Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
קוקולקה
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
קוּקוֹלְקָה הוא סיפור על כוח רצון, תושייה ותשוקה עזה לחיים, זהו סיפור על ילדים בלי הורים בשולי החברה. הוא מתחיל במעון ילדים באוקראינה של שנות התשעים, שם מתגוררת סמירה הקטנה עם חבריה, המחכים כולם להורים מאמצים. כשחברתה הטובה מרינה נלקחת לאימוץ, משתנים גם חייה. היא מוצאת את דרכה לחבורת ילדים, לומדת לכייס ולגנוב, היא שרה ברחוב כדי לקבץ נדבות. יותר מכל היא אוהבת לשיר וחלומה הוא להיות לזמרת. אבל יש לה עוד חלום: לפגוש שוב את מרינה, חברתה ממעון הילדים. אלא שאת מרינה אימצו זוג הורים גרמנים, ואיך תגיע סמירה לגרמניה? קוּקוֹלְקָה, בסגנונו הישיר והריאליסטי, מרתק את הקוראים והקוראות אל חייה של סמירה, ילדה יפה כמו בובה, ומכאן הכינוי "קוקולקה" (בובה ברוסית). סמירה מיטלטלת תדיר בין תקווה לייאוש, ורק בזכות הרצון העז לחיות חיים טובים יותר היא נאבקת, מנסה בתושייתה להיחלץ מחיים של ניצול, נלחמת ולא מרפה, כמו ניצוץ שלעולם אינו כבה.

עלילת הספר "קוקולקה" מתרחשת בשנות התשעים, סמירה בת השבע גדלה כל חייה במעון ילדים באוקראינה, היא עוברת התעללות מצד המדריכות וגם מצד הבנות האחרות שקוראות לה בשמות גנאי
ומעליבות אותה מעצם היותה צוענייה, אבל אז מגיעה למקום ילדה חדשה בשם מרינה שהיא עקשנית ודעתנית והשתיים יוצרות יחד קשר חברות אמיץ וחזק.
מרינה היא קרן האור היחידה בחייה של סמירה וכאשר מרינה יום אחד מאומצת ע"י זוג גרמני עשיר, סמירה מרגישה בדידות ועצב עמוק.
מרינה מבטיחה לסמירה שהיא לא תשכח אותה לעולם והיא תדאג שהוריה החדשים יאמצו גם אותה אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד וכך מוצאת את עצמה סמירה נותרת מאחור אבל נחושה
למצוא את חברתה, מה שגורם לה לברוח באישון לילה מהמעון כדי לתפוס את הרכבת לגרמניה.
סמירה לא מגיעה לגרמניה אבל נלכדת ע"י נוכל בשם רוקי שמספח אותה לחבורת כייסים שגדלים תחת חסותו.

לכל אחד יש כאן משימה. להרוויח כסף. זה הכלל הראשון. מי שלא ממלא את המשימה שלו, עף החוצה. (עמ' 43) 

בבית של רוקי, סמירה מתוודעת לילדים כמוה שאין להם הורים ולכל אחד מהם יש סיפור קשה משלו והיא נקשרת במיוחד ללידיה שמלמדת אותה את רזי הכייסות והחיים ברחוב.
לידיה מאמצת את סמירה כאילו היתה הבת שלה ודואגת לטפל בה ולתת לה שיעורים על החיים או כמו שאומרים אצלנו: חוכמת רחוב.
הילדים מוזנחים וקופאים מקור כשהם מסתובבים כל היום ברחובות כדי לקבץ נדבות ורוקי מנצל אותם עד תום כדי לסחוט מהם את כל הכספים שהם הרוויחו כל היום ברחוב.
סמירה נשאבת לתוך עולם של פשע בעל כורחה והיא מתחילה לאבד אט אט את ילדותה ואת התמימות שלה, והופכת להיות ילדה/אישה, על אף גילה הצעיר וכל יום שעובר מרחיק אותה מהמטרה
העיקרית שלה: לנסוע לגרמניה כדי לפגוש את מרינה.
השנים עוברות, סמירה גדלה ומדרדרת אבל עדיין לא מוותרת על החלום שלה להתאחד עם מרינה והחלום הזה הוא הדבר היחיד שמחזיק אותה שפויה בתוך הגיהנום שהיא חיה בו.

האם סמירה תגשים את החלום שלה ותמצא משפחה חמה שתגדל אותה? האם היא תגיע לגרמניה כדי לפגוש את מרינה?

הספר הזה העביר בי צמרמורת, הוא היה מזעזע בעיני והיה לי מאד קשה לקרוא אותו ברצף, היה לי קשה בעיקר כאמא והוא גם גרם לי להזיל דמעות.
סמירה גדלה והתבגרה ואני כקוראת עברתי את כל המסע הזה יחד איתה ונחרדתי ממה שילדה כל כך קטנה צריכה לעבור בחייה הצעירים.
הסיפור מכמיר לב ולא קל להכלה, סמירה נמצאת במלחמת הישרדות קיומית והיא כבר לא מבדילה בין טוב לרע, היא לא מבינה שגנבה זה דבר שלילי והיא לא נאמנה לאף אחד, גם לא למי שכבר רוצה
לעזור לה והחיים האכזריים שנולדה לתוכם הופכים אותה לחתולת רחוב.
אני לא זוכרת מתי היתה הפעם האחרונה שספר זעזע אותי כל כך, אין ספק שהוא חודר עמוק מתחת לעור – לא לבעלי לב חלש.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן