Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
פריז לעולם נשארת
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 278
פריז, 1944. בחנות ספרים קטנה בעיר הכבושה עובדת שרלוט, אלמנה צעירה ואם לתינוקת. אלה ימי הישרדות ומאבק, ושרלוט כמעט צולחת אותם בדרך נס, אך אז בתה הפעוטה נופלת למשכב והקלפים נטרפים. מה תוכל לעשות כדי להציל אותה? האם תוכל לקבל עזרה ממושיע לא רצוי? ואם כן, איזה מחיר יהיה עליה לשלם בעבור כך? שרלוט אינה תופסת את עצמה כקורבן. להבנתה, היא שורדת. חזקה. עצמאית. לאחר המלחמה היא מתחילה מחדש, משתקעת בניו יורק ועושה לעצמה שם כעורכת ספרים. את הסיפור על מה שאירע באמת באותן שנים עכורות בפריז היא נוצרת בלבה. אפילו בתה, עתה על סף גיל ההתבגרות, אינה יודעת עליו. נראה שהיא יכולה לבנות לעצמה חיים חדשים, אך בפועל פריז נוכחת בחייה בכל רגע ורגע. היא אינה מסוגלת לסלוח. היא אינה יכולה לשכוח. פריז לעולם נשארת הוא רומן פוצע לב על החלטות שאין אפשרות אלא לקבלן, למרות מחירן הגבוה. אלן פלדמן בראה עולם שבו רע וטוב, נאמנות ובגידה, הווה טרי ועבר רדוף צללים הם הדרך היחידה לשרוד בעיתות משבר ודחק. פריז לעולם נשארת הוא ספרה הראשון של אלן פלדמן האמריקאית. הספר זכה לשבחי הביקורת וזכויות התרגום שלו נמכרו למדינות רבות.

שרלוט היא אלמנה צרפתייה שחיה בניו יורק עם בתה המתבגרת ויוי. היא עובדת בהוצאת ספרים ידועה ומנסה לחיות חיים שקטים, צנועים ורגילים ככל האפשר אולם זיכרונות העבר מסרבים להרפות ממנה.

בזמן מלחמת העולם ה-2, זמן קצר לאחר שבעלה נהרג במלחמה ובתה נולדה, חיה שרלוט בפריז הכבושה. היא ניהלה את חנות הספרים המשפחתית וניסתה לשרוד בתנאים הקשים של עוני ורעב. כשויוי התינוקת נופלת למשכב היא תעשה הכל על מנת להציל אותה. אפילו להיעזר בשירותיו של חייל גרמני שמסתיר סוד גדול.

דעתי על הספר:

"פריז לעולם נשארת" הוא שם הולם ומתאים לרומן ההיסטורי המעניין הזה. שכן למרות ששרלוט כבר לא גרה שם, עיר האורות עדיין חיה בזיכרונה ולא מרפה ממנה. זה לא רק הגעגועים אלא גם המחשבות, המצפון ואולי גם האשמה? בהתחלה שרלוט תופסת את עצמה כאישה עצמאית וחזקה, כזו ששרדה למרות הכל. היא לא חשה חרטה על מעשיה ולא על המחיר ששילמה. אם כך מדוע היא לא חוזרת למולדתה? למה היא לא מספרת לויוי ולחבריה על עברה? הספקות אוכלים אותה מבפנים.

אהבתי את דמותה של שרלוט. היא התמודדה עם דילמות קשות שאני לא יודעת איך הייתי מתמודדת איתן בעצמי. היא שמה את בתה ראשונה ועל כך אני מעריכה אותה מאוד. היא קיבלה כמה החלטות קשות אבל נראה היה שאין לה ברירה.

אני אומנם לא מסכימה עם כל מה ששרלוט עשתה אך לא יכולתי לשפוט אותה. זה גם לא מקומי. אלן פלדמן תיארה יפה ובפירוט את הבעיות איתן מתמודדת הגיבורה שלה. כל כך יפה ובפירוט שהקורא מקבל הצצה נרחבת לנפשה של שרלוט ולכן גם לא ניתן לשפוט אותה. הרי בסוף אין פה תשובה אחת נכונה.

העלילה מתוארת בשני צירי זמן – העבר בפריז בעת המלחמה והווה בניו יורק אולם אין הפרדה מוחלטת ביניהם. כלומר כל פרק יכול לתאר את שתי התקופות זו בתוך זו. לי אישית זה לא פגע ברצף הקריאה. כן הפריע לי שהקטעים על פריז לא היו העיקר אלא דווקא ההווה שהעלילה בו הייתה פחות מעניינת.

"פריז לעולם נשארת" הוא ספר מעניין על מלחמת העולם השנייה בעיקר כי הוא מאיר זווית אחרת של המלחמה.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן