Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
צמאה לך נפשי
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 400
אמא שלה קראה לה לולה, אבל היא החליטה להיות לאה. אמא שלה לא נישאה מעולם לאביה, אבל היא השתוקקה להקים בית יהודי. אמא שלה התפקרה, אבל היא בחרה באמונה. לאה מניחה מאחוריה את עברה הפרוע, את ג'וש — ארוסה האהוב אותו איבדה באופן טרגי — ואת הבגידות והאכזבות של החיים המודרניים, בחיפוש אחר מענה לכמיהתה הרוחנית, ומוצאת תשובה מפתיעה בבורו פארק, בחיק העדה החרדית. אבל כפי שמוכיחים השידוכים שמציעים לה, כחוזרת בתשובה מעמדה בשרשרת המזון נמוך מאוד. גבר כמו יעקב — עילוי, תלמיד חכם, שקדן, מוערך, בעל ייחוס — כלל לא בא בחשבון. כאשר לאה מקבלת על עצמה שליחות של חסד, לסייע בניהול משק הבית שלו לאחר מות אשתו, היא לא מצפה שדווקא בדירה המוזנחת של האלמן שבור הלב, המלאה ביגונם של יתומים אומללים, מסתתר המענה לכמיהותיה. לו משפחתו והקהילה רק ירשו... צמאה לך נפשי, ספרה האחד־עשר של מחברת רבי המכר הבינלאומיים נעמי רגן, הוא רומן רווי רגש, שזור הומור ורצוף אהבה.
שנים שלא קראתי את ספריה של נעמי רגן. בנערותי הייתי קוראת מושבעת של הסופרת הייתי נהנית לגלות את העולם הדתי דרך הפרשנות והעלילות שיצרה. לאחר הפסקה של שנים, קיבלתי המלצות חמות על הספר "צמאה לך נפשי" ובערב יום הכיפורים התמסרתי לקריאה ורוצה לומר שהתמוגגתי, הן מהכתיבה והן מהעלילה.
לאה, שבעברה הייתה לולה, הפכה לאישה צעירה חוזרת בתשובה ובשביל להתקבל לקהילה האורתודוקסית היה עליה גם לעשות חסדים. היא מקבלת פנייה לעזרה למשפחה מרובת ילדים ותינוק רך כבן חצי שנה. אם המשפחה נפטרה. לאה, תצטרך לעזור במטלות הבית כדי שאב המשפחה יוכל לחזור ללמוד בכולל והבת המתבגרת תצליח לחזור לשגרת הלימודים.
כשלאה מגיעה אל הבית היא מגלה שבית המשפחה נמצא בכאוס גדול. לאט לאט היא מצליחה להשליט סדר ורוגע לבני הבית.
לאה יודעת מהו אובדן, היא הרגישה אותו על בשרה כשאיבדה את הארוס אהוב ליבה ג'וש, מבלי יכולת להושיט יד ולהצילו. מצב זה הוביל אותה לחפש תשובות בעולם הרוחני. בדיוק לנקודת הזמן הזו היא ייחלה בחייה לתת סיועה ועזרה לאחרים באהבת חינם.
מתחת לרגשות לאה ברחה מהטרגדיה וגם מאימה שבקליפורניה שסיגלה לעצמה חיי מותרות חופש וללא גבולות. לאה רצתה מסגרת וגבולות, משהו שישמור ויגן עליה.
זהו צחוק הגורל, שדווקא לאה מחפשת את מה שאימה סלדה ממנו כל חייה. אימה שגדלה כיהודיה וברחה משם כל עוד נפשה בה! מה שהאמינה וחשבה שטוב יהיה עבור שתיהן.
לאה, מגיעה עד לברוקלין ומרבה בשיעורי דת משאת נפשה למצוא שידוך הגון. בתור "בעלת תשובה" הסיכויים למצוא שידוך הגון מאוד בעייתי, כי לחוזרים בתשובה המעמד נמוך יותר ועל כן שדכניות רבות מוצאות עבורה שידוכים הזויים. הלב של לאה מושך לדבר הבלתי מושג – יעקב הלמן, האב האלמן עם שבעת הילדים. בעל ייחוס גבוה מאוד בקהילה.
יעקב הלמן, הוא גבר נאה במיוחד אהב בכל ליבו את אשתו המנוחה. חייו התהפכו מן הקצה אל הקצה, מהיום שנפטרה. ולאחר דחיות של שידוכים הבין שאין מנוס ועליו לדאוג לילדיו בכך שימצא שידוך ראוי שלילדיו תהיה אם חדשה, שתדע להכיל אותו ולקבל באהבה את ילדיו מה שמקשה מאוד למשפחה מרובת ילדים זה לא הופך את המשימה לקלה בכלל. אובד עצות ותסכול לאחר שידוכים לא מוצלחים. יעקב מצליח להבחין שבזמן שחייו בבלגן גדול, שבכל זאת במקום אחד משהו כן מצליח להסתדר.
הבית שהיה בכאוס מתחיל לקבל רוגע, סדר ונקיון. הילדים כל כך משבחים בפניו את לאה החסודה שמתנדבת במסירות נפש בביתם, אוהבת, מכילה ונותנת מעצמה ללא תמורה.
לא הכל אידיליה כי, יש לא מעט מתנגדים בחסידות ואיזה סוד גדול מסתיר יעקב הלמן?
בספר בראשית, פסוק שני, "וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ, וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם"
אם לרגע נקרא שוב את הפסוק נוכל להבין שדווקא מהתהומות הכי גדולים שלנו נוכל לצמוח. לפעמים המקום הכי לא בטוח, הנקודה הזאת של הסוף – היא בעצם התחלה חדשה.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. נירה

  עם סקירה אוהדת ומרגשת , ברור שהספר יכנס לרשימת הטו ריד ליסט.
  תודה

  1. סוזן צדוק

   תודה נירה, מעניין מה תחשבי עליו אחרי שתקראי. אשמח לשמוע את דעתך ♥️

 2. תקווה

  ממתין בסבלנות (בספרייה שלי) שאגיע אליו… תודה סוזן על הסקירה ❤

  1. סוזן צדוק

   בכיף, שמחה שאהבת את הסקירה שלי ♥️

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן