Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ציפורי הגשם
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 344
רֶן אישידה מגיע לאקאקאווה להלווייתה של אחותו קייקו, שנרצחה בדקירות סכין. שבע שנים חלפו מאז עזבה קייקו את טוקיו ועברה לגור הרחק מאחיה ומהוריהם, ואף שהקפידו לשוחח פעם בשבוע בטלפון, רן מבין עד מהרה שידע מעט מאוד על חייה של אחותו. רן מבקש לדעת מי הוא הרוצח ומה קרה בליל הרצח, וכדי לפענח את התעלומה הוא מחליט להישאר באקאקאווה, שם הוא מחליק אט־אט, לא תמיד מתוך מודעות, אל מסלול חייה של אחותו. רן נחשף אל קשת רחבה של דמויות מקומיות, ובהן פוליטיקאי מסתורי המארח אותו בביתו, עמיתיו לעבודה ותלמידה מרדנית שובת לב; את חייו בהווה מלווים זיכרונות עבר משנות ילדותו לצדה של קייקו שבהן היו צמודים זה לזה, ומהשנים שבהן הניחו לשתיקות ולחצאי־אמיתות לעצב את יחסיהם; את חלומותיו רודפת ילדה קטנה שמנסה נואשות לומר לו משהו. רן מנסה להבין מי היא הילדה ומה היא רוצה לומר לו, ובסבלנות רבה מתיר את סבך הסודות ששמרה בתוכה קייקו אישידה. בכתיבה עדינה ומדויקת סוחפת קלריסה גונאוון את הקורא למסעו של רן בעקבות עברה של אחותו ובעקבות מערכת היחסים המורכבת שלהם, שדקויותיה וסדקיה נחשפים בצל האסון.

רֶן הוא בחור צעיר בשנות ה-20 לחייו שסיים זה עתה ללמוד באוניברסיטה יוקרתית. הוא גר בטוקיו, עיר הבירה של יפן. עיר עמוסה וחיה, שאין בה שקט לעולם. אחותו הגדולה גרה מזה שנים בכפר קטן ורחוק מטוקיו בשם אקאקאווה. ביום בהיר אחד חייו של רן נקטעים כשהוא מגלה שאחותו, קייקו, נרצחה בדקירות סכין אכזריות. הוא נוסע להלוויה שלה ובסופו של דבר מתגורר חצי שנה בכפר שבו היא גרה.

רן מנסה להתחקות אחרי הצעדים של אחותו, הוא הולך למקום שבו היא גרה, עובד בעבודה שבה עבדה ומנסה להכיר את אחותו ואת סודותיה גם לאחר מותה. הוא מאשים את עצמו שמתה, מאשים עצמו שלא התקשר מספיק ושלא ביקר אותה בביתה החדש, והמוות אינו מרפה ממנו עד אשר יגלה מה קרה לה.

רן מתחבר לחבריה של קייקו, למורים איתם לימדה בבית הספר ולמכריה, אך במקביל קיים גם עולם נוסף אותו צריך לגלות. הוא נחשף לחלומות מטרידים שלא מניחים את דעתו, בכולם מופיעה ילדה קטנה עם קוקיות המסרבת בכל תוקף לומר לו מי היא, אך מובן שהוא יזהה אותה רק לאחר שיכיר את חייה של אחותו לעומק.

מדובר בסיפור יפהפה, סיפור המצביע על קשר חזק בין אח ובין אחות. סיפור המראה מה היא אהבה ללא תנאים וללא גבולות. היו בספר קטעים עצובים מאוד והיו כאלו שמאוד הכאיבו לי לקריאה. עם זאת המשכתי לקרוא בתקווה שאוכל לדעת מה קורה לאחותו. הספר עורר בי רגשות עזים כלפי המשפחה. סוף סוף אני נתקלת בספר רומנטי המוכיח לנו שלא רק בין בני זוג יכול להירקם קשר חזק, אלא גם בין אחים ובין בני משפחה.

הספר נכתב באווירה יפנית קלילה, הרגשתי שמעבר לסיפור המעניין אני לומדת על התרבות היפנית, כיצד הם מתנהלים בסיטואציות מסוימות, דפוסי אופי ותרבות יפנים, ובכללי הרבה דברים שלא נמצאים בתרבות היהודית והישראלית כלל.

את הספר קיבלתי במסגרת קהילת הקוראים של ידיעות אחרונות לשנת 2018, והוא לדעתי אחד הספרים המעניינים שקיבלנו בשנה הזו.

 

נוי פישמן

חייבת לתקן כל שגיאה לשונית בקול רם או בלב, כיאה לעורכת לשון. מאוהבת בבני הקטן ובקריאת ספרים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן