Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ציפורים בראש של הרצל
קטגוריה:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 76
יאודור הרצל היה ילד חכם ויצירתי, עם המון רעיונות. יותר מכול הוא אהב... "> לכתוב סיפורים, וכשגדל הפך לעיתונאי ולכותב טורים הומוריסטיים בעיתון מכובד. משפחתו וחבריו כבר היו רגילים למחשבות שהיו צצות בראשו כציפורים, לכן כשעלה במוחו הרעיון להקים מדינה יהודית, אף אחד לא התרגש. הם לא תיארו לעצמם שהחלום הזה יגדל ויתפתח לייעוד של הרצל, ישלח אותו למסעות ברחבי אירופה ויהפוך אותו לחוזה המדינה. ציפורים בראש של הרצל הוא רומן גרפי מרתק, אשר מציג במילים ובתמונות את סיפור חייו רב–התהפוכות של בנימין זאב הרצל, איש הרוח והחזון, שהעז לדרוש מהעולם לאפשר ליהודים להקים לעצמם מדינה משלהם. שי צ'רקה הוא קריקטוריסט, יוצר קומיקס, מאייר ומרצה, יקיר פסטיבל אנימיקס ומחבר סדרת 'בבא' האהובה. שי מעולם לא למד ציור באופן ממוסד והושפע מיוצרים שונים. הוא מקדיש את יצירותיו לתרבות היהודית, ומבקש להעביר באמצעותה תובנות ומורשת עתיקות. ציפורים בראש של הרצל הוא ספרו העשרים.

כולנו יודעים מי זה הרצל ומי הוא היה. רק אחרי שקראתי את הספר על הציפורים שבראשו של הרצל, הבנתי מיהו באמת.

הספר שלפנינו הוא ספר קומיקס שלדעתי מתאים יותר למבוגרים מאחר ויש בו הרבה עובדות היסטוריות (ואפילו הרבה מידי). הציורים צבעוניים ומרהיבים והספר כתוב באופן זורם וקליל ולמרות הכל מעביר פיסת היסטוריה חשובה מאוד במיוחד לנו היהודים.

הוא נולד כתינוק שני למשפחה שגרה בבודפשט של 1860. בגיל חמש עשרה, כשהרגישו שבגימנסיה יש רוח אנטישמית, הרצל עבר ללמוד בבית ספר תיכון אחר. אחותו נפטרה ממחלה והוריו שרצו לברוח מהזכרונות, השתקעו בוינה.
הוא למד באוניברסיטה המקומית וחלם לעסוק במה שתמיד אהב, ספרות ואומנות.

הוא גורש בבושת פנים מאגודת הסטודנטים על רקע יהדותו סיים את התואר והתמקד בכתיבה. בסופו של דבר מחזה שכתב הועלה בתיאטרון הלאומי בוינה , הוא הגשים חלום.

הוא התחתן, נולדו לו שלושה ילדים ואז הפך להיות כתב בעיתון. הוא נשלח לסיקור חשוב בצרפת ושם פגש בלא מעט אנטישמיות.
הוא הגה אז רעיון שהיה נראה לו גאוני, אבל זה היה זמני ביותר. מאחר ולא היה איש מאמין, הרצל חשב אז שאם היהודים ימירו את דתם לא תהיה אנטישמיות. מהר מאוד הבין שטעה וניסה לחשוב על פתרון יצירתי אחר עבור היהודים.

בעקבות האנטישמיות ובעצם היותו כתב, הוא החליט לכתוב על מצב היהודים ואף תכנן להגיע לישראל. מותו של דרייפוס והמשפט שנערך קודם לכן היה זרז עבור הרצל כדי לעבור ממחשבות, רעיונות למעשים. הוא הבין שצריך להוציא את היהודים מאירופה ואפילו השיג תמיכה ומימון מנדבנים עשירים.

הרצל החל לשקוד על כתיבת תוכנית שהפכה לכתב יד חשוב ומפורסם. בסוף שנת 1895 הוא סיים לכתוב את "מדינת היהודים" ומכתבי תמיכה מסביב לגלובוס החלו לזרום להרצל. מדינת היהודים שינתה את חייו ואף גרמה למצבו הבריאותי להידרדר.

מעט לאחר מכן החל באירגון אינטנסיבי של הקונגרס הציוני הראשון, מה שהיווה את הבסיס למדינת היהודים שקמה עשרות שנים מאוחר יותר.

כפי שרובכם יודעים, הרצל מתי הרבה לפני שהוא זכה לראות את החזון שלו הופך למציאות.

כמה עובדות מעניינות על הרצל:
הוא חגג בר מצווה בבית הכנסת הגדול בבודפשט.
סבו היה יהודי אדוק, הרצל לא התחבר ליהדות.
היה בעל תואר דוקטור במשפטים.
הוא כתב מחזה.
הוא כתב רומן אוטופי על מדינה מופתית בשם אלטנוילנד.
הוא מת בשנת 1904, המחלה הכריע את ליבו.
בשנת 1949 העלו את עצמותיו והוא נקבר בירושלים.

"אילו באתי לסכם את קונגרס באזל באמירה אחת, הרי היתה זו: בבאזל ייסדתי את מדינת היהודים. אילו אמרתי זאת היום בגלוי, כולם היו לועגים לי. בעוד חמש שנים, ודאי בעוד חמישים, כולם יסכימו. המדינה כבר נוסדה, בתמצית מהותה, ברצון העם להיות מדינה".

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן