Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
קורות הולכת הרגל
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 368
ענת גולן היא מנהלת מצליחה. זה שעוד לא קראתם עליה, מעיד עליכם יותר מאשר עליה. עוד לא בת ארבעים, וכבר מנהלת את שני ילדיה, את עצמה, קצת את אימא שלה ואת בעלה (רק כשיש לו שפעת), ובעיקר, היא מנהלת רשימות: מה היא אכלה, כמה היא שוקלת, אילו פרקים כדאי לקרוא בתהילים כדי לזכות בנס ובאיזו מסעדה כדאי לאכול ברמת הגולן. אם במקרה תיקלע לשם. כשענת מוזמנת לפגישת מחזור, היא נלחצת. "עקרת בית נשואה עם שני ילדים", זה לא ממש טייטל להתגאות בו, ולכן היא מתחילה רשימה חדשה — רשימת הדברים שעליה להשיג לפני הפגישה. אבל קשה לדבוק ברשימה כשהבכור שלה רוצה לשרוף את בית הספר, כשחברה צדקנית בוועד ההורים ניצבת בינה ובין שינויים הכרחיים במערכת החינוך, כשבעלה חושב שהגיע הזמן שתחזור לעבוד, כשרופא שרמנטי משדר לה מסרים סותרים  שרק היא קולטת וכשאימא שלה מסתבכת עם הילרית שרלטנית. קורות הולכת הרגל הוא התשובה של עקרת הבית לקרייריסטית מהספר "אין לי מושג איך היא עושה את זה"; התשובה לשאלות שנשאלות מאחורי גבה: "מה היא עושה עם עצמה כל היום?", "מה הסיפור שלה, למען השם"? בהומור דק ובעין פקוחה ומפוכחת מבקשת דבורה דויטש לספר את סיפורה הייחודי של אישה רגילה לגמרי, פחות או יותר, ואת מה שרוחש מתחת לפני השטח של היומיומי, ובתוך כך מנסחת אמירה נוגעת ללב על הוויה חד־פעמית ובה בעת אוניברסלית של אם, בת, רעיה וחברה.

ענת גולן היא עקרת בית הנושקת לגיל 40. היום-יום שלה מורכב מטיפול בילדים, ניקיון וסידור הבית, דאגה לאמא שלה שגרה בירושלים, וניהול רשימות. יום אחד היא מקבלת טלפון מפתיע מחברה לכיתה שמודיעה לה על פגישת מחזור שהיא מארגנת. ענת נלחצת מהרעיון של להגיע לפגישה עם הטייטל "עקרת בית, נשואה +2" ומחליטה שהיא תעשה שינוי. היא פותחת רשימה חדשה שמטרתה לייצר ענת גולן מרשימה יותר לקראת פגישת המחזור. רק שלעולם יש את התוכניות שלו..

במקביל לנסיונות להתכונן לפגישת המחזור, ענת מתמודדת עם החיים עצמם – הלו"ז של הילדים, פגישות עם חברות, נסיעות לבקר את אימה, ביקורים בבית הספר, וכל זה בהליכה או בתחבורה ציבורית – מכיוון שהיא לא נוהגת. בניגוד לחזרה לעבודה, שרק מחכה לטיימינג הנכון, ענת מאמינה שלנהיגה היא כבר לא תחזור לעולם.

הספר שוטף ונעים לקריאה. הוא מחולק לפרקים קצרים ועוקבים, המתארים סיטואציות רגילות למדי – חלקן חוזרות וקבועות (כמו איסוף הילדים מביה"ס, או שיחות טלפון עם אמא) וחלקן יותר ייחודיות (כמו אירוח חברים או הנסיעה לפגישת המחזור). יחד הן מרכיבות תמונה של כמה חודשים בחייה של עקרת בית ומשפחתה.

אחרי הרבה ספרים שקראתי בזמן האחרון שהתעסקו בנושאים כבדים או בעולמות רחוקים, שמחתי לקרוא ספר שמתקיים "פשוט" בעולם שלנו, ומתעסק בנושאים יותר קלילים ויום-יומיים. העלילה עוברת דרך מגוון של התרחשויות ומצאתי את עצמי מתחברת לחלק מהן – מניחה שכל אחד ימצא שם חלקים להזדהות איתם. הדמות של ענת עושה רושם של דמות פשוטה, והיא גם מעידה זאת על עצמה, אבל בפועל החיים שלה מורכבים והיא עוברת לא מעט (באופן כללי בחיים, וגם בעלילת הספר). למרות המורכבות, אנחנו מרגישים ורואים שענת מרוצה מהחיים שלה בסך הכל, וחיה בשמחה ואופטימיות.

בתחושה שלי, הסופרת כיוונה להשאיר את הדברים בספר פשוטים וקלילים כמו הדמות של ענת – כשבפועל העלילה מגיעה גם לנקודות שיכולות להיות הרבה יותר עמוקות, ולא עוברת את המרחק בין להגיע לנקודה מסוימת וממש להכנס אליה, לחוש משהו משמעותי עם הדמות, ולצאת עם חומר למחשבה. אני באופן אישי הייתי שמחה להרגיש שעברתי מסע מסוים יחד עם ענת, ולא רק שמעתי על מה שקרה לה. כדי להשאיר את הסקירה נקייה מספוילרים לא ארחיב, אך אשמח לדבר על זה בתגובות עם מי שתרצה וירצה 🙂

לסיכום, "קורות הולכת הרגל" הוא אחלה ספר לזמן שבא לך לקרוא משהו קליל על חיי יום-יום של משפחה ישראלית ממוצעת: החיים שלהם בין הזמן עם הילדים לזמן זוגי במסעדה, בין אירועים גדולים לקטנים, וגם הציר שבין דתיים לחילונים.

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

לפוסט הזה יש 6 תגובות

 1. רותי נהון

  אני ממש אהבתי את הספר. דווקא התחושה הזאת של משהו רוחש מתחת לפני השטח היא זאת שריתקה אותי

  1. גלי שטרן

   שמחה לשמוע שאהבת אותו
   פחות הרגשתי את התחושה שאת מתארת, ועדיין נהנתי מהקריאה, לצד התחושה שלי שיכל להיות יותר עומק.
   האמת שזה אחד הדברים שאני אוהבת בלקרוא ולדבר על הספרים – לשמוע את החוויות השונות של אנשים מאותו הספר, ולחשוב על דברים שלא חשבנו עליהם לפני..

 2. קרן פלד

  חייבת לומר שמאוד אהבתי את הספר ושבעיני הוא נגע בעומקים הרבה יותר מרגשים מסתם ספר על חיי היומיום. יש בספר שאלות הקשורות לתחושת שייכות, למהי הצלחה, שאלות קצת פילוסופיות שנוגעות לתכלית וטעם החיים, מהם חיים משמעותיים. לי הוא נכנס ללב!

  1. גלי שטרן

   שמחה לשמוע שזו החוויה שהייתה לך איתו 🙂 ספרים שנכנסים ללב הם תענוג אמיתי לנפש

 3. רונית לוי

  הספר הזה נתן לי שעות של הנאה צרופה! סיפור סוחף וכתיבה מענגת. ספר שהוא כביכול פשוט ובעצם הוא מורכב ועמוק. לקראת הסוף קראתי לאט כי לא רציתי שיגמר. נשאר איתי אחרי הקריאה. מחכה כבר לספר הבא

  1. גלי שטרן

   איזה כיף 🙂

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן