Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
קנטאור
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 320
אירוע שהתרחש במהלך שירותו הצבאי של איתי מסמן אותו בעל כורחו כגיבור ומביא לגיוסו לשורות השב"כ. יום לפני שהוא מתחיל את קורס ההכשרה המפרך הוא פוגש סטודנטית ירושלמית בשם דנה ונוצר ביניהם קשר ראשוני ושברירי. איתי קרוע בין רוחות הרפאים שרודפות אותו משירותו הצבאי לבין כמיהתו לאהבה ולחיים נורמליים. ככל שהוא מתקדם בעבודתו החדשה הוא נזקק יותר ויותר לתמיכתה של דנה, אך השדים מן העבר ומצוקות חייו החשאיים מגבילים את יחסי הקרבה שהוא מסוגל לפתח איתה. כשחייל בעל ידע מודיעיני רב נחטף, יחידתו הירושלמית של איתי יוצאת למבצע נפתל ומתמשך להשבתו. איתי נשאב למרדף בצל הסכנה, שמצית בו תקווה לסגירת מעגל ולריפוי עצמי, אך מציב אתגרים חדשים בפני יחסיו עם אהובתו ומרחיק אותה ממנו. קנטאור נקרא בד בבד כרומן מתח פראי וכסיפור אהבה קורע לב, אך לבו הפועם הוא אתגר הגבריות הישראלית – ושברה.

במקביל ללימודים לתואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטה העברית, איתי עברון מתגייס לעבודת סטודנט מעניינת מאוד בשורות השב"כ. ממש רגע לפני הוא מכיר את דנה, סטודנטית למדעי המוח. אנחנו מלווים את איתי מתחילת הקורס לתפקיד ולתוך השגרה, עד כמה שיכולה להיות כזו כשעובדים בשב"כ. השילוב של העבודה, הלימודים, הזוגיות וההתמודדות עם הקשיים הנפשיים שמלווים אותו עוד מהשירות הצבאי לא פשוט, וכשסיטואציה קריטית בעבודה שואבת את זמנו ונפשו, הכל מסתבך אפילו יותר..

העלילה מתחילה יחסית רגוע, ולצד זאת היא מעניינת ומותחת כבר מההתחלה. אנחנו לומדים על איתי מכל מיני צדדים וזוויות, ומעמיקים את ההיכרות איתו ככל שהספר מתקדם. גם הדמויות הסובבות אותו מעניינות, מגוונות ואמינות.  בין שיעורים באוניברסיטה לאבטחת פעילויות בשטחים, איתי מנסה למצוא איזון, להקדיש מספיק תשומת לב לדנה ולפתור בעיות אישיות שהוא לא משתף עם הסביבה.
אהבתי את התחושה שהספר מכניס אותנו לחיי היום-יום של אנשי השב"כ. למרות שכמובן לא מדובר במידע מדויק, המקומות, השפה והאווירה עוברות אלינו הקוראים וחושפות חלק חשוב מהשירות שהגוף הזה עושה עבור כולנו כאן במדינה.

"קנטאור" הוא ספר פרוזה שמשלב מתח וסיפור אהבה – והוא עושה זאת בצורה נפלאה. כל אחד מהחלקים האלו מקבל את הפוקוס והזמן שלו, ויחד הם טווים את הספר השלם. נהנתי לקרוא סיפור שמורכב מגם וגם – ולא מרגיש כאילו אחד מהחלקים הוא תפאורה לחלק השני, או הוכנס כדי לסמן "וי" באיזה צ'ק ליסט. 

מבחינת טריגרים ורגישויות – יש אלימות בספר, לא מוגזמת ובהחלט נחוצה לעלילה. יש גם תיאורים של יחסי מין, ובמקרה הזה בניגוד לבדרך כלל הם מאוד מוצדקים ולא סתם נדחפו בין לבין כדי לפלפל. הספר הוא ספר הביכורים של הסופר, תמיר מנדובסקי. העובדה הזאת לא מורגשת בכלל – העלילה בנויה בצורה טובה, הכתיבה שוטפת ונעימה, הדמויות עגולות.
נקודה אחת שהיה חשוב לי לומר, היא העובדה שלמרות שסוף הספר סוגר את הקצוות הפתוחים, הייתי שמחה לדעת קצת יותר על מה שמתואר בפרק האחרון. 

לסיכום, אני בהחלט ממליצה "קנטאור". הוא מעניין, עמוק ומשאיר אחריו חומר למחשבה. רק תתזמנו את הקריאה ככה שתוכלו לקרוא ברצף את השליש האחרון של הספר, שבו באמת קשה להניח אותו מהידיים.

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן