Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ציפור כחולה ציפור כחולה
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 272
להיות טקסס ריינג'ר שחור זו משימה קשה. את מספר השחורים המתקבלים ליחידת העילית של שומרי החוק אפשר לספור על אצבעות יד אחת. להיות טקסס ריינג'ר שחור שחוקר רצח כפול, של עורך דין שחור וילדה לבנה, זו משימה בלתי אפשרית. וכשהחקירה מתנהלת בעיירה גזענית למהדרין בדרום ארה"ב, מדובר במשימת התאבדות. במיוחד כשבעיירה פועלת האחווה הארית של טקסס, ארגון פלילי שמתפרנס מייצור סמים וממכירת כלי נשק בלתי חוקיים; כנופיה שטקס החניכה היחיד שלה הוא להרוג אדם שחור. אבל אלה הקלפים שחולקו לדארן מתיוס ובחקירה הזו תלויים עתידו המקצועי וגם נישואיו. אסור למעוד, אסור לעשות שום טעות, גם הקטנה ביותר. כל צעד שגוי עלול להצית חבית חומרי נפץ שרק ממתינה להתפוצץ, להביא לקיצה את הקריירה שלו ואף את חייו. אטיקה לוק, התסריטאית והמפיקה של סדרת הטלוויזיה עטורת הפרסים "אימפריית הפשע" כתבה ספר, שהגארדיאן הבריטי הכתיר "מהפנט" "מקורי" ו"עוצר נשימה", מלווה בפס קול מהמם של סול, בלוז וגאז' וגיטרה "לס פול" אחת, המנגנת תפקיד מפתח. הספר זכה בפרס אדגר לשנת 2018 - המותחן הטוב ביותר של השנה.

כשהייתי ילדה בשנות ה-80, כולנו היינו צופים בערוץ הראשון. אחת הסדרות ששודרו הייתה "צפון ודרום" שעקבה אחרי עלילותיהם של שני חברים, אחד מצפון ארה"ב והשני מדרום, לפני, במהלך ואחרי מלחמת האזרחים האמריקנית. הערצתי את הסדרה וחיכיתי לכל פרק בשקיקה. שם הכרתי את השחקן פטריק סוויזי, וגם התוודעתי לראשונה למושג העבדות. המלחמה אמנם הסתיימה והעבדות נגמרה מזמן, אבל הגזענות כלפי אפרו-אמריקאים באמריקה עדיין קיימת. הספר, מלבד היותו ספר שעוסק בתעלומת רצח, ממחיש את המתח הבין גזעי שבמדינת טקסס.

יש דברים שפשוט לא עושים בלארק, טקסס. התעסקות בשושלות משפחתיות הוא אחד מהם.

דארן מתיוס הוא ריינג'ר טקסני שנמצא בתקופה בעייתית בחייו. הוא הושעה מהריינג'רס עקב חשד שסייע לחברו מאק להסתיר ראיות שיכולות להרשיע את מאק ברציחתו של רוני מאלבו, גזען שמשתייך לאחווה הארית. בנוסף, נישואיו לאישתו ליזה עלו לאחרונה על שרטון. ליזה ודארן הכירו שלמדו יחד משפטים. ליזה היא עורכת דין ואילו דארן הלך לכיוון מקצועי אחר של קריירה באכיפת החוק. ליזה אינה מרוצה מהבחירה, ומימי העבודה הארוכים וההיעדרות התכופה של דארן מהבית.

גרג, חברם המשותף של ליזה ודארן מלימודי המשפטים, שעובד כיום ב-FBI, יוצר קשר עם דארן ומבקש ממנו לנסוע ללארק, עיירה קטנה במזרח טקסס, כדי לרחרח ולחקור שני מקרי רצח. גרג מודע לעניין המיוחד של דארן בפשעים גזעיים ומנצל זאת כדי לשלוח אותו לעיירה למרות היותו מושעה. הקורבן הראשון הוא מייקל רייט, עורך-דין אפרו-אמריקאי בן 35 משיקגו, שנמצא בנהר לאחר שהוכה למוות, והקרבן השני היא מיסי דייל, אישה צעירה ולבנה בתחילת שנות ה-20 לחייה שהתגוררה בלארק, עבדה כמלצרית בבר המקומי ונמצאה גם היא בנהר רק יומיים אחרי שנמצאה גופתו של מייקל.

לארק היא עיירה טעונה במחלוקות בין לבנים ושחורים, והבר בו עבדה מיסי דייל נחשד כמקום מפגש של ארגון האחווה הארית. מצד שני, כבר שנים רבות לא התרחש בעיירה רצח, והמסקנה ההגיונית היא שיש קשר בין הרציחות. הדבר האחרון שרוצה השריף המקומי הוא לעורר עניין או התערבות חיצונית בחקירה שלו. הוא היה מעדיף לטאטא את הרציחות ולהכריז עליהן כעל סכסוך משפחתי שהסתבך. אבל לצערו הוא חייב לאפשר לדארן גישה מלאה לחקירה – ודארן לא ינוח ולא ישקוט עד שימצא את האחראי, גם אם זה אומר לסכן את חייו ונישואיו.

פסק הדין:
ספר מצוין ומותח עד לעמוד האחרון, עמוס ברגשות, מתחים גזעיים ודרמות משפחתיות. הסופרת היטיבה לתאר את התחושה הקלאוסטרופובית של עיירה קטנה, ואת המתח השורר בין אנשים שמתגוררים קרוב מדי וחייהם נקשרים אחד בשני חזק מדי. ניכר כי היא מכירה היטב את טקסס ואת מורכבות היחסים בין שחורים ולבנים. על האחווה הארית לא שמעתי לפני כן, ונחרדתי לגלות את קורות הארגון הזה, כך שמלבד סיפור העלילה המהנה גם למדתי מהספר לא מעט. הדמויות היו מעניינות ואמינות ומערכות היחסים ביניהן היו מורכבות, בדיוק כמו בחיים. הכותרת ציפור כחולה לקוחה משיר של ג'ון לי הוקר והספר מלווה בפסקול של שירי בלוז, מה שרק הוסיף לו. לאטיקה לוק יש דברים מטרידים לומר על גזע וצדק בארה"ב של היום, שלא ידעתי שהם עדיין מתרחשים. כנראה שהייתי תמימה. ממליצה על הספר בחום רב!

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן