Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
קטורה
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 380
קטורה, אשתו השלישית של אברהם אבינו - מי הייתה אותה אישה שילדה שישה בנים לאברהם אבל נשארה אלמונית? בניגוד לשרה – אשתו הראשונה של אברהם, שילדה לו את יצחק וזכתה לסקירה נרחבת, ובניגוד להגר, שפחתו, שילדה לו בן אחד וזכתה לאזכורים מרובים – קטורה לא זכתה לשום תשומת לב מיוחדת. בספר זה מקבלת קטורה את הבמה. חייה מתוארים בו מיום היוולדה ועד סופה המר, ביריעה נרחבת של סאגה משפחתית מרתקת במיוחד, המלווה בתיאור עשיר ונאמן של חיי היום-יום בתקופה שבה חיה. קטורה הילדה, הנערה והאישה, ידה בכול ויד כול בה. חייה משולבים בחייהם של רוב גיבורי ספר בראשית: אליעזר, אברהם, שרה, יצחק, רבקה, יעקב ועשו, וישמעאל, בעיקר ישמעאל... הספר נכתב לאור הסיפור המקראי, עם תוספות מתבקשות כיד הדמיון.

אלוהיי נמצא בכל מקום ובעיקר כאן, בתוך לבי ובתוך ראשי.

סיפורי התנ"ך השרו עלי מאז ומתמיד אווירת קסם. אני נהנת לדמיין איך אנשים חיו פעם וסקרנית לגבי מלחמת ההשרדות שעברו ובמיוחד כשמדובר באבות אבותינו שהביאונו עד הלום.
חייו של אברהם אבינו ונשותיו תמיד עניינו אותי וכבר קראתי מספר ספרים על חייו אבל מעולם לא ידעתי שהיתה לו אישה שלישית.

אברהם אבינו עבר חיי נדודים מרגע שהגיח לעולם, זה כנראה היה הגורל שהועיד לו אלוהים.
אבל למרות שלא היתה קרקע בטוחה תחת רגליו, דבר אחד היה ברור לו: אמונתו באלוהיו לא נתונה בספק והוא לא היה מוכן להישבר ולהפנות את אמונתו לאלילים זרים.
אברהם ושרה נותרו נאמנים לה' באמונה שלמה, עיוורת וללא עוררין אך רק דבר אחד העיב על חייהם: עקרותה של שרה.
שניהם עוברים תלאות רבות ולתוך חייהם המבוגרים נכנסת קטורה. קטורה נולדה להיות יתומה מאם לאחר שאמה נפטרה בלידתה והיא גדלה כבתם לכל דבר של אברהם ושרה.
היא גדלה כאחות חורגת לישמעאל שאהב אותה כל חייו אבל גורלה היה אחר ולאחר שנים שעברה מפחי נפש רבים היא הגיעה למעמד בו עמדה להינשא לאברהם.

האם תיארה לעצמה שכך יתגלגלו המאורעות? שהיא תהיה אשתו של האדון הגדול אברהם? חייה סחופי הסבל לא ניבאו לה כהוא זה מה צופן לה העתיד. (עמ' 302)

קטורה ואברהם יעברו יחד שנים של שמחה ועצב.
קטורה היא אישה חכמה ומיוחדת, אישה חזקה ויעילה שיודעת איך לנתב את החיים למקומות טובים ונכונים אך רוחשי רעה ינסו לשבש את שלוות חייה ואת הקשר החזק שנוצר בינה לבין אברהם.
קטורה מוקפת בדבר הנורא שיכול להפיל ממלכות, הדבר הזה נקרא: קנאת אחים.
קנאת האחים עוברת מדור לדור והיא רודפת את רוחה של קטורה לאורך השנים ולא נותנת לה מנוח כשהיא נמצאת בטווח האש בעל כורחה.

מה יעלה בגורל הקשר בין קטורה לאברהם והאם היא תצליח בדרכה החכמה לנתב מסלול שיעניק לה חיי שלווה עם אברהם וילדיה?

נהנתי מאד לקרוא על תלאותיהם של אברהם ובני משפחתו, נפעמתי מהאמונה השלמה שלו ושל שרה באלוהים על אף כל התסכולים שהם עברו בנדידות ובעקרות שלהם.
סיפורו של אברהם סופר כבר בהרבה גרסאות אבל בכל פעם אני שמחה לגלות עוד דברים חדשים שלא ידעתי וסיפורה של קטורה הוסיף הרבה קסם לסיפור חייהם המיוחד.
אני אוהבת את כתיבתה של הסופרת יהודית כרמי, היא מצליחה בכל פעם מחדש לרגש אותי ולהפיח חיים בסיפורי התנ"ך הקסומים שאני תמיד אוהבת לקרוא אודותם – אוהבי הרומנים התנ"כים יהנו מאד מספר זה.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן