Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
קונכיית הגורל
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 336
אריה ומיכאלה הם זוג המצפה ללידת בנם הבכור. אריה אוהב ים, צוללן חובבן ועורך דין מצליח, ומיכאלה מנהלת מחלקת פרסום בחברה גדולה. יחד הם טוו תוכניות שאפתניות לעתיד, אך כשנולד להם ילד עם לקות שמיעה חמורה הם נזרקים באחת אל תוך מערבולת של רגשות ודילמות. האם ינסו לנרמל אותו במקום לקבל אותו כפי שהוא? ומה המחיר? דרך עיניה של מיכאלה, החוקרת את העולם שאליו נכנסו שלא במכוון, אנו מתוודעים לקשיים האינסופיים של קהילת החירשים, לאי ההבנה ולחוסר המודעות של השומעים. במקביל, אנו מלווים את אריה בתהליך שהוא עובר, בעודו מנסה להימלט מעברו, אשר שב ועולה במקומות לא צפויים. אנו מתוודעים לניכור ולבדידות בין הדמויות, אשר כמו קונכיות, מתקשות לשוחח שיחה של ממש, קשובות רק למה שמתחולל בתוכן וחושבות שהן שומעות את הגלים השורקים ואת הסערות שהן רק שלהן. זהו סיפור עם הזמנה עדינה להתעוררות, למודעות עצמית, להתבוננות במאבקים פנימיים קשים, מתוך הבנה כי כל קבוצה דורשת את הגדרת הזהות שלה.

אריה ומיכאלה הם זוג נשוי המצפים ללידת בנם הבכור. ההתרגשות גדולה והתכניות של בני הזוג לעתיד מלאות בשאיפות ותקוות. המצב משתנה כאשר לאחר הלידה מתגלה כי בנם הוא בעל לקות שמיעה חמורה. כל אחד מבני הזוג מנסה להתמודד עם הסיטואציה בצורה אחרת – ובעוד מיכאלה נכנסת לחקור את עולם לקויי השמיעה, אריה פונה מהעולם וממנה אל חייו האישיים ואל עברו.

טלי אטדג'י היא אישה חירשת הנשואה לאדם חירש, ולהם שלושה ילדים שומעים. זהו רומן הביכורים שלה והוא נכתב בין היתר במטרה להכיר לעולם הרחב את קהילת החירשים ולקויי השמיעה. במקביל לעלילת הרומן וההתקדמות שלו, אנחנו כקוראים לומדים ומכירים מקרוב את הקהילה הזו, אופייה והמורכבויות שלה ושל חבריה. במהלך הקריאה הרגשתי את חשיבות הנושא לסופרת ושמחתי על ההזדמנות להכיר אותו לעומק.

הסיפור מובא אלינו משתי נקודות מבט – זו של מיכאלה, וזו של אריה. נקודות מבט שונות יכולות לפעמים לבלבל, אך במקרה הזה ההבחנה ביניהן מעולה – לכל אחת מהדמויות יש את האופי שלה והסגנון שלה, ולמרות שאנחנו קוראים מנקודת מבט של מספר יודע כל, התחושה היא שלכל דמות יש הדרך שלה לספר לנו מה קורה אצלה.
אהבתי גם את הדמויות שסובבות את הזוג, והרגשתי שהן מגוונות ומביאות איתן דברים שונים לסיפור. אנחנו פוגשים משפחה, חברים ותיקים, חברים חדשים, וקולגות – שיקוף נפלא של העולם האמיתי, שאני תמיד שמחה להרגיש בספרים.

כל מה שקשור לבדיקות של התינוק ולהיכרות עם עולם החירשים היה מפורט ומוסבר בצורה מעולה. יכול להיות שיהיו כאלה שעבורם זה יהיה יותר מדי, אבל אני אישית נהנתי ללמוד ולחקור נושא חדש, ולא רק לקרוא עוד ספר עלילתי.
נקודות נוספות שחשוב לי לציין קשורות דווקא להוצאה העצמית ולא לסיפור ולתוכן שלו, והן הפריעו לי בזמן הקריאה – הספר לא מעומד בצורה הסטנדרטית שאנחנו רגילים לקרוא ומקלה על רצף הקריאה שלנו, ולדעתי האישית גם לא היה מזיק לו עוד סבב עריכה.

לסיכום, "קונכיית הגורל" הוא רומן ביכורים מעניין ומרענן. שמחתי לקרוא סיפור שונה, שלא נופל לקלישאות ושיש לו ערך מוסף.

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. בסלי קרן

    ספר מקסים שמשאיר אותנו הקוראים במתח ורצון לסיים ,ספר מעניין המציג את החברה הלא שומעת ואת הבעיות איתם מתמודדים אנשים לקויי שמיעה.נהנתי כל כך לקרוא את הספר לא רציתי שיסתיים.
    אהבתי את כתיבתה המעמיקה והמעניינת של הסופרת אטדגי אביטל.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן