Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
צלקות אפלות
תגית:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 352
רעיה מסורה, בעל אוהב ורצח מבעית שאיש לא צפה "דברים שמפחידים אותי: כשצ'ארלי בוכה. בתי חולים ואגמים. כשאיאן שותה וודקה במרתף. דאעש. כשאיאן כועס... כשמשהו ממש־ממש לא בסדר איתי." סיפור האהבה של מאדי ואיאן התחיל במפגש מקרי במסיבה בחו"ל; הוא שירת בצבא הבריטי, והיא היתה כתבת תיירות שביקרה אצל חברתה הטובה ביותר, ג'ו. כעת, כמעט שני עשורים לאחר מכן, השניים נשואים באושר, הורים לילד יפהפה, צ'ארלי, וחיים את חיי הפרברים המושלמים של אמריקה. אבל אחרי שתאונת קמפינג מצלקת קשות את מאדי, היא מתחילה בכתיבה טיפולית שבמהלכה נחשפים בהדרגה החששות והפחדים שלה לגבי ההפרעה הפוסט־טראומטית של איאן, דאגתה לביטחונו של בנם הצעיר, והיחסים הסוערים והמסובכים של הזוג עם ג'ו. מחבל הבלקן לאנגליה, מעיראק למנהטן, ולבסוף בבית משפחה רגיל בקנזס, שש־עשרה שנים של אהבה ופחד מגיעים לשיאם ביום האירוע, כששיחה למוקד החירום של המשטרה מובילה לזירה של פשע מחריד. אנני וורד היא תסריטאית עטורת פרסים. זהו ספרה הראשון. היא חיה בקנזס עם בעלה הבריטי, שאותו פגשה בחבל הבלקן, ושני ילדיהם.

אין דבר קל יותר מאשר להוקיע את מי שעושה רוע. אין דבר קשה יותר מאשר להבין אותו.

עלילת הספר "צלקות אפלות" מתרחשת בספרינג היל, עיירה קטנה שנמצאת במרחק שעת נסיעה מקנזס סיטי.
במרכז העלילה עומדים מאדי ואיאן אשר הכירו לפני חמש עשרה שנה בשנת 2001, במהלך חופשה של מאדי במקדוניה עם חברתה הטובה, ג'ואנה.
מאדי עבדה אז באוניברסיטת סופיה שבבולגריה כמורה לאנגלית ועיתונות ובמקביל נשכרה כדי לכתוב מדריך תיירות לבולגריה ואילו איאן היה שומר ראש מטעם המשטרה הצבאית הבריטית שנשלח להגן
על השגריר הבריטי במקדוניה.
הם הכירו במהלך ארוחת ערב עם מספר חברים, מאדי נמשכה לגבר הקשוח והשקט הזה ואילו איאן היה אדיש ומרוכז יותר בתפריט היינות מאשר באנשים שישבו סביבו בשולחן.
לאחר שהקרח בין השניים נשבר, מאדי מגלה שאיאן הגיע במקור מליברפול וגדל עם אם חד הורית ועוד תשעה אחים, לאחר שאביו נפטר.
מאדי וג'ואנה ממשיכות להיפגש במקדוניה ולצאת למסיבות יחד עם איאן ושאר חבריו החיילים אבל שום דבר רומנטי לא קורה ביניהם.
איאן רגיל לשרת במדינות עולם שלישי מוכות טרור בהן יש מלחמה, הוא חשוף לאלימות ובנפשו נותרו צלקות עמוקות והוא לא מבין למה מאדי ממשיכה להגיע למקדוניה על אף המצב הקשה השורר בה.
סיפוריו המזעזעים על מחנות פליטים, גופות ומלחמות דת לא מרתיעות את מאדי והיא מרותקת לתיאוריו הקשים. לאחר המקרה של 11 בספטמבר, מאדי מחליטה לארוז את עצמה ולחזור בחזרה הביתה לארה"ב.
היחסים בין איאן לג'ואנה טעונים ומאדי מנתקת קשר עם שניהם וכל אחד מהשלושה פונה לדרכו. מאדי ואיאן נפרדים לשנים רבות אבל הם לא שוכחים זה את זו ויום אחד הם מתאחדים.
מאדי ניסתה כל חייה לנסוע כמה שיותר רחוק מקנזס סיטי ולחפש את עצמה בארצות מוכות גורל אבל בסופו של דבר היא מוצאת את עצמה חוזרת עם איאן לבית ילדותה ומקימה שם משפחה,
השניים נישאים ובהמשך נולד להם בן בשם צ'רלי.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר 

מספר שנים לאחר מכן, מאדי יוצאת לטיול קמפינג עם איאן וצ'רלי ובמהלך הטיול היא נופלת ומקבלת מכה חזקה בפנים שגורמת לה לצלקת מכוערת ומאותו רגע היא הופכת להיות חרדתית ורדופה בסיוטים.
איאן טען שהיא שתתה ונפלה אבל השוטרים שחקרו באותו ערב את המקרה טענו שהמכה נגרמה כתוצאה מחבטה קשה ומאדי נותרת מבולבלת מכל הסיפור הזה והיא מתחילה להיעזר בפסיכולוגית
שמלווה אותה בכל התהליך הקשה שהיא עוברת.
במהלך הטיפול מאדי סוגרת את כל הקצוות הפתוחים מהעבר שהותירה מאחור. היא כל הזמן חוששת לחייו של צ'רלי ולחייהם של הקרובים לה ויש לה חרדות קיומיות גם לגבי עצמה.
בזמן שאיאן ממשיך לעבוד כאחראי על ביטחונם של גנרלים חשובים בצבא, היא מגדלת את צ'רלי לבד, מרבה לשתות והחרדות שלה מתחילות להשתלט לה על החיים ולהרוס אותם לאט לאט.
הפרקים נעים בין העבר של שנת 2001 בבלקן לבין ההווה של שנת 2016 בקנזס סיטי ובמהלך אותה שנה קורה משהו קריטי ודרסטי שחושף את כל הסודות שהוסתרו במהלך העלילה ומשנה את פני כל התמונה.

הספר היה מתעתע מאד ולמרות שהסוף שלו היה לא צפוי עדיין לא הרגשתי שזה ספר מתח קלאסי אלא יותר בכיוון של סיפור דרמתי.
מבחינת הדמויות לא הרגשתי אמפתיה לאף אחת מהן, אולי רק לדמותו של צ'רלי בן ה-4. היה לי קשה להתחבר לקפיצות בזמן בין ההווה, לעבר ועצם זה שלא היה רצף בעלילה.
הספר היה קריפי ומצמרר ואהבתי שבסוף העלילה כל הקצוות הפתוחים נסגרים – אוהבי הדרמות יהנו ממנו מאד.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אתרה

    ספר חזק…מתח לכל אורכו.הסופרת מיטיבה לתאר כל דמות על כל מגרעותיה.אהבה הרסנית.דווקא הקפיצות בזמן יוצרות דרמה.נהניתי מכל עמוד ועמוד.הסוף אומנם מפתיע,אבל אהבתי אותו.

    1. חגית בן-חור

      כן, ספר מתעתע מאד וחזק.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן