Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
צבע החלב
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 219
אנו נמצאים באנגליה הכפרית ב-1830. הזמן חולף בקצב עונות השנה ועבודות המשק המשפחתי העני שבו נולדה וגדלה מָרי – דמות ספרותית לא פחות ממופלאה. מרי היא נערה בת חמש-עשרה, הקטנה בארבע אחיות לא רצויות החיות עם אב שלא חוסך את שבטו, אם, וסבא נכה. בין חליבת הפרות, זמני הזריעה והקציר ותפריט של לחם, תה, וקצת גבינה – נפשה של מרי שרה, פורחת ומתרוממת הודות לשמחת החיים שלה. "יש לך לשון חדה", "את תסתבכי בצרות", אומרים למרי הסובבים אותה. אך היא מודה כי אינה יכולה להתאפק ואינה רוצה להשתנות, ובמקום להתאים את עצמה, היא מאלצת את הסביבה לראות את העולם מנקודת מבטה. יום אחד משתנים חייה של מרי מקצה לקצה: אביה נפטר מהבת הלוקה בצליעה קלה, והיא נשלחת לגור בביתו של כומר הכפר ולטפל באשתו החולה. וכאן מתחיל ספר אחר. בעזרת הכומר לומדת מרי קרוא וכתוב – ובהדרגה, האותיות מפסיקות להיות רק "ערימה של קווים שחורים". בתקופה הזו מתחילה דרמת חיים אחרת, המסופרת בגוף ראשון, בקול אישי, קול נעורים חד-פעמי, כאוב ולירי. מרי כותבת את הספר בדם לבה, היא חייבת לכתוב, סיפורה חייב לראות אור כדי שיהיה לה קיום בעולם המנסה למחוק אותה. לפנינו קריאה צרופה ובלתי נשכחת.  

במסגרת ההטבה בקבוצת הפייסבוק של פרלמנט הספרים בחרתי להאזין באפליקציה של icast לספר הזה. שמעתי עליו הרבה המלצות (במיוחד מחברתי לסוקרות נועה הולצר) והחלטתי לשלב האזנה וקריאה.

הספר מספר את סיפורה של מרי בת ה-15. מרי היא אחת מארבע בנות, היא נולדה  עם רגל פגומה ושיער בצבע החלב.
במשק בו היא מתגוררת כולם עובדים עבודות פיזיות – חולבים את הפרות, מגדלים חזירים ותרנגולים, זורעים וקוצרים. אין פינוקים ואין מותרות. מי שאין לו יכולות פיזיות לעבוד – הוא למעשה מיותר, והיחס כלפיו בהתאם.
מובן אם כך כי לאבות  יש העדפה מובהקת לבנים, שהם בעלי כח פיזי רב יותר.  במשפחה של מרי יש רק בנות, אביה הממורמר לא חושך את שבטו ומכה את בנותיו מתי שרק מתאפשר לו.

באחד הימים, ללא הכנה מוקדמת, אביה של מרי מיידע אותה כי עליה לעזוב את הבית, לעבור לגור בבית הכומר ואשתו ושם לעזור במשק הבית, את הכסף בתמורה לעבודתה יקבל אביה.

קשה למרי להסתגל לחייה החדשים, היא חרוצה ורגילה לעבוד מצאת החמה ועד החשיכה ופתאום אין לה מספיק משימות לבצע, והיא מוצאת עצמה משתעממת. בלשונה החדה והישירה היא עונה לכולם, לעתים בחוצפה, אך אף על פי כן היא מוצאת חן בעיני יושבי הבית.

כשהכומר מציע ללמד אותה לקרוא, מרי שמחה ומיד נרתמת ולומדת בחריצות, היא קולטת את אמנות הקריאה והכתיבה מהר מאוד, אך לצערה העניינים מסתבכים.

הספר מסופר מנקודת המבט של מרי ועל כן השפה שלו אינה גבוהה והיא מלאת שגיאות – שפה של ילדה, ילדה בוגרת וחכמה שמיטיבה להבין את העולם ואת חוקיו.  בתחילה היה לי קצת קשה להסתגל לשפה העילגת, במיוחד כששמעתי את הספר, אך כאשר מתרגלים, מרי שובה בקסמיה את הקורא ואת כל הסובבים אותה.
מרי משולבת תום לעתים על גבול הבורות, ומנגד היא מגלה בגרות מפתיעה, היא למדה את עובדות החיים מהמשק ומבעלי החיים ומשליכה אותם על חיי בני האדם.

אי אפשר שלא לאהוב את הספר הזה, הוא מושך וקל לקריאה- מעט עמודים (219) , והעמודים בו יחסית קצרים.
אני האזנתי לרובו ונהניתי מקולה הערב של הקריינית עדי לב שהצליחה להתאים את קולה לדמויות השונות בסיפור.

זהו ספר שנכנס ללב ומשאיר בו חור עמוק…

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן