Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
פרנצ'סקה
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 412
לפני שלושים שנה נמשתה מאגם בגולספונג גופתו של הנער פול ברגמן. על אף מחאותיה של חברתו הטובה פרנצ'סקה, המשטרה קבעה כי הוא התאבד. כמה שבועות לאחר מכן פרנצ'סקה נעלמת מביתה מבלי להותיר עקבות, וגורלה מעולם לא נודע. השוטרת צ'ארלי לאנגר חוזרת שוב לעיירה שבה נולדה, רדופת זיכרונות מילדוּת מורכבת. האחוזה שאותה הכירה כילדה עדיין מופיעה בחלומותיה, כמו גם  הנערה הנעדרת שפעם התגוררה בה. צ'ארלי משוכנעת שהחקירה טויחה בזמנו ונחושה בדעתה לחשוף את מה שאירע לפני עשורים. אך העניין שהיא מגלה בהיעלמותה של פרנצ'סקה חושף בריתות של שתיקה, מציף זיכרונות שהודחקו. ואם האמת תיחשף, מה יקרה לאלה שנשארו מאחור - ולאלה שכבר אינם?

לפני מספר חודשים המלצתי ברדיו על ספר מתח שוודי בשם “אנבל”. הספר "פרנצ'סקה" הוא המשך של אנבל וחלק מטרילוגיה שמתאר חקירה חדשה בראשה עומדת השוטרת צ'ארלי לאנגר שבדמותה נתקלנו כבר בספר הקודם.

צ'ארלי היא חוקרת באגף המבצעים הארצי בשטוקהולם וגדלה עד גיל 14 בעיירה שוודית בשם גולספונג.
כשהיתה צ'ארלי בת 14, אמה בטי מתה והיא הועברה להתגורר במשפחת אומנה בשטוקהולם ולא חזרה יותר לגולספונג עד לפני מספר חודשים כאשר אנבל (הנערה מהספר הראשון) נעלמה והיא נשלחה לסייע בחקירת היעלמותה.
החזרה לגולספונג, לא עשתה טוב לצ'ארלי וגרמה לשדים ישנים מהעבר שלה להתעורר מרבצם.
במהלך החקירה של אנבל צ'ארלי גילתה במקרה סודות אפלים הקשורים לאמה שלא נותנים לה מנוח.
לאחר שהחקירה מסתיימת וצ'ארלי חוזרת לשטוקהולם היא סובלת מחרדות, בעיות שינה שגורמות לה להתמכר לכדורי שינה והיא מרבה לשתות אלכוהול כדי לשכוח טראומות ילדות הקשורות לאמה בטי שאותה צ'ארלי גידלה במקום שהמצב יהיה הפוך.
המפקד שלה צ'אלה מפציר בה לצאת לחופשה כדי לנקות את הראש אבל צ'ארלי לא מוכנה להפסיק לטפל בתיקי חקירות אבל כאשר חברתה הטובה סוזן נכנסת למשבר אישי, צ'ארלי מבינה שהגיע הזמן לחזור לגולספונג ולתמוך בה נפשית.

לפני הנסיעה, צ'ארלי מוצאת כתבה לגבי תיק לא מפוענח הקשור לנערה בשם פרנצ'סקה שהתגוררה בגולספנג ועקבותיה נעלמו לפני שלושים שנה, צ'ארלי מרגישה שהיא חייבת לרדת לעומק העניין ומשהו בסיפור הזה מעורר בה זיכרונות עבר שקשורים אליה, ובזמן שהיא תומכת בסוזן, היא גם חוקרת באופן פרטי את סיפור היעלמותה של פרנצ'סקה.
פרנצ'סקה מילד, הייתה תלמידת פנימייה שעקבותיה נעלמו בשנת 1989.
כאשר פרנצ'סקה הייתה בפנימייה היא חטפה התמוטטות לאחר שהחבר הכי טוב שלה פול התאבד והוריה נאלצו להוציא אותה משם ולהחזיר אותה להתגורר באחוזה שלהם.
פרנצ'סקה הרגישה בדידות עצומה באחוזה, היא הייתה קודרת ומלאת זעם כלפי הוריה.
אמה הייתה אישה קרה, אביה הרבה בנסיעות עסקים ואחותה ססיל ניתקה עמה קשר לאחר מותו של פול מכיוון שפרנצ'סקה התעקשה שפול נרצח ואילו ססיל טענה שהוא פשוט התאבד.
פרנצ'סקה נעלמה יום אחד מהאחוזה ואף אחד לא ידע האם היא מתה או סתם ברחה.
צ'ארלי נעזרת ביוהן הידיד העיתונאי שלה כדי לחקור את היעלמותה של פרנצ'סקה והשניים מסתבכים בצרות עם האנשים הלא נכונים אבל צ'ארלי לא תשקוט עד שהתעלומה לא תבוא על פתרונה.

הפרקים נעים בין חייה של צ'ארלי בהווה לבין חייה של פרנצ'סקה בעבר.
אני חייבת לציין שמי שלא קרא את אנבל, עדיף שלא יקרא את הספר הזה, אמנם כל ספר נוגע במקרה אחר של נערה נעדרת אבל יש רצף בעלילות בכל מה שקשור לחייה של צ'ארלי שהיא חלק בלתי נפרד מהטרילוגיה ויש גם הרבה דמויות מפתח חשובות שנוגעות לשני הספרים.
הפרקים קצרים ומאד זורמים, לא הייתי קוראת לזה ספר מתח מורט עצבים אבל מאד הסתקרנתי לגבי העבר של צ'ארלי ובכל פרק התקבלה עוד פיסת מידע מסקרנת ומצמררת על העבר האפל שלה והחיים בצל אמא שלה.
בשני הספרים היה קשר עקיף בין שתי הבנות שנעלמו לבין חייה של צ'ארלי ואהבתי את היכולת של הסופרת לחבר בין נקודות מפוזרות שהובילו בסופו של דבר לתמונה שלמה שמקשרת בין העבר להווה.
בספר הזה צ'ארלי מצליחה לאסוף את עצמה, להתבגר ופחות להתנהג בחוסר אחריות כמו שעשתה בספר הקודם והיא אף מתגלה כחברה טובה ונאמנה.
נותר לי רק לחכות בנשימה עצורה לספר השלישי בטרילוגיה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן