Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ציפורי הגשם
תגית:
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 344
רֶן אישידה מגיע לאקאקאווה להלווייתה של אחותו קייקו, שנרצחה בדקירות סכין. שבע שנים חלפו מאז עזבה קייקו את טוקיו ועברה לגור הרחק מאחיה ומהוריהם, ואף שהקפידו לשוחח פעם בשבוע בטלפון, רן מבין עד מהרה שידע מעט מאוד על חייה של אחותו. רן מבקש לדעת מי הוא הרוצח ומה קרה בליל הרצח, וכדי לפענח את התעלומה הוא מחליט להישאר באקאקאווה, שם הוא מחליק אט־אט, לא תמיד מתוך מודעות, אל מסלול חייה של אחותו. רן נחשף אל קשת רחבה של דמויות מקומיות, ובהן פוליטיקאי מסתורי המארח אותו בביתו, עמיתיו לעבודה ותלמידה מרדנית שובת לב; את חייו בהווה מלווים זיכרונות עבר משנות ילדותו לצדה של קייקו שבהן היו צמודים זה לזה, ומהשנים שבהן הניחו לשתיקות ולחצאי־אמיתות לעצב את יחסיהם; את חלומותיו רודפת ילדה קטנה שמנסה נואשות לומר לו משהו. רן מנסה להבין מי היא הילדה ומה היא רוצה לומר לו, ובסבלנות רבה מתיר את סבך הסודות ששמרה בתוכה קייקו אישידה. בכתיבה עדינה ומדויקת סוחפת קלריסה גונאוון את הקורא למסעו של רן בעקבות עברה של אחותו ובעקבות מערכת היחסים המורכבת שלהם, שדקויותיה וסדקיה נחשפים בצל האסון.

הסיפור שואב לתוכו בנעימות, קלילות, זהו מקצב אחר לתרבות של יפן. כאילו הכל נכון בקצב שלו, אין פה מתח היסטרי וגם לא תחושות קשות על אובדן קורע לב, יש געגועים עמוקים מלב של בוגר שבתוך ליבו שנשאר ילד קטן.

על העלילה

עצבות עצמה לא יכולה לפגוע באף אחד. מה שאתה עושה כשאתה עצוב, הוא מה שעלול לפגוע בך ואלו בסביבך.


הסיפור מגולל עלילה על החלטות לא נכונות שהובילו לאירוע טרגי, קייקו אישידה מורה משלימה לאנגלית ספרותית בקאקאווה, עזבה את משפחתה שבטוקיו והלכה לפתוח חיים חדשים, השאירה מאחור את הוריה ואחיה הקטן, היא מייחלת לעצמה שהדף החדש שבחרה במסלול חייה ייתן לה מקפצת מדרגה, אלו החלטות תקבל על עצמה במקום חדש?! כנראה שהגורל מוכתב לכל אחד מלמעלה עד יום מותו.

בעקבות מותה של אחותו רן אישידה, מגיע לאסוף את חפציה ולמסור פרטים למשטרה הודות אחותו, ואולי לגלות דבר מה על התעלומה להרצחה של קייקו אחותו הגדולה, שהייתה עבורו דמות להערצה מבחינתו ומסלול חייו היה מקביל לשלה, גם הוא סיים תואר באנגלית ספרותית בטוקיו, כאשר הוא מגיע להלווייתה ולאחריה הוא מגלה אודות אחותו דברים שמעולם לא סיפרה לו, רן מבין שבשביל לראות את כל התמונה המלאה עליו להישאר בקאקאווה, ולהתחקות אחר חייה.

האנשים שליוו את חייה של אחותו הם מפוליטיקאי בכיר ועד תלמידת תיכון אחת מרדנית, שמצליחה לראות הרבה יותר דברים מאשר מבוגרים אחרים, רן נקלע לאירועים ונותן לדברים לקרות מעצמם והוא במין זרימה שכזאת דבר מוביל לדבר והקצוות אולי התחברו בסוף. מהר מאוד הוא מקבל הצעה להתגורר בבית של הפוליטיקאי באותו חדר של אחותו ואפילו מקבל הצעה משרה זמנית בבית ספר שבו לימדה קייקו.

החלום המוזר שמלווה את רן לאורך שהותו בחדרה של אחותו, היא ילדה כבת חמש, עם קוקיות מה שמוסיף פן מסתורי לעלילה, אותה ילדה מנסה להראות לו את מה שהוא לא רואה מעל פני השטח. רן סקרן להבין מי היא הילדה ולאן היא בדיוק מובילה אותו. רן משאיר מאחוריו בטוקיו חצי פרידה לא סגורה מחברתו נאה, החלל שהוא מתכחש לכך שחברתו השאירה בליבו משהו שהוא לא סגור לגביו, והספק הקל מופנה לגבול דק ואסור ליחסים וסקרנות לא ברורה בינו לבין תלמידה בכיתתו, משום מה הוא חש שהיא מושכת את תשומת ליבו יתר על המידה. כמה רחוק ילך האם יצליח להתיר את הסבך הסודות ששמרה אחותו קייקו אישידו.

שורה תחתונה
כל העלילה התרחשה בקלילות, כמו "ציפורי גשם" מגיעות ופורחות להן מעצמן, גם הכריכה שנבחרה לספר לבנה וזכה למרות שהנושא של אובדן, רצח והגילויים לא פשוטים.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן