלמידים בעלי כוחות קסם חזקים אבל... לא נורמליים. גברת סטאר, המורה שלהם, אומרת שאין שום בושה בלהיות שונה, בלתי-רגיל. אבל נורי רק רוצה לצאת מהכיתה האיומה הזאת ולהיות כמו כולם. שרה מלינובסקי ("באושר ובעושר כאילו"), לורן מירקל ("כשהשלג יורד") ואמילי ג'נקינס ("צעצועים יוצאים לטייל" ו"היינו שקרנים" תחת השם א' לוקהארט) הן סופרות אמריקאיות ידועות ומצליחות. קסם לא נורמלי הוא הספר הראשון בסדרה המצליחה שכתבו ביחד.

מאז שהייתי צעירה יש לי חיבה מיוחדת לספרי פנטזיה. קסם לא נורמלי הוא מסוג הספרים שהאינטואיציה הראשונית שלי לגביהם לא אכזבה. ידעתי שהולכת להיות לי חווית קריאה מהנה, אך מה שלא היה לי ברור זה שמדובר בספר קטן וגאוני, מרתק וממכר, כזה שמרפא את כל הפגמים שאנחנו בטוחים שיש לנו.

גיבורת הספר היא אלינור בוקסווד הוראס, שכולם קוראים לה נוֹרי. נורי היא בת 10 ויש לה שני אחים גדולים ממנה: הותורן בן 16 ודליה בת 13. שלושת האחים חיים יחד עם אביהם לאחר שהתייתמו מאימם. בעולם שלהם יש חמישה סוגי קוסמים:
מתהפכנים – קוסמים שיכולים להפוך לבעלי חיים שונים.
מעלימנים – קוסמים שיכולים להעלים חפצים וגם את עצמם.
מעופפנים – קוסמים שיש להם את היכולת לעוף.
מאלפנים – קוסמים שיש להם יכולת מיוחדת לתקשר עם בעלי חיים.
מבעירנים – קוסמים שיכולים להבעיר אש מתי שהם רק רוצים.

יכולות הקסם מתפתחות בגיל 9-10, וזהו הגיל שהם מסיימים ללמוד בבתי ספר רגילים ומתחילים ללמוד בבתי ספר מיוחדים לקוסמים. נורי היא מתהפכנית, העניין הוא שיכולת הקסם שלה היא לא רגילה. במקום להפוך לחיה "נורמלית" היא מתהפכת לשתי חיות יחד ויוצרת שילוב משונה ולא הגיוני כמו: בונה וחתול או בואש ופיל. אבא של נורי מנהל את בית הספר היוקרתי לקוסמים אקדמיית האשפים. כמו שני אחיה שלומדים בבית הספר, גם נורי מנסה להתקבל אליו, אך יכולות הקסם הלא רגילות שלה מכשילות אותה והיא אינה עוברת את המבחן.

אביה המאוכזב מחליט לשלוח אותה להתגורר אצל דודתה מרגו. מרגו מתגוררת בעיר דאנווידל, ובה בית ספר ציבורי לקוסמים. בבית הספר של דאנווידל נפתחה תכנית לימודים חדשה שמיועדת לקוסמים שהיכולות שלהם אינן רגילות, בדיוק כמו של נורי: כיתת קסם לא נורמלי – קל"ן.
היום הראשון ללימודים מגיע ונורי חוששת ומתרגשת לפגוש את התלמידים האחרים. התלמיד הראשון שהיא פוגשת הוא אליוט. אליוט הוא מבעירן בדיוק כמו אחיה הותורן, רק שאליוט מקפיא במקום להבעיר. בהמשך היום היא פוגשת גם את פפר, שהיא מאלפנית כמו אחותה דליה, אך לפפר יש יכולת הפוכה והיא מבריחה חיות ומפחידה אותן באופן קיצוני.

ההתאקלמות של נורי בכיתת הקל"ן ובבית הספר קשה עד מאד, וכל מה שהיא רוצה זה להיות מתהפכנית "רגילה" ולחזור הביתה ולאחים שלה – אליהם היא מתגעגעת כל כך. יום אחד מוצאת נורי על שולחנה ספר בשם "קופסת הנורמליות". זהו ספר הדרכה לקוסמים שמדריך אותם כיצד להכניס את היכולת שלהם לקופסה, וכך לבצע קסמים רגילים. נורי ואליוט מאחדים כוחות ונעזרים בספר כדי להתאמן ולהיות קוסמים רגילים. כך תוכל נורי להתקבל לאקדמית האשפים ולחזור הביתה. כשתלמיד אחר בכיתת הקל"ן נמצא בסכנה יש לנורי הזדמנות לעזור לו, אבל לשם כך היא צריכה להשתמש ביכולות הלא רגילות שלה אותן היא מנסה להעלים. האם היא תחזור להשתמש בכוחות הלא רגילים שלה ותעזור לו בכל זאת?

פסק הדין:
סיפור קטן אבל גדול על הערכה עצמית וקבלה עצמית, שנכתב במתיקות בלתי נגמרת. אהבתי את נורי מהמילה הראשונה, והיה לי קשה לקרוא על אביה. אין דבר עצוב יותר מהורים שלא מקבלים את ילדיהם כפי שהם. הספר מוגדר כמיועד לנוער צעיר אך למעשה זה ספר שמיועד לכולם. הוא חשוב מאד לילדים בכדי שיוכלו לקבל את השונה, הוא חשוב מאד להורים ולאנשי חינוך, במיוחד החינוך המיוחד. אני כל כך אוהבת ספרי פנטזיה כי המציאות שאנו חיים בה היא לא קלה, ועולם הדמיון הוא כמו תרופה עבורי. קסם לא נורמלי הוא החומר שממנו נוצרות אגדות והוא השאיר לי טעם חזק של עוד. מצפה בקוצר רוח לספרים הבאים בסדרה.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן