Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מודן
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2010
מס' עמודים: 256
לִילה נוֹבה חיה לבדה בדירה קטנה ולבנה במנהטן. בעודה מנסה להתאושש מגירושים כואבים, לילה מבינה כי חייה נראים כמו ביתה: פשוטים וריקים. היא מחליטה לקשט את דירתה בצמחים, וציפור גן העדן שהיא קונה פותחת בפניה עולם חדש. סקרנותה החדשה לצמחים טרופיים מובילה את לילה למכבסה שבחלון הראווה שלה מוצג פרח טרופי נדיר. יום אחד היא נכנסת למכבסה ומגלה גן פורח של דשא ופרחים, הניזונים מהחום ומהאדים שמייצרות מכונות הכביסה והייבוש. ארמונד, בעל המכבסה, מספר לה על תשעה צמחים מסתוריים המעניקים תהילה, כסף, אלמוות ותשוקה. הוא מעמיד את לילה למבחן: אם תוכל לגרום לייחור מן הצמח שבחלון המכבסה להצמיח שורשים, הוא יראה לה את תשעת הצמחים המוסתרים בחדר האחורי של המכבסה. אך לילה עושה טעות גורלית שהדרך היחידה לתקנה היא לצאת למסע לחצי האי יוּקָטָן שבמקסיקו. שם, בעומק יערות הגשם המקסיקניים, נכנסת לילה לעולם של שמאנים, חיות פרא וצמחים נדירים. שם היא גם פוגשת את דייגו, בן שבט ההויצ׳ול הניחן ביופי ובמיניות עוצרי נשימה. הבידוד, העוצמה והמסתורין ביער הגשם פוקחים את עיניה של לילה לתובנות מפתיעות על עצמה ועל חייה. ספר הביכורים של מרגוט ברווין שופע הרפתקה, אהבה, בגידה ושאר רוח. המפגש המרתק בין ניו יורק הקרה והסואנת למקסיקו האקזוטית יוצר חוויית קריאה שונה וייחודית.

מקור בלתי נדלה של המלצות לספרים טובים או לפחות לפופלאריים הוא אצל הספרנית בספריה. אם היא קלטה את הטעם הספרותי שלך מה טוב, אם לא – אכלת אותה. יום אחד פניתי אל הספרנית בספריה בשכונת מגוריי לקבל המלצה על ספרים שעוסקים ב"שפת הפרחים" הויקטוריאנית לצורך תחקיר שערכתי עבור אחד מספריי. בין ההמלצות שלה היתה אחת גם על הספר "פרח חממה ותשעת צמחי התשוקה".

קראתי את התקציר ותהיתי איך זה קשור לנושא שעל אודותיו חיפשתי חומר. בהיסוס מה לקחתי את הספר ובבית התחלתי לקרוא בפקפוק גדול. התקציר של הספר נראה לי לא טיפוסי, שם הספר קצת הרתיע אותי ובקיצור, לא היו לי ציפיות גבוהות. קיוויתי שאולי בכל זאת יהיה קשר כלשהו ל"שפת הפרחים".

ואכן לא מצאתי קשר, אבל הצליח לספרנית. האמת שגיליתי אחלה של ספר. ספר שלא הייתי מגיעה אליו לולא הייתה ממליצה לי ולכן הייתי מפסידה ספר טוב שגרם לי לרגעי הנאה ואפילו הצליח להצחיק אותי. הספר קצת הזוי, אבל אני מניחה שזה בסדר מכוון שבכל זאת מדובר בצמחים שגורמים להזיות, ולמרות חשדנותי נהנתי מאוד.

לילה היא אישה גרושה, מתוסכלת מחייה ודי דורכת במקום. הזוגיות שלה לא קיימת או שהבחירות שלה בגברים הן גרועות, היא מרגישה בתחתית הבור. כחלק מהריפוי העצמי שלה היא בוחרת לגדל צמח של ציפור גן עדן, ומציבה לעצמה אתגר, אם הצמח ישרוד אז גם היא. זה גורם לה לבקר בשווקים המוכרים פרחים וצמחים לפנות בוקר בניו-יורק, להתאהב בצמחים ובמי שמוכר אותם ואפילו להאמין לאגדה על תשעה צמחים טרופיים ומסתוריים, הנמצאים במקסיקו, המעניקים לבעליהם עושר ואושר, אלמוות וכמובן תשוקה. נשמע הזוי, אבל לילה שמרגישה שבניו-יורק אין לה כבר מה להשיג ושחייה המשעממים כבר מוצו עד תום, מחליטה לצאת למסע בעקבות הצמחים האקזוטיים, בשאיפה למלא את החלל שבחייה ולקבל את המתנות האגדתיים שהצמחים מעניקים.

אתן לכם לגלות לבד מה היא עוברת במסע הזה במקסיקו. אציין רק שהמסע אינו רק פיזי אלא גם נפשי, הזוי ולעיתים מטורף, אך נהנתי מכל דקה עם לילה וההרפתקאות שעברה שם. האם היא תמצא מזור לנפשה או תחזור עם הזנב מקופל בין הרגליים הביתה? גלו בעצמכם. אני יכולה רק לומר שבתבנית ספריי האישה הגרושה שמחפשת את האושר שלה תוך כדי מסע מחוץ לגבולות המדינה, הספר הזה אכן חידש משהו.

ממליצה בחום למי שלא נרתע קצת להשתחרר מהסטנדרטי, ולהיכנס לעולם פנימי הזוי בקריאתו. זה יכול להיות גם מסע לקורא עצמו. האם אתם מסוגלים להתחבר לספר כזה? אם קראתם, ספרו לי בתגובות.

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן