Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
צופן הוורד
סופר/ת:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 624
"ספר נפלא, עלילה עוצרת נשימה, אווירה תוססת." (דיינה ג'פריס, מחברת "אשתו של מגדל התה"). 1940, בלצ'לי פארק, בקינגהאמשייר שלוש נשים שונות מאוד זו מזו מגויסות לבלצ'לי פארק המסתורית, האחוזה שבה מכשירים את מיטב המוחות בבריטניה למאמץ מודיעיני משותף, בשאיפה להתמודד עם איומי מלחמת העולם השנייה. אוסלה נערת החברה התוססת – אשר זוכה לחיזוריו של פיליפ, נסיך יוון יפה התואר – משתוקקת להוכיח שהיא הרבה יותר מאשר סנובית מקושרת, ועמלה על תרגום סודותיו של האויב. מב מפלסת את דרכה משכונות העוני של לונדון ולומדת להפעיל מכונות פענוח מסובכות. בת' הביישנית יוצאת בבת אחת לעולם ומגלה כישרון יוצא דופן בפענוח צפנים. בין הנשים הצעירות נרקמת ידידות אמיצה ושותפות גורל סביב שליחותן הסודית בהגנה על ארצן, אך לקראת סוף המלחמה, רצף של סודות ובגידה מוביל לקרע בין השלוש, ונראה כי אין ממנו דרך חזרה. 1947, לונדון  ערב חתונתם המלכותית של הנסיכה אליזבת והנסיך פיליפ בשעה שהממלכה מתכוננת לאירוע המרגש, אסון מאיים להתרחש. אוסלה, מב ובת' נאלצות להתגבר על הניכור, לחטט בפצעי העבר ולאחד שוב כוחות למען טובת העם והמולדת. הן יוצאות במרוץ נגד הזמן כדי לפצח יחד את הצופן האחרון, לפני שיהיה מאוחר מדי והן וארצן ישלמו את המחיר. "סאגה סוחפת ומהפכת דפים שמקימה את ההיסטוריה לתחייה בזכות דמויות בלתי נשכחות ועלילה מרתקת. "קייט קווין לא מאכזבת." (פבלישרז וויקלי) "ספר חובה לכל מי שאוהב גיבורות יוצאות דופן, עלילת ריגול מותחת וכתיבה סוחפת." (סי־אן־אן) "צופן הוורד הוא סיפור מלחמה בלתי נשכח על חברות, אומץ והיכולת למחול." (סוזן מייסנר, מחברת "סודות של חיים מופלאים")

 

"בסתיו 1939 היה נדמה שבלתי אפשרי לעצור את היטלר.

מסרים מהצבא הגרמני הועברו בעזרת צפנים ידניים, קודי טלפר ובעיקר אניגמה – מכונות הצפנה קומפקטיות שערבלו פקודות להבלים, כדי שיהיה אפשר להעביר אותן במורס באמצעות שידורי רדיו ואז לפענח אותן בשטח.
גם אם הפקודות המעורבלות יורטו על ידי בעלות הברית, איש לא הצליח לפענח את ההצפנה. גרמניה חשבה שאי אפשר לפרוץ את אניגמה.
היא טעתה!"

אוסלה ומב נפגשו לגמרי במקרה ברכבת באנגליה ביוני 1940. הן החלו לדבר וגילו ששתיהן קיבלו זימונים מיסתוריים למשרה כלשהי. שתיהן הגיעו לבלצ'ילי פארק, לאחוזה רחבת ידיים עם המון מבנים ובעיקר אבטחה.
הסבירו להם על הסודיות של המקום ושל העבודה, הן הולכות לפענח צפנים גרמניים.
הן עבדו יחד, כתף אל כתף יחד עם עוד גברים ובעיקר נשים. המקום היה מחולק לצריפים שונים כשבכל צריך פיענחו צפנים בדרך אחרת או בצעו עבודה שונה. הבנות הפכו חברות קרובות כשאליהם הצטרפה בת' שגרה ממש ליד.

בת' היתה כמוהן, צעירה שהתגייסה לעזור למולדת לשרוד אל מול האיום הגרמני. לא היתה לה השכלה או ידע מיוחד, אבל היה לה כשרון מיוחד, היא ידעה לפתור תשבצים בדרך מעוררת השראה. היא היתה צנועה, ביישנית ונחושה לעבוד קשה.

אוסלה היתה מרשימה, תוססת שהתחכחה עם החברה הגבוהה. היא היתה מחוזרת באותה תקופה על ידי הנסיך פיליפ והיא רצתה להוכיח לכולם שהיא הרבה מעבר לפנים יפות.

מב הגיעה מבית דל ועני. גם לה היתה מוטיבציה גבוהה מאוד להצליח ובין שעות העבודה המפרכות אי שם באחוזה היא לא הפסיקה לדאוג למשפחה שלה שהיתה תחת ההפצצות בלונדון.
בין השלושה נרקמת חברות אמיצה ומופלאה, הן עברו הרבה יחד ולגמרי היו שם אחת למען השניה. עד ש… כמה אירועים שונים הביאו את אחת מהן להתנהג בצורה מסויימת והחברות התפרקה לה. יותר מידי סודות, יותר מידי פערים, אחת מהבנות בגדה באחרות.

שבע שנים לאחר מכן, אוסלה ומב מקבלות מסר מבת' שמאושפזת בכפיה תחת צו ממשלתי. היא מבקשת מהן עזרה ומזכירה להן שהן חייבות לה. השתיים מתלבטות מה לעשות, היא בגדה בהן, מדוע שיסתכנו ויעזרו לה?
במסר המוצפן שהיא העבירה להן היא לא רק ביקשה עזרה אלא סיפרה להן שהיה בוגד במחלקה שעבדו בה יחד. מי היה הבוגד? האם היא מספרת אמת?

כדי למצוא את התשובות לשאלות ולקרוא על החיבור בין שני הסיפורים, תצטרכו לקרוא בעצמכם. אמנם מדובר בספר עב כרס, אבל בהחלט מדובר בספר זורם ומעניין שנגמר לי אפילו מהר.
לא תמצאו פה ספר שמספר על המלחמה עצמה. היא אמנם ברקע אבל היא לגמרי לא העיקר. הספר מספר על שלושת הגיבורות ועל מה שהן חוו בבלצ'לי פארק. זהו ספר על מסירות, דבקות במטרה, חברות ואומץ לב.

האמת היא שרציתי לקרוא יותר על המלחמה ועל הפעולות של הבנות, חשבתי שאמצא סיפור מותח יותר ומודה שמעט התאכזבתי שלא היה כך הדבר. אבל כן מצאתי סיפור מקסים ומעניין על שלוש נשים שונות לגמרי שמצאו מכנה משותף ועבדו יחד למען אותה מטרה. אהבתי את שלושת הדמויות שהיו עגולות ומעניינות, נהנתי מהכתיבה הקולחת של קווין ולמדתי מעט על בלצ'לי פארק שמסתבר שאכן קיים במציאות.

מדבר הסופרת, לאחר שסיימתי את הספר למדתי שהספר מבוסס על סיפור אמיתי מה שהוסיף לחווית הקריאה שלי ושלח אותי לויקיפדיה.

על בלצ'לי פארק מתוך ויקיפדיה:
בלֶצְ'לי פארק באנגלית Bletchley Park היא אחוזה בעיירה בלצ'לי, במחוז בקינגהמשייר שבאנגליה, כיום חלק ממילטון קינס, עיר חדשה צפונית-מערבית ללונדון, בין אוקספורד לקיימברידג'. בזמן מלחמת העולם השנייה מוקמה באחוזה זו יחידת מודיעין סודית של הבריטים, יחידת מפענחי צפנים (Codebreakers) שתפקידה היה ליירט ולפענח שדרים מוצפנים של כוחות הצבא הגרמני ומדינות הציר. המודיעין שהופק כונה "אולטרה". ההישג המפורסם ביותר של היחידה היה פיצוח מכונת ההצפנה הגרמנית "אניגמה" (בסיוע המודיעין הפולני), ופענוח כל התשדורות המוצפנות שהועברו באמצעותה. הישג זה השפיע על תוצאות המלחמה, אפשר את הסרת המצור הימי מעל בריטניה ומנע את סכנת הרעב באי, והקנה לצי הבריטי יתרון משמעותי במלחמה מול חיל הים הגרמני. כיום האחוזה פתוחה לציבור ומשמשת כמוזיאון.

קריאה מהנה!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן