Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
צורת המים
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 484
השנה היא 1962 ואלייזה אספוזיטו, אילמת מלידה ויתומה מגיל צעיר, נאבקת לשרוד בעבודתה המונוטונית כמנקה במכון לחקר החלל והאוויר בבולטימור. ללא תמיכתם של זלדה, חברתה לעבודה, וג'יילס, שכנה האוהב, היא לא הייתה מחזיקה מעמד אפילו יום נוסף. ואז, ביום גורלי אחד, היא רואה משהו שלא הייתה אמורה לראות: יצור אמפיבי שנלכד באמזונס והובא למכון לצורך מחקר. היצור הוא מבעית, אך בה בעת גם מרהיב ומרתק, ואלייזה נמשכת אליו בכבלי קסם. בעזרת שפת הסימנים, השניים לומדים לתקשר ובמהרה הופכת המשיכה ההדדית לאהבה, והיצור הופך להיות הסיבה היחידה שלמענה מוכנה אלייזה לחיות. אבל כוחות חיצוניים מתחילים לפעול. ריצ'רד סטריקלנד, החייל שלכד את הייצור, משתוקק לנתח אותו לפני שהרוסים יצליחו לגנוב אותו ולהשתמש בו לצרכיהם. לאלייזה אין ברירה אלא לסכן הכל על מנת להציל את אהוב ליבה. בעזרתם של זלדה וג'יילס, היא הוגה תכנית הצלה, אבל סטריקלנד עולה על עקבותיהם. וגם הרוסים עדיין לא אמרו את המילה האחרונה. הבמאי בעל החזון גיירמו דל טורו והסופר המעוטר דניאל קראוס איחדו כוחות על מנת ליצור יחד את סיפור האהבה המסחרר ומעורר ההשראה שלפניכם. הם הוציאו במקביל את הספר ואת הסרט, שזכה לתהילת עולם בטקס פרסי האוסקר של 2018.

ריצ'רד סטריקלנד הוא איש צבא לשעבר שנשלח לנהר האמזונס על ידי גנרל הויט המפלצתי כדי ללכוד יצור ימי שנקרא: אל הזימים ואל הג'ונגל.
לאחר שנה וחצי של ימים ולילות קשים בתנאים לא אנושיים מצליח סטריקלנד ללכוד את היצור הימי והוא מקווה שהגנרל ישחרר אותו בחזרה הביתה לביתו באורלנדו שם מחכים לו אשתו לייני ושני ילדיו אך לאכזבתו הרבה הוא נשלח לבולטימור למקום שנקרא: מרכז אוקאם לחקר החלל כדי לשמור על היצור מפני המדענים שמטרתם לחקור את חיי התפתחותו.
סטריקלנד מביא את משפחתו לבולטימור והוא מעביר שעות רבות במעבדה אך חייו כבר אינם כתמול שלשום ומאז שחזר מהאמזנוס הוא סובל מחזיונות ובקושי מתפקד.
לרגע נדמה שברגע שהכניס את היצור לתוך מקום סגור ומנע ממנו חופש, גם נשמתו שלו איבדה את החופש שלה.

אלייזה אספוזיטו היא אישה אילמת בת 33 שחיה בבולטימור ועובדת במשמרת לילה כמנקה במעבדות שבמרכז אוקאם.
בעולם שלה שכולו בדידות ודממה, החברים היחידים שלה הם השכן האמן שלה ג'יילס גנדרסון וזלדה, אישה טובת לב וקשת יום שעובדת כמנקה יחד איתה.
לילה אחד, נשלחות זלדה ואלייזה לנקות באזור F-1 בתוך מרכז אוקאם ושם הן נתקלות לראשונה במיכל מים ענק שבו נמצא היצור האומלל לכוד בעל כורחו.
אלייזה המזועזעת לא יכולה לשכוח את מראהו של היצור הסובל על אף שהיא מנסה למחוק את המראה מזיכרונה.
היא מוצאת דרכים מקוריות לתקשר עם היצור ונפשם האבודה של השניים נקשרת זה בזו.

מה שהיא יודעת בוודאות הוא שהיצור יכול לחוש את הלך מחשבתה, גם דרך מתכת וזכוכית. עומק הרגשות מחריד את אלייזה. (עמ' 173)

כשחייו של היצור נמצאים בסכנה, אלייזה מחליטה לעשות מעשה ולהפעיל את כל האמצעים המעטים שנמצאים ברשותה כדי להציל את חייו ולהחזיר אותו למקום הטבעי שלו אך המשימה היא כמעט בלתי אפשרית ויש הרבה אנשים בדרכה שלא יתנו ליצור לצאת מהמקום בו הוא נמצא כרגע ובראשם סטריקלנד האכזרי.
האם תצליח אלייזה להציל את היצור ממוות?

הספר 'צורת המים' היה מבחינתי מרגש ומאד אנושי על אף סיפור הפנטזיה שהיה ברקע.
כל אחת מהדמויות בעלילה כולל היצור הימי היתה בודדה בדרכה שלה, כל דמות שיוועה לאהבה ולאושר אבל רק אומץ נחישות ויציאה מאזור הנוחות הביאה את הדמויות למצב המיוחל.
הספר מוכיח שאין צורה, גזע, צבע או כל דבר אחר לאהבה ולפעמים יצור על אנושי, יכול להביע יותר חסד ואנושיות מכל בן אנוש עלי אדמות.

הסרט שמבוסס על הספר, זכה בפרס אוסקר לשנת 2018, אהבתי את הספר יותר, זהו סיפור מרגש ומקסים ומומלץ לקריאה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן