Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
קללת המלך
קטגוריה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 667
מרגרט פול היא בת לשושלת פלנטג'נט הענפה, אחייניתם של שני מלכים, בתה של האישה האמידה ביותר באנגליה ואחותו של מי שהיה אמור להיות מלך אנגליה הבא. אבל כס המלכות נתפס על-ידי הנרי טיודור, הרואה בה איום על שושלתו החדשה, והיא מורחקת מחצר המלוכה ומשודכת לתומך מסור של בית טיודור, האביר הזוטר סר ריצ'רד פול. מרגרט נדחקת לחיים פשוטים באחוזה קטנה, הרחק מהעין, עד שקתרין מארגון, כלתו המיועדת של היורש לבית טיודור, מגיעה לאנגליה מספרד וטורפת את הקלפים. מרגרט הופכת ליועצת ולחברה נאמנה של הכלה הספרדייה, החברוּת הזו תוביל את מרגרט הרחק מהחיים השקטים שייעד לה הנרי השביעי. גורלה של מרגרט, היורשת לשושלת פלנטג'נט, אינו מאפשר לה להיחבא בין הצללים. טרגדיה מביאה אותה אל סף העוני, אבל מזלה משתנה באחת עם עלייתו  של הנרי השמיני, בנו של הנרי השביעי, לכס המלוכה. אולם ככל שהזמן עובר והמלך הצעיר מתבגר, נעשה מזגו הפכפך ובלתי צפוי. חשדו נופל על מרגרט ועל משפחתה, משפחת המלוכה הקודמת. בשעה שהיא רואה לנגד עיניה את נפילת הסדר הישן באנגליה, על מרגרט להחליט אם נאמנותה נתונה למלך, ההופך מיום ליום לרודן, או לחברתה המלכה. מרגרט לכודה בין העולם הישן לחדש, בין הרצון לעשות את מה שנכון וצודק בעיניה לבין יצר ההישרדות שלה, שלכל אורך חייה הנחה אותה שהדבר החשוב מכל הוא להיאחז בחיים.

כשראיתי את הספר על בימות בחנויות הספרים בקיץ האחרון ואת שמה של פיליפה גרגורי מתנוסס על הכריכה, התמלאתי אושר. כאחת שאוהבת רומנים היסטוריים בכלל ואת ספריה של גרגורי בפרט, שמחתי לגלות שיצא לה ספר חדש.

מה שכן התלהבותי דעכה בשל עוביו העצום של הספר וכן בשל הגיבור של הספר, המלך הנרי השמיני. לא אוהבת את האיש הזה. הוא גירש את אישתו הראשונה (קתרין מארגון) כלא אותה באיזו טירה לחיים בבדידות מזהרת והפיץ עליה שקרים רק כי לא הביאה לו בן זכר לרשת אותו, שלח את אישתו השנייה (אן בולין) לגרדום בעלילת שווא בעוון של כישוף וגילוי עריות (עם אחיה!) והתעלל בצורה כזו או אחרת גם בשאר נשותיו הבאות וגם בבנותיו מקתרין (מרי, הידועה בשמה בלאדי מרי, לא המשקה…) ואן בולין (אליזבת הראשונה, ה-אליזבת). במקביל החזיק פלגשים והיה לו בן ממזר (הנרי פיצרוי) מבסי בלאונט, הוא פרש מהכנסייה הקאתולית ובעט את ההגמוניה של האפיפיור שברומא החוצה מהאי האנגלי (כל זה בשביל להתגרש מקתרין), השתלט על המנזרים העשירים וחמס את אוצרותיהם, ודי השניא את עצמו על העם שלו.

אז אומנם הוא נושא הספר אבל הגיבורה האמיתית של הספר, תרתי משמע היא ליידי מרגרט פול, כשכל הספר מסופר מנקודת מבטה.

קצת רקע, בני משפחת פלנטג'נט מככבים בספריה הקודמים של גרגורי, כאשר ענפיה מתפצלים לבית יורק ובית לנקסטר. מרגרט היא נכדתו של ריצ'רד נוויל, רוזן ווריק ומי שהיה איש רב עוצמה ונקרא "ממליך המלכים" ובתו של הדוכס מקלרנס (ג'ורג' האח של המלך אדוארד, לבית יורק). מסובך? חכו, רק התחלנו.

האיבה בין שני ענפי המשפחה רבה ועוברת מדור לדור ביריבות על כס המלוכה האנגלי, מה שידוע בשם "מלחמת השושנים", על זה תוסיפו בגידות פנימיות בתוך משפחת יורק ורצח של יורשים פוטנציאליים. בקיצור, אתם לא רוצים להיות חלק מהמשפחה הזאת.

לא נפרוש עכשיו את כל אילן היוחסין המסועף של משפחות פלנטג'נט, לנקסטר ויורק, רק נציין שילדיה של מרגרט נמצאים במקום מאוד ריאלי בסדר הירושה של המלוכה האנגלית. כלומר אם הנרי השביעי וכל צאצאיו ימותו לפתע.

כדי לא להוות איום לבית המלוכה הנוכחי ובניסיון להקדים תרופה למכה מחתנים את מרגרט עם סר ריצ'רד פול, אביר נאמן למשפחת למלך הנרי השביעי, הנרי טיודור, שמולך באנגליה. היא מנסה לשמור על פרופיל נמוך, מתעסקת בניהול משק הבית שלה בטירה בה היא מתגוררת, שומרת על ילדיה הקטנים מפני אויבים מבית טיודור שחושדים שהיא זוממת להדיח את המלך מכיסאו ולהוריש אותו לבנה הבכור. למזלה של מרגרט היא קרובת משפחה של אליזבת מיורק, אשתו של המלך (שנישאה לו בברית שלום, וכך פסקה למעשה מלחמת השושנים) ששומרת עליה בחצר המלוכה.

גורלה מתהפך כאשר בעלה סר פול מת וכשהמלכה אליזבת מיורק הולכת לעולמה לאחר לידה שהשתבשה. מרגרט יורדת מגדולתה, מגורשת מביתה ומנחלתה והיא נאלצת להיפרד בצער רב מחלק מילדיה כדי שיגדלו בתנאים יותר טובים שמספקים המנזרים. חייה משתנים שוב לאחר מותו של הנרי השביעי. הפעם לטובה, והיא חוזרת למעמדה הטוב, המלך החדש הנרי השמיני מחזיר אותה אל חצר המלוכה ואינו רואה בקרובת המשפחה מצד אימו, כסכנה לעתידו.
הנרי השמיני מאוהב בכלתו קתרין מאראגון ושמח בחלקו. העם חיכה לו לאחר מלוכת אביו השנוא, העם אוהב אותו וימים טובים מתחילים באנגליה שבעת המלחמות הפנימיות והמלחמה עם אויבים מבחוץ.
הנרי השמיני כל כך סומך על מרגרט עד שהוא ממנה אותה לגבירת השרת של אישתו המלכה קתרין, שהייתה אלמנת אחיו הבכור ארתור טיודור. הו, כן, זה מסובך כמו שזה נשמע. וזה אף ישמש כנגדה בהמשך כשהנרי, שכבר לא יהיה כה מאוהב, ירצה להתגרש ממנה.
ידידות אמיצה נרקמת בין המלכה קתרין למרגרט. כאשר סר חינה של קתרין בעיני המלך שוב נמצאת מרגרט בעמדה מסוכנת. הנרי חושד בכוונותיה ובנאמנותה לו.

לאורך כל הספר אנו נחשפים דרך מרגרט לנעשה בחצר המלוכה, מי במחנה שמצדד במלך ובמעשיו ומי מתנגד אך מחריש כי הוא דואג לאינטרסים האישיים שלו או שחושש שמא ראשו ייערף. אנו נכנסים אל מאחורי הקלעים של ההיסטוריה, חווים ממקור ראשון את ניסיונותיו של הנרי השמיני להתגרש מקתרין, מה שגם בסופו של דבר גרם לקרע עם הכנסייה הקתולית ואת תחילתה של הכנסייה האנגליקנית, את פיזור המנזרים באנגליה, מכירים דמויות היסטוריות שמושכות בחוטים, את הפילגשים והצאצאים הלא חוקיים של המלך, את המעגלים החברתיים, המנהגים מקובלים בתקופה ההיא ועוד.

לסיכום, עובי הספר שהרתיע אותי – חששותיי התפוגגו כאשר התחלתי לקרוא את הספר. פיליפה גרגורי יודעת להפוך את העובדות ההיסטוריות לסיפור מרתק ומכשף, לא היה רגע דל בחצר המלוכה של בית טיודור ולא השתעממתי לרגע מהספר. נהניתי מאוד מהעלילה הקולחת, מפרטי הפרטים בחיי היום-יום באנגליה של המאה ה- 16, ומהתרגום המשובח של גילה וולדמן (המילה "כִּילַי" – קמצן. אחחחח, נהדר!)  

לגבי המלך הנרי השמיני, דעתי לא השתנתה, עדיין לא סובלת אותו.

לגבי שם הספר "קללת המלך", אתן לכם לגלות בעצמכם מה הקללה.

ומי שקרא את ספריה הקודמים של פליפה גרגורי על משפחת יורק ("הנסיכה הלבנה", "המלכה הלבנה" ו"בתו של ממליך המלכים") יודע באיזו קללה מדובר.

פיליפה גרגורי הצליחה לחבר בין הקללה לבין השתלשלות האירועים ההיסטוריים ביד של אומן. החיבורים גאוניים. אל תפספסו את "דבר הסופרת" בסוף הספר שנותן עוד מידע על המיתוסים סביב משפחת טיודור.

ואזהרה אחת לסיום, אל תעשו מה שאני עשיתי. נדיר שאני מציצה בסוף הספר, נדיר. כנראה שהמתח הרג אותי, לא יודעת. אולי ברגע של חולשה. אבל א-ל תציצו בסוף! פשוט א-ל! אז אחרי זה רצתי למרשתת לבדוק האומנם… בכל מקרה, אל תציצו.

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. אתי

    יפה שנתת קרדיט למתרגמת זה לא מובן מאליו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן