Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
צבעים נמלטים
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2015
מס' עמודים: 415
סיפור מרתק על אמנות, אהבה, תשוקה ונקמה ערב מלחמת העולם השנייה. ג’וליאן קליין, צייר אמריקאי יהודי צעיר, מורד במשפחתו החרדית ועובר לפריז בתחילת שנות השלושים כדי ללמוד באקדמיה לאמנויות. בפריז הוא פוגש את האמנים הצעירים פליקס פון ברדוב, בנו של אריסטוקרט גרמני המקורב למפלגה הנאצית, ורנה לוי היהודי, בנו של אוצר אמנות ואספן בעל מוניטין. השלושה הופכים לחבורה בלתי–נפרדת עד שקנאה אמנותית ואהבה לשתי נשים יוצרת קרע עמוק בחברות. פליקס, בהוראת אביו, נדרש לחזור לגרמניה, ומצליח לשכנע את חבריו להצטרף אליו כדי ללמוד אמנות אצל צייר ידוע ונערץ. על אף הסכנה הטמונה ליהודים שם, נוסעים ג’וליאן ורנה לברלין. בברלין פותחים הנאצים בראשותו של הברון פון ברדוב במערכה אכזרית להשמדת האוונגרד ובמיוחד האקספרסיוניזם הגרמני, ומנגד מחרימים יצירות אמנות יקרות ממוזיאונים, מגלריות ומאוספים פרטיים. ג’וליאן נאלץ להתמודד עם ההחלטה הקשה מה יהיה מוכן להקריב כדי להגן על חבריו ועל האמנות. אהבה, ידידות, בגידה ותשוקה, לעולם אינן שחור–לבן, כפי שהוא לומד על בשרו. כמו ציור מופשט, גם סיפור התבגרותו הסוערת של ג’וליאן נעשה טעון רגשית שעה שהוא מנסה להציל את חבריו ואת יצירות האמנות האהובות עליו. הפרוזה של ליסה בר מפיחה רוח חיים באותם אמנים שחייהם ופועלם נמחצו תחת מגפיו של המשטר הנאצי. זהו רומן עשיר בפיתולי עלילה, ואמיתותיו ההיסטוריות מעידות על ההשפעה האדירה שהיתה לאמנות על המלחמה.

יעקב קליין הוא יהודי אורתודוקסי שגדל בשיקגו כבן יחיד לזוג הורים דתיים.
עוד מילדות היתה ליעקב תשוקה חזקה לצייר, כשהיה ילד הוא נהג לצייר בסתר ולגנוב צבעים וספרי אמנות מהספרייה כדי לצבוע את עולמו בצבעים מרגשים שיכניסו שמחה לחייו האפרוריים.
אמו של יעקב ידעה על סודו וניסתה לעזור לו להסתיר זאת מאביו.
היא העדיפה שיעקב ישקיע את זמנו בלימוד תורה ולא יבזבז אותו על תשוקות שאין להן עתיד.
לימודי התורה לא עניינו את יעקב, הוא העדיף לצייר את הדמויות התנ"כיות במקום ללמוד עליהן.

הספרים מעניקים לי חיים.  אלוהים ודאי מבין, ניסה יעקב למצוא צידוק לעצמו כשסגר מאחוריו את הדלת הכבדה של הספרייה. (עמ' 12)

כמה שנים לאחר מכן, השנה היא 1932 ויעקב מגיע לנסות את מזלו בעיר האורות, פריז.
הוא משנה את שמו לג'וליאן ועומד ללמוד בבית ספר הגדול לאמנות בעיר.
בפאב מקומי הוא פוגש את רנה לוי – בנו של אספן אמנות צרפתי/יהודי,  פליקס פון ברדוב- בנו של איש אצולה גרמני שמקורב לתנועת הנאציזם שעולה בברלין ואדריאן היפה והנחשקת, שלושתם אמנים צעירים שמורדים במוסכמות המקובלות בחברה באותם ימים.
ג'וליאן נמשך לעולמם של שלושת הצעירים הפוחזים ופליקס משכנע אותו לעבור לגור איתו וללמוד אמנות בסטודיו של ליאון דובואה – אמן שפתח סטודיו משלו ללימוד אמנות.
שלושת הבחורים שלכל אחד מהם יש סיפור חיים טעון רגשית עם אביהם, לומדים יחד אמנות ועוברים טלטלות רגשיות כאשר תשוקתם לשתי נשים יפיפיות מעיבים על החברות ביניהם.
כשפליקס מקבל אולטימטום מאביו, איש עסקים שתומך במפלגה הנאצית, לחזור איתו לברלין כדי לנהל את העסק המשפחתי, הוא משכנע את חבריו להצטרף אליו והם נענים לו על אף הסכנה שנשקפת שם ליהודים ולמרות התנגדותו הנחרצת של אביו של רנה.

גרמניה היא אסון כלכלי. האנטישמיות משתוללת, זה ודאי לא הזמן לאמנים יהודים צעירים לנסוע לשם כדי למצוא את עצמם. (עמ' 86)

ג'וליאן ורנה מתחילים ללמוד בברלין שיעורי אמנות אצל מורה מפורסם בשם ארנסט אנגל.
כל רצונו ושאיפתו של ג'וליאן היא להיות אמן גדול ולהמשיך לצייר אך במהרה הוא נקלע בעל כורחו לתוך מזימת ריגול נגד ממשלת היטלר כאשר האחרון רוצה להביס את כל הציירים האקספרסיוניסטים ולהחרים את הציורים ששייכים לבעלי הון יהודים.
ג'וליאן נאלץ לעבור שבעה מדורי גיהנום כדי להציל את נפשו ולהלחם למען האמנות האקספרסיונסטית בגרמניה ובאירופה עצמה.

הם יכולים לגזול מאיתנו הכל – את צלם האנוש שלנו, את יכולתנו לאהוב, את התמימות שלנו-אבל הם לא יכולים לגזול את המכחול שבידינו. (עמ' 346)

זהו סיפור על חברות, אהבה, קנאה, נקמה וגם בגידה בצלה של מלחמה עקובה מדם וכמו שאומר המשפט הידוע: הכל מותר באהבה ומלחמה.
הספר הזה יותיר אתכם מזועזעים, מרותקים, העלילה עולה ויורדת כמו רכבת הרים שאי אפשר לעצור אותה, חובה לקרוא אותו, אני נהנתי ממנו מאד.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. ארנה

    הבעיה שארנסט אנג'ל הצייר שחלק מהעלילה סובב סביב מותו מת במאה ה-19

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן