Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
צמאה לך נפשי
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 400
מא שלה קראה לה לולה, אבל היא החליטה להיות לאה. אמא שלה לא נישאה מעולם לאביה, אבל היא השתוקקה להקים בית יהודי. אמא שלה התפקרה, אבל היא בחרה באמונה. לאה מניחה מאחוריה את עברה הפרוע, את ג'וש — ארוסה האהוב אותו איבדה באופן טרגי — ואת הבגידות והאכזבות של החיים המודרניים, בחיפוש אחר מענה לכמיהתה הרוחנית, ומוצאת תשובה מפתיעה בבורו פארק, בחיק העדה החרדית. אבל כפי שמוכיחים השידוכים שמציעים לה, כחוזרת בתשובה מעמדה בשרשרת המזון נמוך מאוד. גבר כמו יעקב — עילוי, תלמיד חכם, שקדן, מוערך, בעל ייחוס — כלל לא בא בחשבון. כאשר לאה מקבלת על עצמה שליחות של חסד, לסייע בניהול משק הבית שלו לאחר מות אשתו, היא לא מצפה שדווקא בדירה המוזנחת של האלמן שבור הלב, המלאה ביגונם של יתומים אומללים, מסתתר המענה לכמיהותיה. לו משפחתו והקהילה רק ירשו... צמאה לך נפשי, ספרה האחד־עשר של מחברת רבי המכר הבינלאומיים נעמי רגן, הוא רומן רווי רגש, שזור הומור ורצוף אהבה.

לאה גדלה בשם לולה. ילדה יהודיה שגרה עם אמא חד הורית חילונית לגמרי. היא היתה אישה חכמה שעבדה בחברת הייטק מצליחה, השתכרה יפה, עד שגלתה שכל חייה היו שקר אחד גדול. החברה שבה עבדה נסגרה עקב הונאה של הורים שילדו לבסוך ילדים עם מומים גנטיים למרות שהיו אמורים לזהות אותם וקצת לאחר מכן גלתה שבן הזוג שלה בשנים האחרונות שוכב עם הבוסית שלה לשעבר. חייה התהפכו.

כל זה מוביל את לולה לעשות שינוי בחייה והיא פונה אל הדת. היא מתחזקת.

בדת מצאה כל מה שהיה לה חסר בחיים החילוניים שלה. השתייכות למשפחה חמה וגדולה / קהילה, מוסר ,כבוד לאחר ובעיקר תקווה.

יעקוב איבד את אישתו האהובה ונשאר עם חמשת ילדיהם לבד. מכיוון שהיתה המפרנסת , לא רק שנפל עליו נטל מטלות היומיום אלא גם נטל הפרנסה. המצב בבית היה עגום, חמותו המבוגרת עזרה ככול יכולתה, אך זה לא היה מספיק. הילדים חיו בהזנחה, לא היה מי שיטפל בהם ובבית. שנה לאחר מותה, יעקוב משתכנע שהם לא יכולים להמשיך לחיות כך ועליו למצוא לו אישה לחיים חדשים שתוכל לטפל בבית ובילדיו. הוא הבין שקיבוץ נדבות לא יפתור לו את הבעיה.

יעקוב גבר נאה עם עיניים כחולות בעזרתה של השדכנית החל לפגוש נשים מיועדות. מספר קטן של פגישות גרם לו להבין שזו לא הדרך ומכאן לא תגיע הישועה. ניסו לשדך לו נשים הזויות והוא רק התגעגע לאישתו המנוחה שאותה אהב.

לולה שהפכה ללאה עם השנים גרה אצל רב והתנדבה בקהילה היהודית. הציעו לה לעזור בביתו של אלמן עם ילדים קטנים. דרושות שם ידיים עובדות בטיפול בילדים ובמשק בית. לאה נכנסה לביתו של יעקוב וטיפלה בילדיו ובביתו מבלי שנפגשו. הילדים הפכו להיות כל עולמה והיא נקשרה לילדים. גם הילדים נקשרו אליה.

לאה, שהיתה מעל גיל 30 (זקנה במונחי האדוקים) חיפשה גם היא משהו להקים איתו משפחה. גם היא פנתה לאותם שדכנים וגם היא נחלה אותן אכזבות שנחל יעקוב. מאחר והיא מבוגרת יחסית הציעו לה גברים שלא תאמו לצפיות שלה בלשון המעטה. כל כך קשה בכל פעם להתכונן לכזו פגישה, לתלות תקוות וכל פעם להתאכזב מחדש.

לאה היא האור בקצה המנהרה של יעקוב. היא עוזרת לו עם הילדים ובמשק הבית, היא כמו פיה טובה. היא גם יפה, השיער שלה מיוחד – היא מוצאת חן בעיניו. כמעט יותר מכל השידוכים שניסו לשדך לו.

מבחינתה של לאה, הוא יפה מראה, מנומס, עדין והכי חשוב האבא של הילדים שהיא כל כך אוהבת.

יש לא מעט מכשולים ובעיקר דעות קדומות שרווחות בקהילה הזו שיכולים למנוע מבעדם להתאחד. האם לאה ויעקוב יהיו יחד למרות הכל?

ספר נעים, מעניין וקולח כמו כל ספריה של הסוקרת. פותח צוהר לעולם החרדי בארצות הברית שמאפשר הצצה לעולם אחר ומעניין. גמעתי אותו בשלושה ימים והיה קשה לי להניח מהיד. הוא כתוב נפלא.

היה לי קשה ביותר לקרוא על כל תהליך השידוכים בחברה הזו ועל הדיעות הקדומות של אותה קהילה. למרות שבסיפור הוזכרו גם דברים יפים שהקהילה עושה, אך בשבילי העובדה ששופטים מועמדים לשידוך על משהו שאחד מבני המשפחה שלהם עשה לפני שנים,היה נראה לי הזוי. כאב לי שאנשים משלמים מחיר (לעיתים כבד) על משהו בעבר הרחוק שלהם, או על משהו שאחד מבני משפחתם עשה.

בקיצור ולעניין, ספר מעניין שכתוב מצויין ואני ממליצה עליו בחום!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן