Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
פרחים מעל הגיהנום
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 341
סגנית־ניצב תרזה בטליה מגיעה לזירת רצח סמוך לעיירה האיטלקית טְרַוֵוינִי, ומהר מאוד מתברר לה שהרצח הזה הוא ראשון בשורה של מקרים מחרידים. למרות נוכחות המשטרה, הרוצח אינו חושש לחשוף את עצמו, לפזר את הדנ"א שלו ולהשאיר עשרות טביעות אצבעות בכל מקום. כאשר הוא מצליח להגיע לעיירה בחסות הטקסים החשוכים של יום ניקולאוס הקדוש, ברור לכולם שהסכנה גדולה משחשבו. למרות זאת, תרזה נלחמת על מנת לנהל את החקירה הזאת בדרכה שלה; היא יודעת שהדרך היחידה להתחקות אחר זהות הרוצח היא להבין את הדרך שבה הוא פועל ואת הדחפים שמניעים אותו. אחרי שנים במקצוע, היא כבר אינה מאמינה בהבחנה שבין האנושי למפלצתי. אצל אנשים בני מזל שנסיבות חייהם מאפשרות זאת, המפלצת נשארת רדומה. לא כולם בני מזל. תרזה מתמודדת עם ניהול החקירה, עם שיתוף פעולה מסויג מצד תושבי העיירה וגם עם הדבר שחששה ממנו יותר מכול: הגוף שלה מתחיל לבגוד בה, זיכרונה מתעתע בה, והכאבים מעברה שבים וצפים. לתרזה אין ספק שמתחת למעטה השלג הכבד שמכסה את העיירה מסתתרים סודות שגם הפשרת השלגים לא תחשוף, אך האם כוחותיה יעמדו לרשותה ברגע האמת? ואם לא, כמה קורבנות עלולים לשלם על כך בחייהם? פרחים מעל הגיהינום הוא מותחן פסיכולוגי עוצמתי שהקריאה בו ממשיכה לעורר מחשבה זמן רב לאחר שזהות הרוצח מתבררת.

אל לנו לשכוח: אנחנו נהנים מיופיים של הפרחים, שעה שאנחנו פוסעים מעל הגיהנום.

עלילת הספר הזה מתרחשת בטרווני – עיירת נופש ציורית באלפים האיטלקיים שמושכת אליה בכל שנה תיירים שאוהבים לעשות סקי. יום אחד, את שלוות המקום מפר רצח אכזרי. גופת גבר נמצאת נטושה בתעלת ניקוז על שביל הליכה אשר ברוב חודשי השנה הוצף בתיירים.
אחד ממדריכי הטיולים מצא אותה וזה לא היה מקרי שהיא הייתה מוטלת במקום גלוי לעין, מכיוון שהרוצח בחר שלא להסתיר אותה.
הגופה הופשטה מבגדיה והסתבר שהיה מדובר באב משפחה שנעדר מביתו מזה יומיים, מיד לאחר שלקח את בנו לבית הספר. רכבו נמצא על קצה צוק כמה מאות מטרים מהגופה כאשר הוא חבוי בין העצים.
עיניה של הגופה הוצאו ממקומם וגם האף, מה שמעיד על כוונה מסוימת שעדיין לא ברור לחוקרים מה היא.
לאזור האירוע מגיע המפקח מאסימו מריני שסופח לצוות החקירה לאחר שהגיע מהעיר הגדולה ושם הוא פוגש לראשונה את סגנית ניצב תרזה בטליה. המפגש הראשוני ביניהם מתחיל ברגל שמאל ומוביל בהמשך ליחס עוין של תרזה כלפי מאסימו.
לתרזה יש דרישות גבוהות ומאסימו לא עומד עדיין בקריטריונים שלה.

תרזה ומאסימו מנסים ליצור יחד פרופיל ברור ומגובש של הרוצח כדי לגלות מיהו ולתפוס אותו לפני שיבצע עוד רציחות בהמשך.
צוות הזיהוי הפלילי מנסה לטפל בכל ממצא שהיה בזירת הפשע: עקבות דם, טביעות רגליים או ענפים שנשברו בזעם בזמן הרצח.
תרזה מבינה שלא מדובר ברצח רגיל אלא במקרה פסיכוטי שהמניע שלו לא ברור, האם הוא נעשה כתוצאה מטירוף, קנאה, נקמה או בצע כסף?
משהו ברצח הזה לא נותן לה מנוח. הרוצח לא השאיר רמזים למניעים אישיים שדחפו אותו לרצח אך בניתוח פסיכולוגי שתרזה עושה לרוצח היא בטוחה שהכל היה מחושב מראש והוא לא רצה להשאיר רמזים אישיים וניכר שמדובר באדם קפדן ופרפקציוניסט אבל האם מדובר באדם מטורף ורווי זעם או במישהו קר, מחושב וקפדני?
תרזה מרגישה מבולבלת לגבי הרצח הזה ויש לה תחושה כאילו שמדובר בשני אנשים, אחד ערני ושיטתי והשני שרוי באי סדר וחייתי ויש גם מסר שהוא ניסה להעביר אבל מהו? זה מקרה ראשון בו תרזה לא מצליחה לגבש רעיון בפני מי היא עומדת.
מה שנותר לתרזה לעשות הוא רק לקוות שהרוצח יעשה צעד אחד שגוי שיפיל אותו וכאשר מקרים נוספים מתחילים להתרחש בעיירה, הפתרון לתעלומה רק הולך ומתקרב.

העלילה נעה בין העבר באוסטריה של שנת 1978 להווה של הרצח בטרווני.
לקח לי קצת זמן לקשר בין העבר להווה אבל בסוף התמונה החלה להתבהר וכל הקצוות הפרומים נקשרו יחד.
אהבתי את דמותה של תרזה, היא היתה אמנם עקשנית וקשוחה אבל גם אמהית, רחמנית, חריפה ומדויקת באבחנות שלה,והיא הלכה בדרכה בלי להתרגש מאחרים, היא היתה קצת שוטרת, קצת פסיכולוגית ואין ספק שהיא ידעה לבצע את עבודתה על הצד הטוב ביותר.
לתרזה היתה את היכולת להיות אמפתית כלפי כולם ולראות בכל אחד, גם באיש האכזרי ביותר, מישהו שהיה פעם ילד בודד עם ילדות קשה שהביאה אותו למעשים נואשים בבגרותו.
מעבר לסיפור המתח יש גם סודות אפלים שכל אחד מתושבי העיירה מסתיר ובמהלך החקירה תרזה ומאסימו נתקלים באמהות אבודות שבקושי מתפקדות וילדים שנאלצים לגדל את עצמם והם רק משוועים לחיבוק ואהבה, היה בזה משהו מצמרר ועצוב.
הספר היה מותחן פסיכולוגי מצוין עם הרבה פיתולים בעלילה והתרחשויות לא צפויות, לא ידעתי למה אני נכנסת כשהתחלתי לקרוא אותו ואני מודה שנהנתי ממנו מאד ואני חייבת לציין לשבח את התרגום הנפלא של יעל קורציק מאיטלקית לעברית, מה שעשה את חווית הקריאה למהנה יותר.

את הספר קראתי דרך האפליקציה של אתר עברית והוא ניתן לרכישה דרך שם.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן