Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
קמלה האריס, בדרך שלה
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 256
איך הצליחה בתם של שני מהגרים במדינת קליפורניה המופרדת גזעית לזכות בתפקיד סגנית הנשיא השחורה הראשונה של ארצות הברית? אין כמעט פרט אחד שגרתי לגבי קמלה האריס, ואף על פי כן, סיפורה האישי מייצג גם את הטוב ביותר שיש באמריקה. אביה, יליד ג'מייקה ומרצה בכיר לכלכלה, ואמה, חוקרת סרטן שהיגרה מהודו בגיל 19 כדי לזכות בהשכלה טובה יותר, נפרדו כשקמלה היתה בת חמש, והאם גידלה אותה ואת אחותה הצעירה בכוחות עצמה. את תחושת הצדק החברתי שלה קיבלה קמלה משני הוריה, אולם מאמה ירשה מוסר עבודה, תשומת לב לפרטים ויותר מכול – כישרון לעקיפת דלתות נעולות. מילדותה הצנועה באוקלנד, דרך ימיה כאקטיביסטית באוניברסיטת הווארד, צמחה האריס להיות אישה קשוחה, חכמה, חרוצה ושנונה. תפגשו כאן את האריס התובעת המשפטית מטילת האימה שהתקדמה במהירות; הציגה דרכים חדשניות לנטרול כנופיות פשע ולהגנה על עובדות ועובדים בתעשיית המין כששימשה כתובעת מחוזית בסן פרנסיסקו; ונהפכה לפרקליטת המדינה השחורה הראשונה בהיסטוריה של קליפורניה. האריס, אסטרטגית וחריפה, לא חששה להיות קשוחה בפוליטיקה הדורסנית של קליפורניה, אבל גם היתה מסוגלת לרסן את מתקפותיה כשזה היה נחוץ; היא לא נרתעת מנטילת סיכונים וקיבלה החלטות נועזות כמו להתמודד על מושב בסנאט של ארצות הברית חמש שנים בלבד אחרי תחילת כהונתה כפרקליטת המדינה, או כמו לתמוך במועמדותו של ברק אובמה כשסיכוייו עוד נחשבו קלושים; והיא לא נותנת לכישלון לרפות את ידיה: אחרי שלא הצליחה לקבל את המינוי למועמדות לנשיאות בעצמה ניהלה קמפיין מבריק מאחורי הקלעים כדי להשיג את המועמדות לתפקיד סגנית הנשיא לצדו של ג'ו ביידן. בדרך שלה הוא הביוגרפיה המעמיקה הראשונה של מסעה היוצא מגדר הרגיל של קמלה האריס. מחבר הביוגרפיה, דן מוריין, הוא עיתונאי המסקר את תחומי המדיניות, הפוליטיקה והמשפט בקליפורניה זה יותר מ-40 שנה, כולל 27 שנים ב"לוס אנג'לס טיימס".

קמלה האריס, דמות מעוררת להערצה ולו רק בשל העובדה שהיא האישה הראשונה שהושבעה כסגנית נשיא בארה"ב. אך זו לא הפעם הראשונה שבה היא עשתה היסטוריה, היא גם האישה השחורה הראשונה שכיהנה בפרקליטת המדינה בקליפורניה.

אין ספק שדמותה של קמלה האריס מסקרנת ביותר, והספר מספק לנו הצצה קטנה לחייה של קמלה האריס, ומאפשר לנו לנבור אל תוך ילדותה של האריס, אשר גדלה בצל אימה, חוקרת פורצת דרך על מחקרים בתחום סרטן השד. אימה של האריס, שימאלה, הייתה פעילה רבות בתנועות זכויות האזרח, ועל אף שבנותיה היו אמריקאיות לכל דבר, היא הנחילה להן את מורשתן ההודית.

הביוגרפיה מגוללת את בחירותיה הרבות והבלתי צפויות של האריס ואת הנחישות שלה לעמוד בכל משימה שהציבה לעצמה, אם זה בהתמודדות לסנאט של ארצות הברית ב2016, ואם זו העובדה שנבחרה לשמש כתובעת הכללית של קליפורניה.

גילוי נאות, זו הפעם הראשונה שיוצא לי לקרוא ספר מסוג ביוגרפיה, היה מרענן בהחלט, אך מומלץ בעיקר למי שחובב את הז'אנר, הספר כתוב בצורה מעניינת והכתיבה זורמת, אך כאמור, זה לא ספר עלילתי, ומי שלא מתחבר לז'אנר, יתקשה בקריאתו.

המשפט בספר שהכי התחברתי אליו הוא, "אולי תהיי הראשונה בדברים רבים, אבל את חייבת לוודא שלא תהיי האחרונה." להיות ראשון בדברים מסוימים זה מרגש, אך לגרום לכך שפריצת הדרך הזו, תהווה דרך גם לאנשים נוספים, זו היסטוריה אמיתית.

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן